Zamknij
REKLAMA

Uznanie dla Alicji Krogulec

17:40, 14.01.2020 | P.C
REKLAMA
Skomentuj

Dzisiaj oficjalnie ruszyła noclegownia przy schronisku dla osób bezdomnych w Mielcu. Powstało także schronisko dla kobiet. Alicja Krogulec z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta zabiegała o tę inwestycję od kilku lat.

- Główną naszą potrzebą jest utworzenie noclegowni i łaźni. Coraz więcej trafia tutaj osób z ulicy, które chciałyby tylko przenocować lub tylko wykąpać. Nie jesteśmy im w stanie tego zapewnić. Dlatego wielokrotnie u prezydenta i starosty powiatu prosiłam o wybudowanie noclegowni - to wypowiedź Alicji Krogulec z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta – Koło Mielec, dla portalu hej.mielec.pl. Pochodzi z wywiadu prasowego z 2014 roku. Wówczas rozpoczynała się historia żmudnych starań Pani Alicji o godne miejsce dla wszystkich bezdomnych z miasta. Bez wsparcia samorządowców, którzy w Mielcu rządzili przez te sześć lat, dzisiejszej uroczystości z pewnością nie byłoby, ale gratulacje za wytrwałość i wizję należą się przede wszystkim Alicji Krogulec.

Mieleckie koło Towarzystwa im. św. Brata Alberta, którego działalność skupiona jest przede wszystkim przy ulicy Sandomierskiej, gdzie od lat działa schronisko dla bezdomnych mężczyzn, nadąża za zmieniającym się wokół nas światem, aktywiści Towarzystwa doskonale rozumieją cywilizacyjne zagrożenia, które mogą niemal każdego wysłać na ulice - wpędzić w bezdomność. Placówka przy Sandomierskiej zazwyczaj jest pierwszym adresem, gdzie bezdomni z Mielca trafiają w poszukiwaniu pomocy.

- Nie wyprowadzimy wszystkich osób z bezdomności, bo rynek pracy i lokalowy jest tak ograniczony, że te osoby nie mają dokąd iść do pracy, gdzie mieszkać. Cieszymy się jak ich możemy wyprowadzić z alkoholizmu, nawet na kilka miesięcy. Mnie cieszy to, jak ta osoba widzi po wielu miesiącach picia świat zupełnie innym. Z doświadczenia innych kół wiem, że warto takim osobom pomagać, bo wdzięczność ich za to, że są osoby, które traktują ich ja ludzi, nie skazują ich na przegraną, nie traktują jak trędowatych, jest taka ogromna - opowiadała nam w 2014 roku Alicja Krogulec.

- W tamtych czasach rosła skala bezdomności, zwłaszcza wśród mężczyzna 50+, osób bez pracy, z uzależnianiami. Z braku odpowiedniego typu placówek czy też z ograniczoną liczbą miejsc w schroniskach, zaczęła pojawiać się taka bezdomność uliczna. Zagrażało to życiu, zwłaszcza w porze zimowej, podczas niskich temperatur - mówiła dzisiaj, podczas otwarcia noclegowni i schroniska dla kobiet.

[ZT]54874[/ZT]

Spełniają się życzenia Alicji Krogulec, nowy obiekt to szansa, że na ulicach miasta będzie nocować mniej osób, co zimą oznacza zawsze zagrożenie życia i zdrowia. Nie rozwiąże to problemu bezdomności, ale pozwala potrzebującym mielczanom zapewnić, chociaż minimum godności. Od tego każdy projekt pomocy powinien się rozpocząć.

Warto zaglądać na ulicę Sandomierską, by przekonać się o tym, jak to miejsce jest potrzebne. Można to robić wirtualnie. Mieleckie koło Towarzystwa im. św. Brata Alberta prowadzi swój profil na Facebooku, trafiają tam informacje o sukcesach i problemach organizacji. Taka internetowa aktywność oznacza też transparentność w działaniu Towarzystwa. Dzisiaj to niezwykle cenne, wręcz fundamentalne dla organizacji pozarządowej!

Link do FB: https://www.facebook.com/Towarzystwo-Pomocy-im-%C5%9Bw-Brata-Alberta-Ko%C5%82o-Mieleckie-825105984220063/

Misję Pani Alicji i Towarzystwa im. św. Brata Alberta w Mielcu można także wesprzeć poprzez przekazanie 1 procentu swojego podatku.

[ZT]54521[/ZT]

 

(P.C)

Redaktor naczelny portalu hej.mielec.pl, dziennikarz od kilkunastu lat (m.in. Echo Dnia, Gazeta Wyborcza - dział sportowy, Radio Puls FM). Do 2019 roku rzecznik prasowy PGE FKS Stal Mielec. Były zastępca komendanta Hufca ZHP w Mielcu, wcześniej także szef mieleckiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kształcił się również jako specjalista do spraw ochrony środowiska.

Przemysław Cynkier

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

KoiKoi

2 7

Jak mozna dac kciuka w dół? 19:20, 16.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GufiGufi

3 5

"Redaktorze" wróć do szkoły. Tzn. idź do szkoły bo się kompromitujesz. 22:18, 17.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Barbara MBarbara M

10 3

Odpowiednia osoba o wielkim sercu w odpowiednim miejscu. 16:18, 18.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wiszwisz

3 0

Coraz wiecej bezdomnych ale tez coraz wiecej wakatow w firmach. Moze ktos wreszcie napisze jakie sa glowne przyczyny bezdomnosci? Takporzadnie rzetelnie i nie owija w bawelne - chcemy wiedziec jakpomagac ludziom. 14:38, 21.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LoloLolo

0 0

Artykuł napisany do bani. Jakie to cywilizacyjne zagrożenia mogą niemal każdego wysłać na ulicę ? Główna przyczyną bezdomności to alkoholizm .iU tu jest kłopot. Pięknie że schronisko i noclegownia jest. Nieprawda że nie ma pracy. Jest jej od groma. Mieszkania nikt od razu nie kupi ale na życie da się zarobić. Miasro powinno pomóc i zapewnić lokum socjalne . Jakieś tańsze kwatery o niższym może standardzie ale możliwe do utrzymania. Jednak najpierw trzeba wygrać C2H5 OH i to jest główny problem. 14:10, 30.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone