Napięciowy, kłujący lub pulsujący ból głowy to objaw, który może sygnalizować rozwój wielu wad wzroku i chorób, jak np. zez ukryty, półpasiec oczny i nie tylko. Sprawdź, o jakich nieprawidłowościach w obrębie narządu wzroku mogą świadczyć dolegliwości bólowe głowy. Dowiedz się, kiedy warto skorzystać z pomocy okulisty.
Ostry, jak i przewlekły ból głowy potrafi upośledzić codzienne funkcjonowanie pacjenta, utrudniając wykonywanie wielu obowiązków zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Co może być przyczyną dolegliwości bólowych głowy o różnym charakterze? W wielu przypadkach ból głowy jest objawem dalekowzroczności (hiperopii), może pojawiać się np. po wielogodzinnej pracy przy komputerze lub czytaniu książki. Dalekowzroczność to bardzo popularna wada refrakcyjna wzroku, która jeśli nie jest leczona - męczy oczy i sprzyja występowaniu bólów głowy. Jak widzi obrazy osoba ze zdiagnozowaną hiperopią? Dalekowzroczność sprawia, że przedmioty znajdujące się blisko wydają się zamazane, wada często jest dziedziczna. Warto zaznaczyć, że dolegliwości bólowe głowy mogą powodować też okulary korekcyjne nieodpowiednio dobrane do wady wzroku pacjenta!
U części pacjentów przyczyną bólu głowy jest astygmatyzm, czyli niezborność rogówkowa. Szczególnie jeśli ból jest tępy (o słabym lub średnim nasileniu) i towarzyszy mu również ból oczu. Astygmatyzm objawia się zamglonym widzeniem zarówno do dali, jak i do bliży, zaburzonym poczuciem przestrzeni i postrzeganiem płaszczyzny.
Jak wiadomo, diagnozowaniem i leczeniem wad wzroku zajmuje się lekarz okulista. Wrocław to duży ośrodek miejski, w którym pracuje wielu doświadczonych i cenionych specjalistów w dziedzinie okulistyki. Jeśli ból głowy utrudnia Ci normalne funkcjonowanie, podejrzewasz u siebie dalekowzroczność, astygmatyzm lub inne problemy z narządem wzroku, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.
Przyczyną bólu głowy może być zez ukryty, to jedna z odmian choroby zezowej, która polega na zaburzeniu równowagi napięcia mięśni gałkoruchowych. Do ujawnienia zeza ukrytego może dojść w wyniku urazu, stresu, czy mocnego przemęczenia. Silny ból głowy, któremu towarzyszą nudności i wymioty, często jest oznaką ostrych ataków jaskry, określanej przez okulistów cichym zabójcą wzroku, gdyż rozwija się latami, stopniowo uszkadzając nerw wzrokowy. Warto wspomnieć, że nieleczona jaskra może doprowadzić do całkowitej utraty wzorku. W przebiegu tej choroby ból głowy może promieniować do czoła, skroni i szczęki.
Ból głowy występuje również przy wirusowym zapaleniu rogówki wywołanym np. przez adenowirusy. Chorobie towarzyszy też:
Jak pokazuje praktyka lekarska na dolegliwości bólowe głowy, dość często skarżą się pacjenci chorzy na zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego. Innymi symptomami stanu zapalnego są światłowstręt i pogorszenie ostrości wzroku. Ból głowy występuje również w przebiegu półpaśca ocznego, choroby wirusowej, której poza jednostronną wysypką na czole/nosie/powiece towarzyszy zwykle:
Z uwagi na groźne powikłania, takie jak np. jaskra, bliznowacenie rogówki, zapalenie siatkówki, czy nawet udar mózgu, półpasiec oczny wymaga pilnej pomocy medycznej.
Podsumowując, jak widać ból głowy może być oznaką różnorodnych wad wzroku oraz schorzeń oczu. By rozpoznać przyczynę dolegliwości, konieczna jest niezwłoczna konsultacja okulistyczna, na którą składa się szczegółowy wywiad z pacjentem oraz specjalistyczne badania diagnostyczne. Tylko trafne rozpoznanie pozwala wdrożyć skuteczne leczenie.
Źródła:
https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/57597
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/neurookulistykaizez/74735,zez
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyrogowkiitwardowki/94600,zapalenie-rogowki