Polacy od lat z upodobaniem spędzają nie tylko pełnoprawne wakacje, ale często także weekendy na wypoczynku w pobliżu wody, korzystając z licznych atrakcji, jakie oferują zarówno jeziora, jak i Polskie morze. Do ulubionych atrakcji wielu turystów bez wątpienia zaliczyć można pływanie na skuterze wodnym.
Według polskiego prawa skuterem nazywamy każdy mały statek o napędzie mechanicznym, przystosowany do przewozu jednej lub kilku osób, którego moc przekracza 10kW. Aby więc kierować tego typu pojazdem wymagane będzie po pierwsze zdobycie patentu sternika motorowodnego, a następnie, niezależne ukończenie kursu na skuter wodny, który jednak nie kończy się żadnym formalnym egzaminem. Wystarczy samo uczestnictwo w nim.
Niektórzy niesłusznie, klasyfikują skuter wodny do urządzeń łatwych w prowadzeniu i całkowicie bezpiecznych, fakty zdają się jednak przeczyć tym obiegowym opiniom. Skutery wodne dysponują mocą porównywalną z motocyklami, czasem nawet ją przewyższającą.
Samo sterowanie też w pewien sposób odpowiada temu znanemu chociażby z motocykli crossowych. Dzięki małemu oporowi rozpędzają się one niezwykle szybko jednak hamowanie w nich to zupełnie inna kwestia. Często potrzeba Nawet 100m, aby całkowicie zatrzymać skuter wodny. Stąd tak ważne jest nie tylko nabycie odpowiednich umiejętności, ale także odpowiednia, szeroka edukacja, zawierająca także elementy pierwszej pomocy oraz przepisów o ruchu wodnym.
Samo ukończenie kursu nie sprawi oczywiście, iż poznamy wszystkie niuanse poruszania się skuterem wodnym, da nam jednak pewien ogólny obraz tego, jak zachować się na akwenie oraz podstawowe umiejętności niezbędne do prowadzenia tego pojazdu. Reszta podobnie jak w czasie jazdy samochodem zależy już tylko od praktyki i chęci ciągłego doskonalenie swoich umiejętności. Jednak, aby bezpiecznie sterować skuterem, zawsze powinniśmy zastosować się do kilku podstawowych zasad.
Do najważniejszych należy ciągła obserwacja otoczenia, z uwzględnieniem innych poruszających się po akwenie osób, posiadanie odpowiedniej kamizelki asekuracyjnej, kierowanie skuterem jedynie w stanie absolutnej trzeźwości oraz stosowanie się do lokalnych przepisów obowiązujących na terenie danego miejsca.
Standardowo kurs na patent sternika motorowodnego trwa dwa nie, da się go więc przebyć zwykle w przeciągu weekendu. Co istotne do egzaminu można podejść również bez kursu, jest on jednak zalecany i na pewno ułatwi nie tylko egzamin, ale przede wszystkim późniejszy obcowanie ze skuterem.
Podstawę kursu stanowią; nauka pływania oraz podstawowych manewrów na skuterze, informacje o sytuacjach wyjątkowych takich jak wypadki na wodzie oraz informacja jak zachować się w takiej sytuacji, oraz część przeznaczona obowiązującym przepisom. Jedynym kryterium determinujący możliwość przystąpienia do kursu jest wiek kandydata. Musi mieć on skończona 14 lat. Dodatkowo w przypadku osób niepełnoletnich potrzebne będzie także zgoda rodziców lub prawnych opiekunów.
Więcej informacji znajdziesz na https://www.blekitnypiotrus.pl/oferta/details,1,1,10,szkolenie-na-uprawnienia-do-prowadzenia-motorowki-i-skutera-wodnego.html