Zamknij

Czas wyeliminować jajka "trójki"

Daria RogowskaDaria Rogowska 12:54, 24.07.2020 Aktualizacja: 12:56, 24.07.2020

Dla konsumentów coraz ważniejszą kwestią staje się dobro zwierząt. Dzięki działaniom organizacji prozwierzęcych rośnie liczba miejsc- restauracji, hoteli, sklepów, a nawet producentów jak, którzy rezygnują z jajek pochodzących w chowu klatkowego. Zmiany w świadomości znajdują potwierdzenie też w aktach prawnych, w wielu krajach. Chów klatkowy niesie za sobą ogromne cierpienie kur niosek.

Z roku na rok widać duży spadek kur z chowu klatkowego na terenie Unii Europejskiej.  W 2010 roku w całej UE 65,5% kur niosek trzymano w hodowli klatkowej. W roku 2019 było ich już 48%.

Czym jest chów klatkowy?

To największy koszmar dla kur niosek. Obecnie obowiązujące w Unii Europejskiej prawo zapewnia każdej kurze zaledwie 750 centymetrów kwadratowych powierzchni, czyli niewiele więcej, niż jedna kartka formatu A4. Ptaki nie mają możliwości swobodnego poruszania, czy rozwinięcia skrzydeł. Ilość ściółki jest zbyt mała i szybko się zużywa. Stres spowodowany brakiem możliwości realizacji naturalnych zachowań prowadzi do zaburzeń, takich jak wydziobywanie innym kurom piór. Kury dużo czasu spędzają również na grzędowaniu. W tzw. „klatkach wzbogaconych”, używanych w Europie, kury mają dostęp do ograniczonej przestrzeni do grzędowania, jednak wiąże się to z ryzykiem kanibalizmu. pewnością chów klatkowy nie zapewnia odpowiednich warunków dla kur i jest najmniej etycznym sposobem pozyskiwania jaj.

Proces wycofania jajek z chowu klatkowego jest długotrwały, jednak wiele firm deklaruje, że zrobi to do 2025 roku. A już 40% firm nie używa jajek z chowu klatkowego teraz. W Polsce takie zmiany zawdzięczamy organizacji Otwarte Klatki.

Dlatego warto wspierać ludzi, którzy poświęcają swoje życie walce o lepsze życie zwierząt i zapobieganiu niepotrzebnego cierpienia. Dodatkowo edukują i promują pozytywne postawy wobec zwierząt i codziennych wyborów. Ich działania są często niedocenione, a tak bardzo ważne. Podejmowane kroki są bardzo skutecznie i transparentne.

Wspierając Otwarte Klatki, każdy z nas może pomóc naszym braciom mniejszym, którzy bardzo potrzebują naszego wsparcia. Klub Otwartych Klatek to społeczność, która pomaga zwierzętom poprzez regularne darowizny - wystarczy 1 zł dziennie, żeby zrobić coś wielkiego dla zwierząt! Dołączajcie tutaj - www.klub-ok.pl i wspólnie pomagajmy zwierzętom! :)

W 2019 roku globalną politykę dobrostanu kur niosek wydały m.in. Radisson, Best Western czy Hilton. Na początku 2020 roku dołączyła do nich także Grupa Metro (w Polsce – Makro) oraz Kaufland. Polityki globalne są szczególnie ważne, ponieważ pozwalają na równomierną poprawę życia zwierząt na całym świecie.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%