Zamknij
REKLAMA

Oszukiwali także mielczan. Bezczelny gang rozbiła lubuska policja

20:05, 30.05.2020 | P.C
Skomentuj
Fot. Lubuska Policja
REKLAMA

Przez wiele miesięcy podszywali się pod naszych znajomych z portalu Facebook i prosili o przysługę w postaci płatności elektronicznej Blik. Niemal każdy spotkał się z taką historią, mielecka policja zanotowała kilka oszustw w regionie. Proceder ten powinien zniknąć, zadbali o to policjanci z zachodniej Polski.

Przestępczy proceder trwał co najmniej od stycznia 2019 do maja 2020 roku. Realizowany był przez zorganizowaną grupę przestępczą, która z wyłudzeń i oszustw uczyniła sobie stałe źródło dochodu. Na czym zatem polegał mechanizm przestępczy?  Oszuści wykorzystywali do tego celu aplikację BLIK. A w zasadnie zaufanie i naiwność osób, bo sama aplikacja jest bardzo bezpieczna.

[ZT]53296[/ZT]

- W pierwszej kolejności wykorzystywali oprogramowanie do przejmowania kont na Facebooku. Po kliknięciu na sugerowane do obejrzenia filmy zamieszczane na stronach internetowych znanych wydawców następowało przekierowanie na automatyczne przetwarzanie danych teleinformatycznych. Kiedy oszuści już dysponowali loginem i hasłem, nie pozostawało nic innego jak zalogowanie się do określonego konta na Facebooku. A pokrzywdzeni żyli w przekonaniu, że korespondują ze znajomymi. Przestępcy prosili zatem przez komunikator o przesłanie kodu BLIK. Po zdobyciu zaufania i przekonania, że jest to nasz znajomy, nie było większych problemów, aby taki kod przesłać. A co za tym idzie, umożliwić wypłacanie przez oszustów pieniędzy z bankomatów - informuje Policja.

Z reguły były to transakcje od tysiąca do 3 tys. zł. Na tę chwilę lubuscy policjanci w sprawie mają ponad 200 pokrzywdzonych. Dotarcie do tej zorganizowanej grupy przestępczej było niezwykle trudne. Do sprawy oddelegowano najbardziej doświadczonych śledczych z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą oraz Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., którzy wspólnie z Prokuraturą Okręgową krok po kroku zbliżali się do przełomowych ustaleń. Szukali punktów odniesienia, które pozwolą na dotarcie do grupy, w której jej liderzy wykorzystywali tzw. słupy. Żmudna i ciężka praca połączona z doświadczenie rzuciła światło na ten przestępczy proceder.

W październiku 2019 roku doszło do pierwszych zatrzymań na terenie Gorzowa Wlkp. Choć to jedno z wielu punktów na mapie Polski, gdzie oszuści prowadzili swą przestępczą działalność. Ślady zostawili również w Gdańsku, Warszawie, Gryfinie, Poznaniu, Wrocławiu czy Gorzowie Wlkp. oraz innych miastach w kraju. Sześć osób zostało zatrzymanych między październikiem 2019 a styczniem 2020 roku przez policjantów śledczych i zwalczających przestępczość gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Wszystkie usłyszały zarzuty związane z oszustwem, także komputerowym i zostały tymczasowo aresztowane.

Podczas przeszukań policjanci zabezpieczyli specjalistyczny sprzęt służący do tego rodzaju przestępczości. Jak nie trudno się domyślić były to komputery stacjonarne, laptopy, oprogramowania, telefony komórkowe, modemy, routery, zestawy startowe, karty SIM, karty sieciowe, bankomatowe, dyski itp.

21 maja br. na terenie Szczecina funkcjonariusze z Lubuskiej Policji zatrzymali lidera zorganizowanej grupy przestępczej. To osobą kierująca wszystkimi działaniami w grupie, w której istniał swoisty podział na role. 34-latek z województwa zachodniopomorskiego usłyszał łącznie 35 zarzutów związanych z oszustwami oraz wydawaniem poleceń.

- Bartosz P. kierował zorganizowaną grupą przestępczą, z której wszyscy jej członkowie uczynili sobie stałe źródło dochodu. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostałej szóstce 8 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy i nadzorowana jest przez Prokuraturę Okręgową w Gorzowie Wlkp. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. ustalają w tej sprawie kolejnych pokrzywdzonych, przejmując do prowadzenia podobne sprawy z całej Polski - informuje polska Policja.

 

(P.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (12)

abdullah kebabosabdullah kebabos

35 0

U arabusów za złodziejstwo obcinają rapety... Nie żebym coś sugerował. 20:16, 30.05.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

rickiricki

6 1

Połowa polaków bez dłoni ? u nas to nie przejdzie . 11:12, 31.05.2020


matematykmatematyk

0 0

ricki,
jaka k.... połowa?, a 95% to nie łaska? Mielibyśmy rozwiązane wszystkie problemy narodowe pod warunkiem, że nie byliby z tego wyłączeni wyznawcy jedynie słusznej partii, jedynie słusznej religii oraz kapłani tej religii 13:24, 01.06.2020


JankoJanko

14 5

Jak mozna byc naiwnym i wierzyc w @. Ludzie sa naiwni. Latwowierni. I podaja swoje dane osobowe. *%#)!& nie sieja. Co.minute rodzi sie frajer. Starsze babcie kase daja Ojcu Muchomorkowi. Bo.mysla ze niebo.zycie po zyciu sobie kupia. A mlodzi naiwni wierza....szkoda gadac. Mozna ostrzegac 1000x a i tak ktos uwierzy oszylustowi. A bande oszustow na 3 mies do aresztu. By nie mataczyli. 21:01, 30.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZawiszaZawisza

10 22

Panie Prezydencie Duda gdzie bon na wakacje w kwocie 1000 tys złotych 21:57, 30.05.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

HyhyhyHyhyhy

5 1

Po co te bony? Teraz doba z 50 zł będzie 2 razy droższa 🤯
23:05, 30.05.2020


WakatWakat

6 2

W lupie dziadu,jak cię nie stać na wczasy to przyjdź do mnie w pole,miskę zupy dostaniesz. 09:27, 31.05.2020


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


HienaHiena

2 0

Mi ukradli dzieciństwo, kiedy je odzyskam? 23:06, 30.05.2020


PokrzywdzonyPokrzywdzony

1 0

Są jakieś szanse na odzyskanie tych pieniędzy? 13:54, 31.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

bartinobartino

0 1

zerowe, jak w przypadku Amber Gold, niestety Polska dalej jest rajem dla oszustów, a Policja zamiast powiększać wydziały do walki z przestępczością w sieci, bo coraz więcej ludzi korzysta bije ludzi na manifestacjach 21:13, 31.05.2020


MaxMax

1 0

Oj tam, jaki bezczelny, w Polsce to normalka, tu przecież prawie nie ma porządnych ludzi. 21:46, 31.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA