Zamknij
REKLAMA

O podatkach, obietnicach wyborczych i wyborach

18:56, 11.03.2019 | ŁP
Skomentuj
REKLAMA

W ostatnim czasie w Mielcu doszło do serii podwyżek opłat lokalnych dla mieszkańców i przedsiębiorców. Za podwyżkami podatków od nieruchomości podążyły podwyżki opłat od wywozu śmieci. Z jednej strony trudno się dziwić Prezydentowi Mielca, kiedy tłumaczy się, że to nie jego wina, że miasto wkracza w okres trudnej kondycji finansowej. Z drugiej jednak strony też nie można dziwić się radnym miejskim wypominającym Prezydentowi rozdźwięk pomiędzy tym co obiecywał podczas kampanii wyborczej  a tym, co realizowane jest obecnie.

Co do podwyżek podatków od nieruchomości w Mielcu. Nie jestem fanem podwyżek podatków, ale można by rozwiązać temat wpływów do budżetu miejskiego w sposób nie uderzający w osoby, które w Mielcu mieszkają i tutaj płacą podatki. Wystarczyłoby podwyższyć stawki podatku od nieruchomości dla osób fizycznych i prawnych do maksymalnego ustawowego poziomu, a następnie zastosować ulgę dla tych, którzy płacą podatki w Mielcu, lub też jeszcze (lub już) nie pracują zawodowo (czyli Mielczanie realnie nie odczuliby tej podwyżki). Mogłoby to dać parę pozytywnych efektów. Po pierwsze firmy, które płacą podatki poza Mielcem i Podkarpaciem, być może rozważyłyby przeniesienie rezydencji podatkowej do Mielca, to również tyczy się osób fizycznych prowadzących działalność. Dlaczego firmy mają z taryfą ulgową korzystać z dobrodziejstw miejskiego transportu, korzystać z miejsc parkingowych i innej infrastruktury, skoro płacą podatki gdzie indziej? Po drugie osoby mieszkające poza Mielcem, ale mające w Mielcu nieruchomości zastanowiłyby się nad efektywniejszym sposobem dysponowania swoimi nieruchomościami, albo wynajmując je, albo próbując je odsprzedać po „ludzkiej” cenie, co wpłynęłoby na efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni mieszkaniowej na terenie miasta Mielca. Inne miasta w Polsce rywalizują o płacenie podatków u nich, dając płatnikom podatków różnego rodzaju ulgi, dlaczego podobnie nie miałoby być w Mielcu?

Jeżeli chodzi natomiast o wzrost opłat za wywóz śmieci, to myślę, że warto premiować większymi bonifikatami osoby segregujące śmieci. Myślę, że mieszkańcy chętniej segregowaliby powstające w gospodarstwach domowych odpady, gdyby miasto zapewniłoby im częstszy ich wywóz niż raz w miesiącu.

Co do mnie, to jestem zwolennikiem tego, żeby podatki w większym stopniu zostawały w gminach, gdzie są pobierane, tak, żeby gminy miały szerokie możliwości ich kształtowania, co wpłynęłoby pozytywnie na możliwości finansowe gmin i wprowadziłoby element przyciągający przedsiębiorców w miejsca, które dawałyby preferencyjne warunki podatkowe.

Co do obietnic wyborczych, to jedną z obietnic urzędującego Prezydenta Mielca było przywrócenie budżetu obywatelskiego z uwzględnieniem w tymże budżecie mieleckich osiedli (rad osiedlowych). Tak więc budżet obywatelski w połączeniu z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą będą silnymi narzędziami wpływu osiedli (rad osiedlowych) na mieleckie inwestycje. Rada Miejska w Mielcu zarządziła wybory do rad osiedli na terenie miasta Mielca. Wybory odbędą się w okresie od dnia 18 marca do 6 kwietnia 2019 r. Terminy zebrań wyborczych na poszczególnych osiedlach będą na bieżąco przekazywane do wiadomości mieszkańców. Warto więc wziąć udział w wyborach do rad osiedlowych, bo według zobowiązań wyborczych będą one miały większe znaczenie. W szczególności zachęcam do kandydowania osoby młode, które często narzekają na brak perspektyw w Mielcu. Warto to zmienić i zacząć aktywnie włączać się w życie miasta, tak żeby Mielec stał się miastem z którego nie będziemy chcieli emigrować za pracą zarobkową i lepszymi warunkami bytowania, lub też przynajmniej do którego będziemy z utęsknieniem wracać.

