Atak Rosji na Ukrainę spowodował, że Polacy utracili dotychczasowe poczucie bezpieczeństwa. Najlepszym tego objawem są sny o wojnie, jakie miewa ostatnio coraz więcej osób. Taki koszmar o tematyce wojennej budzi przerażenie i potęguje strach o przyszłość. Niepotrzebnie, ponieważ sen o wojnie może mieć różne znaczenie i nie zawsze jest ono negatywne.
Według danych internetowego serwisu Sennik.us od lutego 2022 roku, a dokładnie momentu inwazji Rosji na Ukrainę, gwałtownie wzrosła liczba osób szukających w sieci znaczenia snu o wojnie. Oznacza to, że coraz więcej Polaków ma wojenne koszmary i że budzi to ich duży niepokój.
Geneza marzeń sennych nie została jeszcze do końca poznana i tak naprawdę istnieje wiele teorii tłumaczących, skąd się biorą sny. W wielu kulturach uznawane są one za swoisty most między światem realnym a duchowym, dlatego w sennych obrazach upatruje się znaczenia profetycznego lub mistycznego. Właśnie dlatego na całym świecie ludzie wierzą, że sny mogą pokazywać przyszłość lub przynajmniej sygnalizować nadchodzące wydarzenia.
Z punktu widzenia naukowego sny są natomiast jedynie efektem pracy naszego mózgu, który w nocy porządkuje naszą pamięć. Można więc powiedzieć, że w snach widzimy głównie to, co przeżyliśmy w ciągu dnia. W marzeniach sennych pojawiają się jednak często obrazy całkowicie abstrakcyjne i odrealnione, pozornie niezwiązane w ogóle z naszym życiem. Na to naukowcy też mają wytłumaczenie – według nich mózg przy „tworzeniu” snów wykorzystuje całą naszą pamięć oraz podświadomość, a więc może przywołać obrazy i doświadczenia z dzieciństwa lub głęboko skrywane emocje i lęki. Właśnie dlatego marzenia senne często nas zaskakują i zmuszają do różnych przemyśleń. Być może bowiem to sam nasz mózg, po przeanalizowaniu różnych informacji, daje nam sygnał, że coś nam grozi, choć nie do końca jesteśmy jeszcze tego świadomi?
Biorąc pod uwagę źródło marzeń sennych, można domyślić się, dlaczego Polacy zaczęli częściej mieć sny o wojnie. Głównym tego powodem jest konflikt zbrojny na Ukrainie, o którym siłą rzeczy większość z nas codziennie myśli. Ponadto obrazy z działań wojennych są nam pokazywane każdego dnia w telewizji i Internecie. Mózg je zapamiętuje i potem przywołuje w nocy. Jednak sen o wojnie może także odzwierciedlać nasze emocje, czyli np. strach przed eskalacją konfliktu i rozprzestrzenieniem się wojny także na terytorium naszego kraju. A czy taki koszmar może rzeczywiście ostrzegać nas przed nadchodzącymi wydarzeniami? Niekoniecznie, ponieważ sny o wojnie mogą mieć różne znaczenie.
Znaczenie snów można znaleźć w senniku, który prezentuje interpretacje najczęstszych marzeń sennych. Jest w nim również wytłumaczone, co oznacza sen o wojnie i jak się okazuje, jego wytłumaczenie w dużej mierze zależy od konkretnych wizji i kontekstu widzianych nocą obrazów.
W ogólnym znaczeniu sen o tematyce wojennej oznacza jakiś konflikt, który albo toczy się w naszym otoczeniu (np. w pracy), albo w który jesteśmy bezpośrednio zaangażowani. Może też świadczyć o jakimś konflikcie wewnętrznym np. z powodu trudności pogodzenia obowiązków służbowych z życiem osobistym.
Jeśli jedynie widzimy w śnie działania wojenne jako bierny obserwator, może to świadczyć, że podświadomie spodziewamy się jakichś trudności życiowych. Warto więc być czujnym i zrobić wszystko, by wyjść z nich obronną ręką, ponieważ wojnę można nie tylko przegrać, ale też wygrać.
Z kolei jeśli w marzeniu sennym wyraźnie uciekamy przed wojną, najprawdopodobniej dręczą nas jakieś lęki i obawy – być może rzeczywiście przed wybuchem wojny, a być może z zupełnie innego powodu. Jednocześnie ucieczka przed wojną może oznaczać, że chcemy zapomnieć o jakichś przykrych wydarzeniach lub boimy się podjąć jakąś ważną decyzję.
Sen o wojnie, w którym bierzemy aktywny udział w walkach, zwykle oznacza, że czeka nas zmierzenie się z jakimiś problemami lub już musimy się z nimi borykać. Jeśli we śnie wygrywamy wojnę, czeka nas ich pomyślne rozwiązanie albo wkrótce spadnie na nas sukces w sferze osobistej, materialnej lub zawodowej. Przegrana wojna we śnie natomiast nie musi oznaczać czegoś przeciwnego, a jedynie być pewnym ostrzeżeniem, że czekają nas jakieś trudności.
Choć sen w wojnie z pewnością nie należy do przyjemnych marzeń sennych, nie należy się go obawiać. Przede wszystkim warto pamiętać, że rzadko zapowiada on rzeczywiste zagrożenie zawieruchą wojenną. Częściej odzwierciedla po prostu nasze lęki i problemy, z jakimi borykamy się na jawie. Wystarczy więc się z nimi uporać, by koszmar o wojnie już nigdy nie psuł nam nocnego wypoczynku.