Zamknij

Wyścigi konne - historia, zasady, ciekawostki

artykuł sponsorowany + 14:32, 02.02.2021 Aktualizacja: 14:34, 02.02.2021

W przeciwieństwie do innych krajów, wyścigi konne w Polsce są raczej mało popularną dyscypliną sportową. Najbardziej popularne skojarzenie u większości z nas, to utożsamienie wyścigów konnych z bogactwem i prestiżem, osób, które wybierają się na tor wyścigowy jedynie w celu podziwiania najszybszych koni. Obserwujemy jednak spowszechnienie tego sportu, a co za tym idzie, na trybunach coraz częstszym widokiem są całe rodziny z dziećmi, lub kibice, których status majątkowy należy raczej do przeciętnych. Jednak, czy obstawianie zakładów na wyścigi konne jest zajęciem dla każdego z nas? 

Skąd się wzięły wyścigi konne? 

Naszym pierwszym skojarzeniem słysząc o wyścigach konnych, zapewne będą zakłady bukmacherskie. Na terenach Wielkiej Brytanii już w okresie XVII wieku organizowano gonitwy koni. Według legendy to właśnie na jednej z takich gonitw został zawarty pierwszy z zakładów bukmacherskich. 

Historia Polskich wyścigów konnych ma początek dużo później, bo około lat 30. XIX wieku. Początki zakładów na wyścigi konne są nieoficjalne i odbywały się na Polach Mokotowskich oraz Służewcu. Najbardziej popularne wyścigi stały się koło lat 70, a ich popularność sprawiła, że o zakładali się wtedy praktycznie wszyscy, bez względu na status majątkowy i środowisko pochodzenia. Jednak za czasów PRL-u wprowadzono całkowity zakaz udziału w zakładach bukmacherskich, co spotkało się z ogólnym niezadowoleniem społeczeństwa. Jedynym dopuszczanym przez władze wyjątkiem były organizowane właśnie wyścigi konne. Wielu bardzo doświadczonych graczy jest zdania, że obstawianie wyścigów konnych jest fantastyczna forma zarobku. Jednak dzieje się tak tylko w przypadku gracza, który jest bardzo dobrze przygotowany, do danego procesu. Jakie wiec informacje powinniśmy posiadać?

Jakie są zasady wyścigów konnych? 

Gonitwy konne odbywające się na torach wyścigowych nie mają wielu zasad i nie należą one raczej do tych skomplikowanych. Najogólniej można opisać to w sposób, jakim jest rywalizacja minimum dwóch jeźdźców, dosiadających poszczególnych koni. Jednak poszczególne wyścigi mogą różnić się od siebie takimi czynnikami jak: dystans, pochodzenie i rasa konia, sposób ich poruszania się, rodzaj użytej nawierzchni. Jako zwycięzcę uznaje się oczywiście tego konia, który jako pierwszy przekroczy linię mety. Najpopularniejsze rodzaje wyścigów konnych to: gonitwa z przeszkodami, wyścigi sprinterskie, gonitwy bez przeszkód. Tutaj dowiemy się więcej na powyższe tematy. Jeżeli natomiast chcielibyśmy zobaczyć takie wyścigi na żywo, jednym z najpopularniejszych w polsce torów jest Tor Służewiec.

Jakie są rodzaje zakładów? 

Dyscypliny sportowe, w których dokonuje się zakładów bukmacherskich, charakteryzują się swoimi własnymi ich rodzajami, które możemy w ich ramach obstawiać. Wyścigi konne mogą pochwalić się raczej stosunkowo krótką listą rodzajów zakładów. Jednak nie oznacza to wcale ich banalności, ponieważ same zakłady są dość skomplikowane i mogą być trudne do zrozumienia. Obstawianie wyścigów konnych może odbywać się w ramach zakładów, jakimi przykładowo są: 

- zakłady zwyczajne, w których typowany jest zwycięzca, 
- zakłady porządki, w których typowane są dwa pierwsze konie, jednak bez dokładnego wskazania ich kolejności,
- zakłady dwójki, które są podobne do zakładu porządek, jednak określamy w nich kolejność koni, 
- analogicznie określamy zakłady trójki i czwórki. 

Porady dotyczące obstawiania wyścigów konnych

Bardzo doświadczeni gracze raczej nie dzielą się swoimi tajnymi technikami obstawiania wyścigów, jednak istnieje kilka podstawowych zasad, których powinniśmy przestrzegać. Przede wszystkim powinniśmy skupić się na bieżącym śledzeniu wszelkich statystyk. W dobie cyfryzacji i tego, jak łatwy mamy do nich dostęp nie powinno być to trudne zadanie. Znalezienie satysfakcjonujących nas informacji o danym jeźdźcy lub koniu powinno zająć nie więcej niż kilka chwil. Należytą uwagę zwróćmy również na miejsce, w którym odbędzie się wyścig oraz pogodę, jaką zapowiadają prognozy pogody. Jest to bardzo ważne w przypadku koni, które lepiej radzą sobie w danych warunkach atmosferycznych, jakimi są nagłe opady deszczu. Niektóre konie swoje najlepsze rezultaty osiągają również w bardzo ciepłe dni, wszystko zależy wiec od odpowiedniego "łączenia" informacji, jakie posiadamy. Pamiętajmy również o tym, że ilość zakładów, jaka zostaje przez nas umieszczona na kuponach, powinna zawsze być jak najmniejsza. Jest to zasada, którą z powodzeniem powinniśmy stosować również w przypadku obstawiania innych dyscyplin sportowych. Jednak przede wszystkim musimy uzbroić się w cierpliwość i umieć opanować swoje emocje nawet w przypadku niepowodzenia. Jest to bardzo ważna umiejętność.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%