Zamknij
REKLAMA

Jak wygląda sytuacja finansowa miasta? Będzie program naprawczy?

14:38, 02.12.2021 | mb
Skomentuj
REKLAMA

Podatkowa sesja rady miejskiej przyniosła szeroką dyskusję o sytuacji finansowej miasta. Przed głosowaniem stawek podatku o nieruchomości, o stanie kasy mówiła skarbnik miasta Anna Kobylarz.

Wprowadzone zmiany stawek podatków przyniosą wzrost dochodów miasta na poziomie 1,6 mln zł. Prezydent i urzędnicy przekonywali, że taka kwota poprawia sytuację budżetu miasta.

- W zasadzie z ubytkami w dochodach bieżących borykamy się od 2019 roku. Plany jakie były w 2017 roku, czyli w momencie podjęcia decyzji o budowie bardzo dużej infrastruktury sportowej, dzisiaj zostały zweryfikowane do tego, że corocznie 18 mln zł to ubytek na jednym rodzaju dochodu - tłumaczyła Anna Kobylarz, skarbnik miasta.

- Następne zmiany, które nas czekają i mamy je w zasadzie potwierdzone, bo ministerstwo przysłało nam już wstępną metrykę, która jest podstawą do planowania ewentualnych dochodów i co za tym idzie wydatków, mówi nam, jaki udział od podatku od osób fizycznych będziemy mogli oszacować w 2022 roku. Według tego przewidujemy, że w 2022 r. możemy się spodziewać ubytku w okolicy 4,7 mln zł - dodawała.

Skąd mniejsze dochody miasta?

Skarbnik tłumaczyła, że mniejsze wpływy z podatków to pokłosie obniżonego procenta podatku dochodowego, kwoty wolnej od podatku oraz zerowego podatku dla młodych. To "strata" dla miasta w ostatnich trzech latach na poziomie 18 mln zł.

- Mamy galopującą inflację, wzrost cen i usług. Tak naprawdę dopiero listopad i grudzień, kiedy rozpoczynamy postępowania przetargowe, pokażą nam, jakie kwoty miasto będzie musiało zaplanować - mówiła Anna Kobylarz dodając, że w utrzymaniu pozostają decyzje miasta z ubiegłego roku mające na celu pomoc mieszkańcom i przedsiębiorcom w czasie pandemii. Te decyzje w ubiegłym roku miały uszczuplić budżet miasta o 1,4 mln zł.

Obciążeniem dla miasta ma być też wzrost minimalnego wynagrodzenia. Łącznie z kasy miasta wydano na ten cel 4 mln zł (w latach 2020-2022). Miasto wskazuje też wzrost cen energii elektrycznej i gazu. - Skoro nasze dochody, które rokrocznie niezależnie od nas są zmniejszane, musimy zadbać o to by utrzymać infrastrukturę, która teraz powstaje i spłacić zadłużenie, z którego powstała ta infrastruktura - podkreślała skarbnik.

Pojawia się jeszcze kwestia niezbilansowanej gospodarki odpadami. W tym roku miastu brakuje na to 3 mln 879 tys. zł.

Co z zadłużeniem?

- Już teraz przyszedł czas, by spłacić zadłużenie za inwestycje, które są na końcowym etapie i zostaną oddane do użytku w przyszłym roku. Nasze dochody i nadwyżka operacyjna są jednak za małe na pokrycie długu - dodawała skarbnik miasta.

- Zadłużenie miasta do 2024 roku planowane jest na poziome 178 milionów 327 tysięcy 810 zł. To są plany. Jak potoczą się kolejne lata nie wiem. Mamy bardzo niepewną sytuację, jeśli chodzi o stronę dochodową miasta - podkreślała Anna Kobylarz. - Na spłatę kapitału możemy wziąć kredyt, jednak na spłatę odsetek musimy mieć dochody bieżące.

W 2021 roku miejski budżet musiał być tak przygotowany, by spłacać 1 mln zł kapitału i około 2 mln zł odsetek. W przyszłym roku hala sportowa będzie oddana do użytku. - Okres karencji spłaty wcześniejszego długu wygasa i wchodzimy już w spłatę rzeczywistej kwoty. W przyszłym roku ze spłaty kredytu robi się 2 mln zł, z odsetek z naszych podatków i opłat kolejne 2,9 mln zł. To są kwoty, które corocznie będziemy płacić - informowała Anna Kobylarz. W 2023 r. będzie to odpowiednio 3 mln zł i 4,1 mln zł. W 2024 roku: 4 mln zł i 4,3 mln zł. Największa kumulacja spłaty kapitału to 2036 rok - to kwota 13,1 mln zł. - To są gotowe kwoty z rat wykupu obligacji, na podstawie podpisanych już umów - podkreślała. - My dopiero się rozkręcamy, jeśli chodzi o spłatę zadłużenia. Do tego jeszcze dochodzi bieżące utrzymanie infrastruktury.

