Zamknij
REKLAMA

Mielecka ekologia polityczna

12:23, 19.01.2020 | A.T
Skomentuj
REKLAMA

Na początku było ”trzęsienie ziemi”. Potem zgodnie ze schematem wziętym z Hitchcocka, napięcie powinno narastać, aż do zupełnie zaskakującego finału.

A tu po wielkanocnych protestach przeciwko Krono z 2018 roku w zasadzie niewiele już pozostało. Nie mówię, że niewiele załatwiono, bo jednak „coś się ruszyło”. Choćby nowa instalacja w Krono, która jednak i tak by była bez protestów, czy zakaz traktowania odpadów z płyt wiórowych jako biomasy i spalania ich wraz z odpadowym drewnem.

Ale większość spraw pozostała – wbrew oczekiwaniom protestujących – jak przed protestami.
Czyli Kronospan nie tylko nie wyprowadził się z Mielca – jak liczyli niektórzy fantaści – nie tylko nie zmniejszył działalności, ale się nadal intensywnie rozwija.
Inne sprawy ekologiczne, na które protestujący wcale nie zwracali (i nie zwracają) uwagi, czyli smog z niskiej emisji czy inni zatruwacze przemysłowi, nadal mają się dobrze.

Nie śledziłem dokładnie tych spraw, bo moje priorytety ekologiczne są inne niż mieleckich ekologów lub ludzi, którzy ekologami stali się na chwilę, albo zostali wypchnięci przez los do pierwszego szeregu i musieli mówić to, czego oczekiwał tzw. „lud”.
A lud widzi, że mu się dymi z wielkiego komina i nic innego go nie rusza. Tym bardziej, że najczęściej sam ma na sumieniu. A to kopcący piec na węgiel i inne takie, a to starego diesla, a to brak segregacji odpadów.

Nie śledziłem i ze zdziwieniem dowiedziałem się, że jeden z przywódców protestów wielkanocnych wygrał proces z Gazetą Polską Codziennie, która cały, raczej spontaniczny na początku ruch, chciała upolitycznić i na dodatek doprawić mu - jak nos u Pinokia - jakiś niecny interes. A tym samym zdyskredytować go. Twierdziła mianowicie, że organizatorzy protestu byli motywowani politycznie (czytaj: podburzani przez wrogów PiS), a także sugerowała, że cały ruch przeciw Kronospanowi był finansowany przez jego konkurencję. Czyli przez białostocką fundację Ekoprobono. Ta ostania podobno działała w interesie konkurentów zakładów grupy Krono.
 
Jak powiedział pan Kuś, organizator protestów i pozywający GPC, to „właśnie takie działania jak te, w których użyto GPC i przyjaznych PiS mediów sprawiły, że protest został upolityczniony, ale nie przez nas, organizatorów czy aktywistów, ale ludzi, którzy się pod te protesty podpięli, i tych, którym te protesty nie pasowały”.
 
Jak pamiętam do marszu „przeciw Krono” podpięli się lokalni działacze PiS, którym potem chyba protesty z bardzo na ręką nie były.
 
Tak czy siak, czy chcieli organizatorzy, czy nie, obecnie temat ekologii w wydaniu mieleckim jest tematem politycznym. Ekologia przemieniła się w ekologię polityczną z wszystkimi tego wadami. Bo zalet raczej niewiele.

I tak niezrealizowana obietnica pana Kaczyńskiego stała się dla wielu mielczan dodatkowym powodem do nielubienia PiS. Mnie śmiać się chciało, gdy po spotkaniu z Prezesem Kaczyńskiem niektórzy wiązali z tą obietnicą, zresztą dawaną w cztery oczy, jakieś nadzieje.

Dodatkowo za próbą upolitycznienia ruchu stał pewnie fakt, że niektórzy z mieleckich ekologów, a i liderów ruchu, nie kryli swoich antypisowskich przekonań politycznych.

Pewnie dodatkowo w kręgach rządzących zakiełkował pogląd, że taki nieokiełznany przez władze ruch społeczny, może zagrozić jej interesom. Czy to lokalnym, czy szerzej, wojewódzkim czy krajowym. Mógł ich utwierdzać w przekonaniu fakt cyklicznych ataków na marszałka Ortyla. Nie rozstrzygam, czy akurat słusznych i mających merytoryczne racje. Faktem jest, że jakby ubiegając czy odpowiadając na ataki, marszałek (czy ktoś w jego imieniu) wydawał co raz jakieś oświadczenia.

