Sytuacja na podkarpackim rynku pracy nie jest zbyt kolorowa. W maju 2022 roku stopa bezrobocia w województwie wynosiła 7,5%, podczas gdy średnia stopa bezrobocia w kraju wynosiła mniej – 5,1%. Co więcej, średnie wynagrodzenie w 2021 roku wynosiło około 4 650 złotych brutto, co oznaczało, że przeciętny pracownik na Podkarpaciu otrzymywał pensję o 1 050 niższą niż średnia krajowa. Zaledwie 25% pracującej populacji zarabia więcej niż 6 432 złotych brutto na miesiąc.
Podobnie, jak w innych rejonach Polski, także i w tym województwie, istnieją zawody, w których zarabia się więcej niż w innych. W tym artykule przyjrzeliśmy się sytuacji na podkarpackim rynku pracy, a także opisaliśmy stanowiska, na których zarabia się najlepiej.
Na najwyższe zarobki mogą liczyć mieszkańcy Rzeszowa i Stalowej Woli (około 5 000 złotych brutto miesięcznie). Powyżej średniej wojewódzkiej zarabiają także mieszkańcy Mielca (4 949 złotych brutto na miesiąc) oraz Dębicy (4 800 złotych brutto na miesiąc).
Najwyższe zarobki na Podkarpaciu dotyczyły osób pracujących na stanowisku dyrektora. Średnia zarobków wynosiła 10 600 złotych brutto na miesiąc, a 25% najlepiej zarabiających osób na tym stanowisku otrzymywała ponad 15 500 złotych brutto na miesiąc.
Drugą najlepiej opłacaną grupą są kierownicy. Zajmują oni cztery miejsca w rankingu najlepiej zarabiających zawodów – zarobki zależą od wielkości zespołów, którymi kierują.
Kierownicy bardzo dużych i dużych zespołów mogą liczyć na 7 500 złotych brutto na miesiąc. Średnia pensja kierowników małych zespołów wynosi 6 400 złotych brutto. Co ciekawe, najwyższą średnią pensję otrzymują kierownicy średnich zespołów: 7 591 złotych brutto.
Na tym stanowisku zarabia się średnio 6 500 złotych brutto, a najlepiej opłacane 25% pracowników ma szansę zarobić ponad 9 500 złotych brutto na miesiąc.
Do grupy osób, które zarabiają najmniej, podobnie jak i w całym kraju, zalicza się osoby z branży usługi dla ludności. Są to zawody, które opłacane są ze środków własnych ludności i wiążą się z zaspokajaniem podstawowych potrzeb: komunikacja, odżywianie czy bezpieczeństwo.
W woj. podkarpackim średnia pensja miesięczna w tym sektorze wynosiła 3 700 złotych brutto.
Jedne z najniższych zarobków na Podkarpaciu otrzymują także osoby pracujące w PR i mediach (3 776 złotych brutto na miesiąc), służbie zdrowia (3 835 złotych brutto na miesiąc) oraz nauce i szkolnictwie (3 900 złotych brutto na miesiąc).
Na Podkarpaciu istnieje zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i produkcyjnych. Największe szanse na zatrudnienie mają osoby, które potrafią prowadzić ciągniki siodłowe, a także kierowcy samochodów ciężarowych.
Największe zapotrzebowanie na pracowników istnieje w branży spedycja i transport. Brakuje też fachowców remontowo-budowlanych.
Poszukiwanie pracy może być frustrujące, nie należy się jednak poddawać. Być może warto zainwestować czas w ukończenie dodatkowych kursów, które pozwolą ci na podjęcie jednej z prac, na które istnieje największe zapotrzebowanie. Dobrą inwestycją w przyszłość jest też nauka języków obcych, które są doceniane na rynku pracy.
Jeżeli masz dobre wykształcenie lub konkretne umiejętności, ale nie ma zapotrzebowania na twój zawód w województwie, być może warto sprawdzić, czy możesz wykonywać daną profesję online. Przykładowo, ze znalezieniem projektów nie powinni mieć problemu tłumacze, copywriterzy, managerowie mediów społecznościowych, graficy komputerowi czy też programiści.
Pamiętaj też, że aplikując o pracę musisz przygotować odpowiednie CV, a także napisać list motywacyjny, którym przekonasz pracodawcę, że jesteś najlepszym kandydatem na stanowisko.