Rozpoczynając prowadzenie działalność gospodarczej, każdy przedsiębiorca musi podjąć decyzję, jaki rodzaj opodatkowania wybierze. Jedną z dostępnych w Polsce form, przeznaczonych dla małych firm, jest zryczałtowany podatek dochodowy. Jak prawidłowo go obliczyć? Czy wybierając tę formę opodatkowania można odliczyć składki na ZUS i inne koszty związane z prowadzeniem działalności? Wyjaśniamy.
Ryczałt ewidencjonowany to jeden z czterech rodzajów opodatkowania, na który może zdecydować się przedsiębiorca. Ta forma rozliczenia polega na odprowadzaniu przez podatnika stałej, wyrażonej procentowo kwoty od przychodu jaki uzyskał.
W związku z faktem, że ryczałt dotyczy przychodu podatnika, nie zaś dochodu, ponoszone przez niego koszty prowadzenia działalności, nie wpływają w tym wypadku na obniżenie podatku, w konsekwencji nie muszą być ewidencjonowane. Ta forma opodatkowania stanowi korzystną alternatywę dla przedsiębiorców, którzy ponoszą niskie koszty prowadzenia działalności gospodarczej oraz firm działających w niektórych branżach (np. budowlanej).
Ewidencja ryczałtowa to forma opodatkowania, w przypadku której księgowość jest znacznie łatwiejsza niż prowadzenie książki przychodów i rozchodów. Należy w tym miejscu podkreślić jednak, że nie dla każdego przedsiębiorcy, będzie to dobra opcja. Przed wyborem tej formy opodatkowania, należy skrupulatnie przeanalizować wszystkie za oraz przeciw. Najlepiej w tym wypadku poprosić o wsparcie wykwalifikowane biuro księgowe, które pomoże w oszacowaniu, czy ta forma rozliczania się z US będzie odpowiednia dla danej firmy, czy też nie.
Olbrzymią zaletą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jest z reguły niższa stawka podatku, co pozwala przedsiębiorstwom z niewielkimi kosztami prowadzenia działalności, na poczynienie sporych oszczędności. To również dobra opcja dla osób wykonujących wolne zawody, które osiągają wysokie dochody, nie mogąc jednocześnie rozliczać się na zasadach podatku liniowego. Warto wiedzieć jednak, że w związku z obowiązującymi przepisami prawa, nie każda firma może wybrać taką formę opodatkowania. W wielu przypadkach, nie jest ona również korzystna dla przedsiębiorcy. W związku z tym, zanim podejmie się decyzję o przejściu na ryczałt, najlepiej odwiedzić biuro rachunkowe i przedyskutować z księgową, czy jest to w ogóle dobre posunięcie.
Żeby móc obliczyć podatek na ryczałcie, wystarczy zsumować swoje przychody w danym miesiącu, od uzyskanej kwoty odjąć składki na ubezpieczenie społeczne i od uzyskanego wyniku obliczyć stawkę podatku, odpowiednią dla danej działalności gospodarczej. Obliczony podatek, można również obniżyć, poprzez odliczenie części składki zdrowotnej. Jeżeli jednak przedsiębiorca nie chce samodzielnie zajmować się sprawami księgowymi swojej działalności, najlepiej w tym celu podjąć współpracę z firmą, która świadczy usługi księgowe, taką jak m.in. Solidna Księgowa, z ofertą której można zapoznać się tu: https://solidnaksiegowa.com/oferta/ryczalt-ewidencjonowany/. Dzięki takiej współpracy zyska się pewność, że wszystkie wyliczenia zostały wykonane jak należy, a nad sprawami przedsiębiorstwa sprawuje pieczę specjalista w zakresie księgowości.