Ostatnio po apelu grupy anonimowych mieleckich ekologów. Pewnie już tak się upolitycznili, że bojąc się PiSu, woleli pozostać anonimowi.

No i tak powoli dochodzimy do zmierzchu tego potrzebnego mimo wszystko ruchu ekologicznego.Tym bardziej, że zamiast skupić się na swoim podwórku, mieleccy ekolodzy bronili wszystkich i wszystkiego, szczególnie tego, co lansują lewicowe, a więc nie PiSowskie media. Czy to Puszczy Białowieskiej przed kornikiem Szyszką (śp.), czy to chomików na trasie S7, czy reżyserowanych działań dziewczynki Thunberg, czy teraz pożarów w Australii, nieszczęśliwie ugaszonych ostatnio przez deszcze.

Nikomu zaś z nich nie przyszło do głowy, by zaprotestować przeciwko asfaltowaniu dróg w mieleckich lasach czy przekształceniu dawnej Puszczy Sandomierskiej w Lasy Przemysłowe.

I czasem, jak się tak zastanowić, aż przychodzi ochota wierzyć, że ten mielecki ekologizm nie jest tak do końca spontanicznie i bezinteresownie mielecki.

No chyba że jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa. Ale kto znowu potrafi wzbudzić takie emocje jak kiedyś, kto potrafi wyprowadzić z domów tyle ludzi, skoro i przywódcy poszli w politykę, na dodatek niektórzy w politykę bliską PiS?
Czy jest jeszcze możliwe odrodzenie przecież potrzebnego ruchu ekologicznego?
Czy potrafi on zrzucić z siebie łatkę politycznych ekologów?
Bo tak się dobrze zapowiadało. I to nie dwa lata temu, ale lat temu 10.
I jakoś tak się zmarnowało.
Polityka wszystko zabije.

(A.T)

Od kilkunastu lat felietonista mediów mieleckich. Pisze o sprawach lokalnie aktualnych i ogólnie uniwersalnych. Twórca wierszy i bajek. Inżynier. Członek ZLP.

Andrzej Talarek

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (13)

Bronimy Swoich?Bronimy Swoich?

1 4

Czy użalamy się? Temat ambitny i rozwojowy. Brawo Panie Andrzeju.
Wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Mielcu. Wynika z nich, że Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 10 mandatów i nie będzie w stanie samodzielnie rządzić
https://hej.mielec.pl/pl/701_polityka/49091_ju_oficjalnie_nowy_sk_ad_rady_miasta_kto_zosta_radnym_nazwiska.html 20:40, 19.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanekJanek

8 6

Zajmi sie pisaniem bajek dla dzieci bo dla dorosłych Cie przerasta 20:44, 20.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JusbJusb

3 0

fakt, ekolodzy w Mielcu to wydmuszka, czyja to zasługa ? - upolitycznienie miasta czy umafijnienie miasta ?
- poczekajmy, przyjdą wybory to ruch ekologiczny odżyje znowu na pięć minut,
- a Ortyl nigdy nie puści oddolnego działania, bo trąci anarchizmem w systemie, naprzód to tylko z partią przewodnią, partia biznes, ciepła posadka w dużym gabinecie za jeszcze większą kasę, ot i cała polityka co tu dumać 21:51, 20.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarcinMarcin

3 1

Panie Andrzeju,

1. Jakie są Pańskie priorytety w obszarze ekologii?
2. Jakie ma Pan pomysły na zwiększenie skuteczności lokalnego ruchu proekologicznego?
3. Jakie działania powinien podjąć lokalny samorząd aby skutecznie realizować zrównoważony rozwój aglomeracji?
4. Co jest główną przyczyną pogarszającej się jakości powietrza w Mielcu i jak ten trend skutecznie odwrócić?

Czas na konstruktywne felietony, konkretne odpowiedzi i propozycje. Bez tego to tylko bicie piany. Pozdrawiam. 15:30, 21.01.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Za nicZa nic

1 0

Domagasz się odpowiedzi pana Talarka na postawione przez ciebie pytania. Domagać się łatwo. O wiele trudniej samemu coś zaproponować , a zwłaszcza wykonać.
Przy okazji chcę panu Talarkowi zwrócić uwagę, że krytykując upolitycznianie ekologii w Mielcu sam nieźle ją upolitycznia. 00:07, 24.01.2020


Tato GretyTato Grety

2 2

Greta czytala pana felieton. Cala noc po nim nie spala. Obiecala przyjechac ze szwecji do mielca. Juz jedzie. Bedzie w piatek. 16:06, 21.01.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