Jakie korekty w budżecie na 2022 rok?

W budżecie na rok 2022 r. dokonano już cięć na 24 mln zł. Na oświacie znaleziono 9,5 mln zł - głównie z wynagrodzeń i ich pochodnych. Oszczędności wprowadzono też w dziale transportu - to kwota 4,6 mln zł. Zmniejszono wysokość rekompensaty dla MKS czy kwotę na remonty dróg.

Mniej pieniędzy zaplanowano też na kulturę fizyczną - o 4 mln zł (na wynagrodzeniach, remontach, utrzymaniu hali sportowej). W administracji dokonano cięć na 1,4 mln zł, w gospodarce komunalnej 3,3 mln zł, a w pomocy społecznej 1,5 mln zł.

Co z subwencją rekompensującą?

Radni dopytywali o subwencję rekompensującą z rządu. - Faktycznie Ministerstwo Finansów przyznało nam wstępnie kwotę 9,5 mln zł. Z tym, że ta kwota to tylko subwencja rekompensująca - w obecnym brzmieniu przepisów - tylko i wyłącznie jednorazowa - podkreślała skarbnik. - Jest jeszcze pochodna ustawy, która wprowadza tę subwencję i jest przepis mówiący, że gmina dostanie 9,5 mln zł, ale jeśli skorzysta i będzie mieć taką nierówność bieżącą, to ma obowiązek wypracować do 2025 roku właśnie taką kwotą, jaką ministerstwo daje w postaci nadwyżki operacyjnej.

- Musimy oddać te pieniądze w wypracowanej nadwyżce operacyjnej. Już w kolejnym roku musimy pracować nad tym, by te dochody odbudowywać - zaznaczała. - Co jeśli nie zadbamy o uzupełnienie dochodów? Może się okazać, że rok 2023, 2024 to będzie rok, gdzie nie zdążymy tej nadwyżki zbudować. Nasza baza podatkowa pracuje z roku na rok. Podjęcie dzisiaj decyzji o podwyżce podatków sprawia, że przez kolejne lata wzrosną nam dochody. To niepopularna decyzja, ale musimy dbać o to, by nasze dochody mogły obsłużyć zadłużenie, które do tej pory wygenerowaliśmy.

- Jeśli mówmy tylko o 2022 roku, to być może będziemy musieli ciąć wydatki fakultatywne, czyli wszystko to, na co nas przy takim poziomie dochodów nie stać. To kwota 2 mln zł. Co to są wydatki fakultatywne? To sport, promocja, pożytek publiczny - wyjaśniała Anna Kobylarz.

Miasto chce już teraz odbudować dochody. - Mamy ubytki dochodów od nas niezależne, ale i wydatki, które zaraz zostaną zweryfikowane przez wszystkie postepowania przetargowe. Nie sądzę, by w 2023 było mniej cięć, niż w tym roku. Planując budżet na rok 2021 dokonywaliśmy cięć na około 9 mln zł. Teraz 24 mln, podobnie w 2023 roku.

Wizja programu naprawczego

- Jeśli nie uda się nam związać dochodów i wydatków, to nie mamy szans na to, byśmy w 2023 roku mieli pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej co do budżetu, a przede wszystkim pozytywną opinię o możliwości spłaty posiadanego długo - mówiła skarbnik.

Obecnie miasto czeka na opinię RIO o budżecie na rok 2022. Jak podkreślała Anna Kobylarz, w magistracie nadzieję na pozytywną reakcję dały wprowadzone cięcia. - Jednak już teraz musimy dbać o to, by te ubytki dochodów zostały skompensowane, bo w kolejnym roku przyjdą duże ubytki odliczenia VAT, skutki Polskiego Ładu, nie wiemy czy dostaniemy kolejną subwencję rekompensującą - dodawała. - Decyzje sprzed 3 lat wygenerowały ten nasz dług, a teraz nam się to wszystko kumuluje - dług, odsetki, koszty bieżące.

Skarbnik miasta przytaczała też wizję konieczności wprowadzenia programu naprawczego, jeśli nie uda się zachować ustawowych wskaźników. – Może nastąpić konieczność wprowadzenia od 2023 roku postepowania programu naprawczego. Mamy nadzieję, że to nie nastąpi, ale mając takie dochody przy takich wydatkach i takich kosztach obsługi długu to my sobie nie poradzimy, wskaźniki nie będą się spinać, wyjdziemy poza dopuszczalne prawem poziomy – wyjaśniała.

