Zbiornik hydroforowy, zwany inaczej zbiornikiem ciśnieniowym, jest podstawowym urządzeniem przeznaczonym do magazynowania wody. Ponadto, odpowiada za właściwe utrzymywanie jej ciśnienia w stacji wodociągowej przemysłowej czy też domowej wodociągowej instalacji. Razem z pompą wody, czujnikami ciśnieniowymi oraz zaworami wchodzi w skład hydroforowego zestawu.
Zasada działania hydroforowego zbiornika polega na tym, iż woda jest wtłaczana do zbiornika hydroforowego za pomocą pompy, co sprawia, że wzrasta ciśnienie powietrza wewnątrz zbiornika. Czujnik wyłącza pompę, kiedy ciśnienie osiąga odpowiednią maksymalną wartość. Natomiast w wyniku pobierania wody spada ciśnienie i kiedy określona minimalna wartość zostanie osiągnięta, pompa zasilająca zbiornik hydroforowy zostaje włączona ponownie.
Wyłącznik ciśnieniowy, zwany inaczej presostatem, który zarządza pracą pompy, jest zainstalowany w części powietrznej zbiornika. Aby zagwarantować możliwie najbardziej ekonomiczne użytkowanie, parametry pracy włącznika są specjalnie zaprogramowane przez producenta danych zestawów hydroforowych lub pomp. Mowa o przede wszystkim unikaniu sytuacji, kiedy pompa będzie znacznie częściej włączana i wyłączana, niż zaleca to dany producent. Szybkie zużycie pomp nie jest zjawiskiem pożądanym.
Zbiornik hydroforowy jest podstawowym element instalacji wodociągowych, które są zasilane z własnego i bezciśnieniowego ujęcia wody. Zapewnia on odpowiednie ciśnienie wody i ją gromadzi. Wyróżniamy dwie grypy ze względu na budowę: zbiorniki ocynkowane oraz zbiorniki przeponowe.
Zbiorniki ocynkowane są bezpośrednio wypełnione w części zbiornika przez wodę, a odpowiednie ciśnienie wody utrzymuje poduszka powietrzna powstała w górnej części zbiornika
W zbiornikach przeponowych woda jest gromadzona w elastycznym, wykonanym z gumy worku. Worek ten jest umieszczony w metalowym zbiorniku hydroforowym. Obecne między ścianami zbiornika a przeponą powietrze ma ciśnienie od 1,5 bara w zbiornikach od pojemności od 50 do 100 litrów i 2,5 bara w zbiornikach od 150 do 500 litrów. Taka budowa zmniejsza ryzyko powstania korozji ścian zbiornika, gdyż zapobiega kontaktowi wody z jego ścianami.
W przypadku zbiorników hydroforowych najważniejsze jest utrzymanie właściwego ciśnienia powietrza. Posiadacze zbiorników przeponowych powinni pamiętać o sprawdzaniu ciśnienia zazwyczaj co rok bądź co pół roku. Jest to związane z faktem, iż woda nie styka się bezpośrednio z powietrzem i nie ubywa ono regularnie w trakcie prawidłowego używania zbiornika.
Natomiast w zbiornikach ocynkowanych, bez przepony, powietrze styka się bezpośrednio z wodą, co prowadzi do powolnego spadku ciśnienia w poduszce powietrznej. Zbyt niskie ciśnienie powoduje zbyt częste włączanie pompy przez czujnik ciśnienia oraz jej szybsze zużywanie się. Dlatego też w tych zbiornikach kontrola ciśnienia powietrza jest naprawdę ważna.
Zbiorniki hydroforowe znajdziesz na stronie https://www.komnino.com.pl/pl/of/cat/zbiorniki-hydroforowe.79.html