XYZXYZ

5 1

A co niby miała by tu szukać jakaś nawiedzona siksa? Do książek i nauki a nie szczuć po całym świecie ekopierdolca. 10:16, 22.01.2020


Świadomość Świadomość

5 2

A ja mam kilka pytań na które i tak nie oczekuje odpowiedzi bo wiem że nie dostanę;
1. Dlaczego od 20 lat podobno trucia powietrza przez Kronospan nigdy nie udało się stwierdzić na podstawie nadań że za jakość powietrza ponosi winę Kronospan?
2. Dlaczego w okresie letnim nie ma problemu jakości powietrza w Mielcu i wszystkie badania pokazują że powietrze jest idealne? Jeśli jest inaczej niech ktoś wrzuci tu badania pokazujące że w czerwiec - wrzesień jest źle tak jak grudzień - luty.
3. Dlaczego do tej pory władze miasta nie zleciły ekspertyzy oceniającej w jakim stopniu Kronospan wpływa na jakość powietrza w Mielcu?
4. Dlaczego mam wrażenie że cała ta akcja z Kronospanem jest jakaś dziwna i służąca tylko do robienia kariery politycznej zaczynajac od lokalnych kacyków a kończąc na stolicy.

Chętnie przeczytam choć jedną mądrą odpowiedz na choć jedno pytanie, ale mam świadomość że nie ma odpowiedzi na te pytania. Jest tylko *%#)!& powtarzanie jeden za drugim tego samego tekstu. 22:03, 22.01.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

OświeconyOświecony

1 1

Odpowiedź na pytanie trzecie: Miasto zleciło ekspertyzę oceniającą w jakim stopniu Kronospan wpływa na jakość powietrza w Mielcu. Ekspertyza wykonana została o ile dobrze kojarzę w 2016 roku. Z ekspertyzy wynikało, że wpływ emisji na jakość powietrza w Mielcu jest znikomo mała, ale ze względu, że była nie poprawna politycznie, bo trzeba by było zająć się innymi problemami jak między innymi niska emisja, została zakopana głęboko w urzędniczych biurkach. Tak to wygląda. Amen 08:37, 23.01.2020


Za nicZa nic

1 0

Ja odpowiem na pytanie(stwierdzenie) drugie cytatem : Główny Inspektorat Ochrony Środowiska Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Rzeszowie opublikował komunikat o wystąpieniu w dniu 1.07.2019 r. alertu poziomu II dla ozonu. Komunikat dotyczy powiatu mieleckiego!"Wartość stężenia ozonu w powietrzu o godz. 16:00 czasu lokalnego na stacji w Mielcu przy ul. Biernackiego wyniosła 182 µg/m3. Ostrzeżenie :"Grupy ludności wrażliwe na przekroczenie: kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz osoby cierpiące na astmę oskrzelowa, przewlekłe choroby płuc." Z dalszej treści komunikatu wynika, że przekroczenie normy ozonu spowodowane jest zanieczyszczeniem powietrza różnymi chemikaliami. Można więcej przeczytać w Wikipedii. Stwierdzenie, że w miesiącach letnich powietrze jest idealne jest nieprawdziwe. 00:27, 24.01.2020


Do za nicDo za nic

0 0

To Kronospan niby ma wytwórnie ozonu? Najpierw historie że niby trują z palenia, a teraz że w ich spalinach jest tak potężny nadmiar tlenu i to taki że tlen sam się utlenia i przechodzi w formę tlenu trojwartosciowego czyli ozonu? A wodę w wino też potrafią zamieniać? 06:55, 24.01.2020


Eko for freeEko for free

1 3

Pewne procesy są naturalne. Mimo wszystko mieleccy ekolodzy zachowują się bardzo racjonalnie, są przewidywalni. Natomiast mało przewidywalni, wiarygodni i ambitni są politycy lokalni i o to się sprawa w dużym stopniu rozbija. 20:43, 23.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Za nicZa nic

1 1

Do "Do za nic".Przyjacielu drogi, naucz się najpierw czytać ze zrozumieniem i komentować to co napisałem , a nie komentować swoich wydumanych dyrdymałów. Podałem fakty, nigdzie nie napisałem, że spowodował to Kronospan. Dodatkowo , abyś nie pisał bzdur, podałem gdzie możesz przeczytać o przyczynach powstawania szkodliwego ozonu. Nie przeczytałeś, bo pewno masz z tym kłopoty , nie umiesz przecież czytać ze zrozumieniem i napisałeś co umiałeś. 08:50, 24.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA