Zamknij

Wszystko co trzeba wiedzieć o uprawie truskawek i poziomek

artykuł sponsorowany + 22:23, 04.02.2022 Aktualizacja: 22:23, 04.02.2022

Poziomki to niewielkie rośliny należące do rodziny różowatych, są więc blisko spokrewnione z wieloma gatunkami drzew i krzewów owocowych. Poziomka dała też początek truskawce — hodowcy połączyli ze sobą poziomkę chilijską z wirginijską. Rośliny są bardzo podobne do siebie, mają postać niewielkiej byliny. Trójlistkowe blaszki liściowe mają krótką łodygę, są powcinane. Truskawka oraz poziomka tworzą owoc, z botanicznego punktu widzenia jest to owoc niepozorny, często zwany jagodą. Poziomki i truskawki są zazwyczaj intensywnie czerwone, słodkie oraz aromatyczne. Na powierzchni owocu widoczne są drobne, jasne nasiona, zwane orzeszkami. Wnętrze owocu może być białe, różowe lub czerwone, w zależności od odmiany. Owoce poziomki są drobne, mniejsze niż te wytwarzane przez truskawkę.

Stanowisko do uprawy oraz wymagania

Krzaki truskawek i poziomek można uprawiać na niewielkiej powierzchni, dlatego są one tak popularne, nawet w małych ogródkach przydomowych. Mają niewielkie wymagania, a wybierając odporne odmiany — nie trzeba martwić się o choroby. Truskawki i poziomki sadzi się dość gęsto, dzięki temu z małego kawałka pola można otrzymać mnóstwo smakowitych owoców. Rośliny powinno się sadzić do dobrze przygotowanego podłoża. Sadzonki truskawek i poziomek wymagają gleby żyznej, ciepłej, o dużej zawartości materii organicznej. Strukturę gleby oraz jej odczyn warto poprawić, dodając np. kompostu albo obornika granulowanego. Rośliny wymagają słonecznego i przewiewnego stanowiska, w takich warunkach tworzą duże, dorodne i słodkie owoce. Cień oraz nazbyt wilgotne stanowisko negatywnie wpływają na rośliny. Owoce będą drobne, niesłodkie, a sadzonki poziomek i truskawek będą narażone na choroby grzybowe.

Sadzenie truskawek i poziomek

Wybierając sadzonki roślin, należy zwrócić uwagę na ich kondycję. Liście powinny być intensywnie zielone, bez żadnych plamek, nalotów i przebarwień. Roślina powinna posiadać silny i dobrze rozwinięty system korzeniowy. Warto wybierać truskawki i poziomki w doniczkach, dzięki temu byliny można sadzić przez cały sezon.

W amatorskiej uprawie truskawek i poziomek doskonale sprawdza się ściółka. Zaleca się trociny, agrowłókninę lub czarną, grubą folię. Ściółka pełni wiele ważnych funkcji, przede wszystkim ogranicza zachwaszczenie, ale też podłoże pod okrywą nie wysycha szybko i jest cieplejsze, a owoce są czyste. Rośliny sadzi się w odstępach około 40 cm. W czasie intensywnego wzrostu truskawki tworzą rozłogi, które służą do rozmnażania, to doskonały sposób na powiększenie swojej uprawy. Na końcach wąsów pojawiają się miniaturowe rośliny, a miejscu zetknięcia z podłożem — truskawka się ukorzenia.

Krzak truskawki i poziomki nie wymaga przycinania, po sezonie wystarczy dokładnie wyczyścić miejsce uprawy ze starych liści oraz z resztek owoców. To sprawdzona metoda profilaktycznej ochrony roślin przed szkodnikami oraz przed chorobami. W czasie intensywnego wzrostu roślinę należy nawozić, warto używać wieloskładnikowych nawozów naturalnych. Młode sadzonki mogą być wrażliwe na mróz, przed zimą można okrywać uprawę, aby rośliny nie przemarzły. Te byliny o smacznych owocach można z powodzeniem uprawiać w doniczkach oraz w pojemnikach na balkonach. To nie tylko sposób na wartościowe owoce, ale to też piękna dekoracja. Do uprawy w kwietnikach oraz w pojemnikach warto wybierać sadzonki poziomki i truskawki pnącej. Truskawki i poziomki w doniczkach o to świetny sposób na udekorowanie letniego stołu, istnieją bardzo urocze odmiany o pięknych, czerwonych lub różowych kwiatach.

Podział odmian truskawek i poziomek

Jeden z podziałów odmian truskawek uwzględnia czas owocowania oraz jego powtarzalność. Cenione są odmiany powtarzające kwitnienie, dzięki temu można uzyskać owoce od wiosny, aż do jesieni. Warto jednak zaznaczyć, że te krzaki truskawek nie plonują intensywnie. Duże i obfite plony są domeną truskawek owocujących jednokrotnie. U odmian wczesnych — pierwsze, soczyste owoce pojawiają się już na początku maja. Późniejsze odmiany owocują w środku lata. Znane są też ozdobne gatunki i odmiany truskawek, które tworzą dekoracyjne kwiaty.

Stare odmiany truskawek i poziomek są często sadzone w ogródkach przydomowych. Bardzo popularną odmianą jest 'Rugia'. Roślina jest odporna na choroby, owocuje obficie. Owoce są niewielkie, ale bardzo słodkie i aromatyczne. Owoce tej poziomki pojawiają się od czerwca, aż do jesieni. Tradycyjną odmianą truskawki jest 'Dukat', należy też zaznaczyć, że to polska odmiana, tworząca duże i soczyste owoce. Rośliny są odporne na przymrozki. Inną, klasyczną, polską odmianą jest 'Polka'. Przez niektórych uważana za najsmaczniejszą truskawkę. Jej wysoka odporność na choroby sprawia, że to odmiana polecana do gospodarstw ekologicznych. Starą odmianą truskawki jest 'Senga Sengana' rośnie intensywnie, ale jest wrażliwa na choroby. Tworzy stożkowate, duże owoce o różowym miąższu. Interesującą nowinką są żółte truskawki, nie tylko wyglądają niesamowicie, ale są też pyszne.

Wśród zwisających truskawek do uprawy w pojemnikach poleca się odmianę 'Temptation'. Roślina tworzy długie pędy, a na ich końcach pojawiają się nieco wydłużone, czerwone owoce. Bylina wygląda wyjątkowo uroczo, dlatego jest wspaniałą ozdobą balkonów i tarasów. Na uwagę zasługują również poziomki w doniczkach. Ciekawe owoce tworzy 'Yellow Wonder' - poziomki mają nietypowy, żółtawy kolor.

Dobrej jakości sadzonki truskawek oraz poziomek, które świetnie sprawdzą się w uprawie amatorskiej lub w pojemnikowej można dostać tu: https://www.podkarpackiesady.pl/47-poziomki-i-truskawki. Rośliny są zdrowe, mają dobrze rozwinięty system korzeniowy, co gwarantuje obfite plonowanie. Warto znaleźć kawałek miejsca w ogrodzie, zadbać o rośliny i cieszyć się z soczystych owoców z podwórkowej uprawy.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%