Zamknij
REKLAMA

O co zadbać w trakcie rozwodu?

10.54, 23.01.2023 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10.54, 23.01.2023

Niejednokrotnie zdarza się, że w życiu dwojga ludzi dochodzi do rozpadu małżeństwa. Sam rozwód i otrzymanie wyroku sądowego to jednak nie wszystko. Zdarza się, że parom ciężko dojść do porozumienia w kwestii podziału majątku w szczególności, gdy mowa o nieruchomościach, aktywach finałowych, czy udziałach w prowadzonej firmie. Co zrobić, aby ochronić siebie przed nieprzewidzianymi sytuacjami? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. 

  • Rozdzielność majątkowa — ustanowienie rozdzielności majątkowej
  • Podział majątku — rozdzielność majątkowa w małżeństwie 
  • Rozdzielność majątkowa małżonków — podział dóbr w trakcie trwania małżeństwa 

Rozdzielność majątkowa — ustanowienie rozdzielności majątkowej 

Na wstępie warto zaznaczyć, że ustanowienie rozdzielności majątkowej dotyczy osób, które są lub chcą zawrzeć związek małżeński. Pozwala ona na pełnoprawny rozdział majątku i pozyskiwanie nowych dóbr, które mimo nabycia w trakcie trwania formalnego związku, nie będą wchodzić w skład majątku współmałżonka. Chcąc ustanowić rozdzielność majątkową, warto pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej. 

Niektóre pary decydują się już przed zalegalizowaniem związku na spisanie stosownej intercyzy, która jasno mówi o ewentualnym braku jakichkolwiek korzyści z tytułu majątku współmałżonka na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń lub trwałego rozpadu. 

Podział majątku — rozdzielność majątkowa w małżeństwie 

Nie w każdym związku małżeńskim ustanowiono podzielność majątkową. W przypadku, gdy po ślubie oboje małżonków obejmuje wspólność majątkowa, a w małżeństwie dochodzi do złożenia pozwu rozwodowego, niezbędna będzie wycena nieruchomości przy podziale majątku. W większości przypadków w pierwszej kolejności reprezentowane pary będą dążyć do zawarcia ugody. Ta pozwoli na szybie zakończenie sprawy bez wzywania rzeczoznawcy. Podczas podziału, niezbędna może okazać się analiza pozyskanych dóbr w trakcie trwania małżeństwa. Te bowiem razem ze wspólną nieruchomością należeć będą do równego podziału miedzy małżonków. 

W przypadku gdy dobrowolny podział majątku wspólnego nie będzie możliwy, konieczne będzie przeprowadzenie odpowiedniego postępowania.

Rozdzielność majątkowa małżonków — podział dóbr w trakcie trwania małżeństwa 

Skontaktuj się z odpowiednim prawnikiem, jeżeli potrzebujesz pomocy w przypadku podziału majątku wspólnego. W ten może wchodzić majątek osobisty oraz majątek wspólny pozyskany w trakcie trwania związku formalnego. Co, jeżeli każdy z małżonków ma nierówne udziały w majątku wspólnym? W takim przypadku to sąd zadecyduje, jak ma wyglądać rozdzielność majątkowa i nowy podział. 

Zadbaj o ustanowienie rozdzielności majątkowej wcześniej, aby zaoszczędzić ewentualnych nieprzewidzianych sytuacji. 

(Artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%