Zamknij

Ogrodzenia budowlane, czyli jak zabezpieczyć plac budowy przed jej rozpoczęciem?

14:45, 18.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 14:45, 18.01.2023
unsplash.com unsplash.com

Każda budowa, zwłaszcza ta usytuowana stosunkowo blisko miejsc zamieszkania, może nieść ze sobą ryzyko wypadków. W przypadku skomplikowanych inwestycji ucierpieć mogą nie tylko pracownicy, którzy nie wezmą sobie do serca zasad, zaleceń i środków ostrożności, ale również przypadkowi przechodnie. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie i ogrodzenie placu budowy. Wykorzystanie ogrodzenia stałego bądź tymczasowego pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo. Jego zakup lub wynajęcie nie jest skomplikowane, a może uratować zdrowie czy życie ludzi.

Ogrodzenie budowlane — od czego rozpocząć przygodę?

Zanim postawisz na konkretne ogrodzenie i w tylko sobie znany sposób ogrodzisz plac budowy, koniecznie zapoznaj się z odpowiednimi przepisami i normami prawnymi, które obowiązują w takich sytuacjach. W polskim prawie szczegółowo zostały opisane zasady dotyczące zabezpieczania obszarów inwestycyjnych.

Najważniejszym aspektem jest to, że ogrodzeniu ma zostać poddany jedynie teren wykazany i zatwierdzony w projekcie. Ogrodzenie, pochodzące np. od sonto.pl, nie może przekraczać na wysokość 2,20 m. W takiej sytuacji nie będzie trzeba ubiegać się o pozwolenie. Jeśli inwestor chce postawić ogrodzenie wyższe, musi otrzymać specjalną zgodę. 

Ogrodzenie budowlane powinno odpowiadać konkretnym parametrom technicznym. Nie może znajdować się bliżej niż 1 m od wykopu. Jego wysokość nie może być niższa niż 1,5 m. Jeśli inwestycja obejmuje dość wysokie budynki, przy których może wystąpić ryzyko spadania przedmiotów czy materiałów, takie ogrodzenie powinno znajdować się w odległości wynoszącej 1/10 wysokości zabudowy. Poza wyżej wymienionymi aspektami, decydując się na ogrodzenie, warto wziąć pod uwagę bezpieczeństwo ludzi (zarówno pracowników, jak i przechodniów), a ponadto wszelkie przepisy BHP, które mogą odnosić się do prowadzonych prac budowlanych.

Czy warto zdecydować się na ogrodzenie tymczasowe i jakie wybrać?

Jeśli to Twoja pierwsza inwestycja i nie masz na wyposażeniu własnego ogrodzenia budowlanego, koniecznie zdecyduj się na wypożyczenie ogrodzenia tymczasowego. Będzie to bardzo dobra decyzja, ponieważ takie ogrodzenia odpowiadają z góry narzuconym parametrom i można je z łatwością dopasowywać do wielkości placu budowy.

Ogrodzenia przenośne są od ręki dostępne na rynku. Występują w rozmaitych wersjach. Mogą się od siebie różnić zastosowaniem, wagą czy typem montażu. Zanim dokonasz ostatecznego wyboru, warto przeanalizować dokładnie miejsce inwestycji oraz przeznaczenie samego ogrodzenia. Nie każda budowa będzie wymagać skomplikowanych konstrukcji. Mały garaż czy dom jednorodzinny często nie wymaga stawiania zbyt skomplikowanych ogrodzeń.

Przęsła ażurowe stanowią najbardziej popularną i najchętniej wykorzystywaną wersję ogrodzeń tymczasowych. Konstrukcja składa się z ramy, która wypełniona jest specjalną siatką. Tego rodzaju ogrodzenia charakteryzują się szybkim i łatwym montażem. Są niewiarygodnie łatwe w transporcie i nie potrzebują zbyt dużo miejsca do przechowywania.

Druga opcja to ogrodzenia zabudowane, pełne. Używa się je najczęściej podczas zabezpieczania konstrukcji zlokalizowanych w miastach. Inwestycje komercyjne wymagają solidnych zabezpieczeń. Można na nich dodatkowo umieścić specjalne ostrzeżenia, które dadzą do zrozumienia przechodniom, że lepiej nie kręcić się w pobliżu.

Korzyści płynące z zastosowania ogrodzenia tymczasowego

Do zalet korzystania z ogrodzenia tymczasowego zaliczymy:

  • odporność na warunki atmosferyczne — deszcz, śnieg, promieniowanie UV, mróz,
  • elastyczność, możliwość ustawienia poszczególnych przęseł w takiej konfiguracji, która będzie odpowiadać ukształtowaniu terenu,
  • ekonomiczność — nie są zbyt drogie, więc nie nadwerężą budżetu inwestora,
  • wygoda — można ogrodzić jedynie plac budowy, nie trzeba otaczać nim całej działki,
  • łatwość transportu,
  • mobilność — można w każdej chwili przenieść dowolne przęsła,
  • odpowiednia konstrukcja i trwałość zapewniają długie użytkowanie,
  • wynajem nie generuje konieczności składowania.
(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%