Zamknij

Hale udojowe - niezbędne wyposażenie przy produkcji mleka

artykuł sponsorowany + 12:15, 18.03.2021 Aktualizacja: 12:16, 18.03.2021

Jedną z ważniejszych gałęzi produkcji rolnej jest hodowla bydła mlecznego, co w obecnych czasach wymaga stosowania nowoczesnego sprzętu, znacznie to ułatwiającego. Jest to wręcz niezbędne w większych gospodarstwach, w których liczba krów, wymagających codziennego wydojenia, niejednokrotnie przekracza kilkaset i więcej sztuk.

Dlatego właśnie zalecanym i wartym natychmiastowego wdrożenia rozwiązaniem są nowoczesne hale udojowe, dzięki którym proces dojenia będzie przebiegał szybko i bezproblemowo. Decydując się na ich użycie, warto skorzystać z oferty dystrybutora reprezentującego najlepszych na rynku producentów, którego ofertę znajdziemy na jego stronie internetowej https://farmpartner.eu/oferta/hale-udojowe/.

Czym właściwie są hale udojowe

Zanim jednak opiszemy rodzaje i praktyczne zastosowanie hal udojowych, powinniśmy wiedzieć, czym faktycznie one są. Pod tym pojęciem rozumiemy specjalne pomieszczenie, którego jedynym przeznaczeniem jest właśnie szybkie i bezproblemowe dojenie krów. Wchodzą one w skład tzw. wydzielonego obszaru dojenia, można je więc śmiało nazwać automatyczną dojarnią.

Zasada działania hal udojowych

Przebieg całego procesu dojenia, przy wykorzystaniu nowoczesnych hal udojowych, można podzielić na kilka etapów. W pierwszym określona ilość krów zgodna z liczbą stanowisk w hali jest wpuszczana do strefy udoju. Przechodząc przez bramki, uruchamiają zdalnie, za pomocą np. nadajnika w kolczyku, podajnik wysokogatunkowej paszy treściwej, która będzie im podawana przez cały czas dojenia. Ma to na celu nie tylko uspokojenie zwierzęcia, na podstawie informacji z nadajnika dobiera się rodzaj paszy, uwzględniając wiele istotnych danych takich jak stan zdrowia krowy, numer jej laktacji czy wydajność mleczną.

Następnym krokiem jest pobranie z wymion niewielkiej, kontrolnej partii mleka poddawanej następnie badaniom określającym, czy spełnia normy ustalone przez odbiorcę, zakład mleczarski zajmujący się jego dalszym przetworzeniem. Jeśli wszystko jest w porządki, to po umyciu i wymasowaniu wymion, można przystąpić do właściwego dojenia. Dojarki stosowane w hali udojowej są w wysokim stopniu zautomatyzowane i bezobsługowe, pozwalając uzyskać wydajność rzędu nawet 16 – 18 krów na godzinę. W przypadku dojenia ręcznego jest to praktycznie niemożliwe i wymagałoby zatrudnienia kilku dodatkowych pracowników. Warto też zainteresować się innymi urządzeniami stosowanymi w nowoczesnej produkcji mlecznej, takimi jak schładzalniki do mleka, które szerzej opisano pod adresem https://farmpartner.eu/oferta/schladzalniki-do-mleka/.

Najczęściej spotykane rodzaje hal udojowych

Oferta każdego godnego zaufania producenta lub dystrybutora hal udojowych nie może obejmować tylko jednego ich rodzaju. Dzięki temu każdy przyszły ich użytkownik znajdzie coś dokładnie dopasowanego do swoich potrzeb, przede wszystkim dostępnej przestrzeni umożliwiającej swobodny dostęp i obsługę urządzeń dojących. Największym zainteresowaniem nabywców cieszą się następujące, dostępne na rynku modele hal:

Typu rybia ość

Zdecydowanie najpopularniejsze i najczęściej kupowane, w których sposób ustawienia poszczególnych stanowisk przypomina właśnie rybią ość, a ten rodzaj hal zapewnia największą wygodę obsłudze i komfort dojenia zwierzętom. Składa się z różnej ilości stanowisk np. z 10, czy 20 ustawionych ukośnie w kilku rzędach, a skośny układ w połączeniu z regulowanymi barierkami oddzielającymi stanowiska gwarantuje bezkolizyjny ruch zwierząt.

Wszystkie stanowiska są jednocześnie w pełni dostosowane do zmiennych wymiarów zwierząt, dając swobodny dostęp do wymion, a kolejną zaletą jest możliwość niemal dowolnej rozbudowy ich wyposażenia np. urządzeń do transportu mleka, dołączanego po prostu jako kolejny moduł zwiększający funkcjonalność.

Typu bok w bok

W tym modelu hali, jak jej sama nazwa wskazuje, krowy są ustawione w rzędach zwrócone bokami do siebie i prostopadle do biegnącego przez halę kanału udojowego. Ten rodzaj hali można z powodzeniem zastosować do obsługi większych stad, dzięki czemu ich dojenie przebiegnie tak samo bezkolizyjnie, jak w poprzednim modelu. Stanowiska dla krów są oddalone od siebie tylko o 70 – 80 cm, dzięki czemu pracownik odpowiedzialny za dojenie ma do nich łatwy dostęp, co wydatnie przyspiesza i ułatwia cały proces.

Również zwierzęta mają zapewnioną dużą wygodę, stoją w optymalnej do dojenia pozycji, co gwarantują regulowane barierki pomiędzy stanowiskami. Bramki mogą być otwierane indywidualnie, co daje możliwość wypuszczania pojedynczych krów, minimalizując ryzyko tłoku przy wyjściu z hali. Całą instalację łatwo jest utrzymać w czystości dzięki zamontowaniu rynienek ze stali nierdzewnej skutecznie odprowadzających wszystkie nieczystości oraz systemu ją myjącego i dokładnie dezynfekującego.

Typu tandem

Rozwiązanie także stosowane w niewielkich gospodarstwach, a cechą charakterystyczną hali udojowej typu tandem jest rozmieszczenie stanowisk dla krów jednego za drugim. Pomiędzy nimi umieszcza się kanał dla personelu obsługującego dojarki. Ten rodzaj hal ma jednak istotną wadę, którą jest konieczność zachowania dużych odstępów pomiędzy krowami, sięgających nawet powyżej 2,5 m. Znacznie utrudnia to i wydłuża dojenie, zmuszając pracowników do długotrwałego przechodzenia od jednego stanowiska do drugiego, lecz istotną zaletą jest z kolei możliwość indywidualnego podejścia do każdej krowy, co ułatwia kontrolę jej stanu zdrowia.

Typu karuzela

Najlepiej nadające się do obsługi dużych stad, zajmujące jednocześnie największą powierzchnię i wymagające odpowiednio dużych pomieszczeń. Krowy podczas dojenia stoją na specjalnej obrotowej platformie, która obraca się z częstotliwością dostosowaną do czasu obsługi jednego zwierzęcia, które przez cały czas stoi w tym samym miejscu. Stanowiska dojenia, umieszczone na platformie, mogą mieć praktycznie dowolny układ, tandem lub rybia ość, a wydajność liczona na jednego pracownika może przekraczać nawet 100 krów na godzinę. Halę udojową karuzelową również można bogato wyposażyć, dokupując do niej np. liczniki odpompowywanego mleka czy czytniki umożliwiające automatyczną identyfikację krów.

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%