 

(ŁP)

Blogger społeczno-ekonomiczny i komentator lokalnego życia publicznego. Społecznik - członek stowarzyszeń o charakterze edukacyjnym i wychowawczym. Współorganizator zawodów biegowych i akcji charytatywnych. Fascynat japońskich i amerykańskich metod zarządzania oraz statystyki społeczno-gospodarczej. Z zawodu ekonomista i analityk finansowy.

Łukasz Przybyło

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

FF

7 1

Nie wierze żadnym politykom. Tym lokalnym rownież. Obserwuje to, co dzieje się w tym zapyziałym mieście i mam serdecznie dość. Miasto bez perspektyw, bez przyszłości. Same biedronki, apteki i banki. Kultura gdzieś sie zagubiła. Walka o czyste powietrze.... nikt nie pomaga. Nikt. Je chce tego miasta wyprowadzić na normalne tory. UM ma gdzieś. Tam tylko kłótnie, przepychanki i potyczki słowne. 06:17, 12.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnalitykAnalityk

3 0

Do jakichkolwiek zmian potrzeba ludzi odważnych, zna ktoś taką osobę/osoby?

Jak widać po komentarzach jakie się pojawiają pod różnymi artykułami, wolimy skomentować, ocenić i spokojnie kontynuować oglądanie tv, zamiast zabrać się za wdrażanie zmian. Druga cześć komentarza dotyczy również mnie.. :) 07:19, 12.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zgredzgred

5 2

autorowi znów nie wyszło, ale się nie poddaje :)
08:38, 12.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanNiezbędnyJanNiezbędny

4 2

Autor nie wspomniał o olbrzymich podwyżkach opłat za ciepło, a właściwie o próbach ich wprowadzenia, bo takie złodziejstwo na pewno nie przejdzie ;-/ Mieszkańcy MSM właśnie otrzymali jakąś anonimową karteczkę sygnowaną niby przez Mielecką Spółdzielnię Mieszkaniową, w której oznajmia się mieszkańcom, że ceny za ciepło wzrosną o 9-10%, ale mamy się tym nie martwić i przypadkiem nie próbować w porę zaprotestować, bo po ciepłej zimie spółdzielnia może mieć nadwyżkę i w związku z tym jak rozliczy cały sezon grzewczy nadpłacone środki przeznaczy na "zniwelowanie" w pierwszych miesiącach efektu olbrzymiej podwyżki. Na stronie MPEC jest jakaś zdaje się nieprawdziwa informacja o tym, że Elektrociepłownia Mielec, rezygnuje z rabatu i w związku z tym czekają nas olbrzymie podwyżki. http://www.mpec.mielec.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=51&Itemid=54
Problem w tym, że EC nigdy nie informowała na swojej str. ani w inny sposób o jakichś rzekomych rabatach, ani też o tym, że wprowadza w życie nową taryfę na ciepło???
http://ec.mielec.pl/?page_id=1005
Nie ma też o tym żadnej wzmianki na str. URE ani też w biuletynie Urzędu Wojewódzkiego???
http://bip.ure.gov.pl/bip/taryfy-i-inne-decyzje-b/cieplo/3784,Taryfy-opublikowane-w-2019-r.html
Wygląda więc na to, że nowi włodarze miasta, próbują "ordynarnie rąbnąć biednych mieszkańców miasta na kasie", zrzucając winę na właściciela Elektrociepłowni :-( Problem w tym, że to przecież miasto jest współwłaścicielem Elektrociepłowni i wyłącznym właścicielem MPEC. Społeczeństwo powinno zaprotestować przeciwko fali podwyżek, które są nieuzasadnione. Nie takie były obietnice wyborcze. Oszukano nas :-( 21:35, 12.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA