Zamknij

Czym są granulaty do wtryskarek z recyklingu i jak powstają?

artykuł sponsorowany + 14:00, 29.03.2022 Aktualizacja: 14:01, 29.03.2022

Recykling tworzyw sztucznych pozwala każdego roku zapobiec przedostawaniu się do środowiska dziesiątek ton plastiku, w postaci opakowań oraz odpadów poprodukcyjnych. Opiera się on natomiast między innymi na produkcji granulatu do wtryskarek, który może zostać ponownie wykorzystany do tworzenia nowych elementów z tworzyw sztucznych. Czym jest wobec tego granulat do wtryskarek, jak powstaje i jakie są jego główne zalety?

Co to jest regranulat?

Regranulat to nic innego jak granulat, który powstaje poprzez proces przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych. Dzięki temu mogą być one wykorzystywane ponownie do wytwarzania nowych produktów. Regranulaty dzielą się na kilka rodzajów w zależności od tego, z jakiego materiału bazowego powstały oraz do czego są one przeznaczone. W związku z tym wyróżnia się na przykład:

  • regranulaty i przemiały PP,
  • regranulaty i przemiały LDPE,
  • regranulaty i przemiały HDPE,
  • regranulaty i przemiały PC/ABS,
  • regranulaty i przemiały PS,
  • regranulaty i przemiały ABS,
  • regranulaty i przemiały PA.

Wszystkie z nich znaleźć można natomiast między innymi w ofercie firmy BielMet, prezentowanej pod linkiem: https://www.bielmet.pl/tworzywa, która zajmuje się ich produkcją oraz sprzedażą.

Jak powstaje granulat do wtryskarek z recyklingowanych tworzyw sztucznych?

Regranulaty do wtryskarek powstają w procesie recyklingu tworzyw sztucznych. W pierwszej kolejności zgromadzone plastikowe odpady są wobec tego dokładnie oczyszczane oraz osuszane. Następnie są one mielone za pomocą specjalistycznych młynów oraz ponownie suszone, dzięki temu zostają całkowicie pozbawione wilgoci, która mogłaby niekorzystnie wpłynąć na jakość wykonywanego z nich granulatu do wtryskarek. Ostatnim etapem jest umieszczenie przygotowanego przemiału w ekstradurach, które dzięki specjalnym filtrom produkują z niego granulat do wtryskarek o odpowiednich parametrach w zależności od potrzeb. 

Dlaczego warto wybierać granulat do wtryskarek z recyklingu?

Za wyborem regranulatów do wtryskarek przemawiają nie tylko względy ekologiczne tego surowca, ale także jego doskonałe parametry użytkowe. Regranulat nie różni się bowiem w tej kwestii od surowca bazowego, z jakiego powstał. Dzięki temu są one równie odporne na uszkodzenie, czy wilgotność oraz wahania temperatur. Oprócz tego ich zaletą jest także to, że cena regranulatu tworzyw sztucznych, jest o wiele atrakcyjniejsza niż cena klasycznego granulatu do wtryskarek. Dlatego też coraz więcej firm produkujących elementy z tworzyw sztucznych decyduję się na jego wykorzystywanie w swoich procesach produkcyjnych. 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%