Program naprawczy wprowadza rada miejska na żądanie RIO na okres 3 lat. - Ten program służy temu, by przez trzy lata miasto funkcjonowało tylko na wydatkach minimalnych, by wypracowało wszystkie gospodarne zasady, by utrzymać zadłużenie, które mamy.  To, co się dzieje to zastój finansowy i inwestycyjny miasta - informowała. - W takim czasie jako miasto nie możemy podejmować żadnych nowych inwestycji finansowanych kredytem dodatkowym. Miasto nie może udzielać poręczeń, gwarancji, pożyczek, żadnych pomocy finansowych innym jednostkom samorządu terytorialnego, nie można ponosić wydatków na promocję jednostki, ogranicza się realizację zadań innych niż obligatoryjne.

Kobylarz wyjaśniała, że miasto obecnie nie posiada też wolnych środków. - Wolne środki, które mamy, to te, które pozostały po naszym nieskonsumowanym kredycie: jakieś sprawy się poprzesuwały na rok następny, bądź są jakieś niewykonania, rezygnacja z zadań. Wszystkie nasze wolne środki to nasz dług, który dzisiaj wynosi 110 mln zł. Wolne środki, które były z oszczędności, nadwyżek skończyły się w 2018 roku. Nie mamy innych wolnych środków niż te, które pochodzą z emisji obligacji - wyjaśniała.

[ZT]66649[/ZT]

[ZT]66601[/ZT]

(mb)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (18)

Kusi do złegoKusi do złego

3 0

"Kto raz to uczynił, kolejny raz się nie zawacha" - Temida z młotkiem 16:16, 02.12.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TYLKO TAKTYLKO TAK

1 0

EMIGRACJA NA STAŁE
= Szwecja, Norwegia potrzebuje setki tysięcy pracowników dla tego wprowadzili dodatki do budowanych domów dla osiedlających się u nich legalnych emigrantów.
np;

Kucharz Szwecja
Zarobek od 16,94 euro/godzinę = 169,4 dniówka x 21 = 3557,4 euro/mies x 5 = ok. 18 tys złotówek ???
Mieszkanie pracownicze
Zwrot kosztów dojazdu do 200 Euro
I dodatek na budowę ..... ???

ŹLE CI TO ZMIEŃ - JESZCZE GRANICE OTWARTE !!! 10:00, 03.12.2021


VICVIC

11 13

Brawo pis, brawo radni z pisu, to bagno finansowe dzięki wam, nowy ład, nieudolny Glapiński, miliardy stracone przez pisowki rząd, które są nie do odzyskania i co ciekawsze nie ma nikogo winnego. Za to wszystko płacą samorządy i każdy zwykły Kowalski. 16:17, 02.12.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

kickic

0 1

***** VIC 18:07, 02.12.2021


NnnNnn

1 2

Pamiętaj jeszcze, ze poważne problemy zaczęły się od podpisania umowy na budowę hali 18:35, 02.12.2021


DymiDymi

7 4

@VIC ale ty *%#)!& jesteś. Są inwestycje jest i zadłużenie. A za Tuska było zadłużenie a inwestycji jak na lekarstwo. 16:52, 02.12.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

acikacik

6 1

Dymi dla przykładu takimi inwestycjami pisu są są: elektrownia Ostrołęka - ponad miliard pln w błoto, maseczki, respiratory Szumowskiego, wybory Sasina jak myślisz kto za to zapłaci?
Zadłużenie jakie wygenerował i generuje pis idzie już w biliony, jak myślisz kto te przekręty pospłaca? Skoro nie ogarniasz to nie dziwię się w końcu z pisu jesteś. 17:32, 02.12.2021


MOŻE TAKMOŻE TAK

1 0

EMIGRACJA NA STAŁE
= Szwecja, Norwegia potrzebuje setki tysięcy pracowników dla tego wprowadzili dodatki do budowanych domów dla osiedlających się u nich legalnych emigrantów.
np;

Kucharz Szwecja
Zarobek od 16,94 euro/godzinę = 169,4 dniówka x 21 = 3557,4 euro/mies x 5 = ok. 18 tys złotówek ???
Mieszkanie pracownicze
Zwrot kosztów dojazdu do 200 Euro
I dodatek na budowę ..... ???

ŹLE CI TO ZMIEŃ - JESZCZE GRANICE OTWARTE !!! 10:02, 03.12.2021


NnnnNnnn

8 4

Prawda jest taka, ze budowa hali pochłania większość pieniędzy a będzie z tym tylko gorzej. Bez tego molocha budżet miasta wyglądałby inaczej. Bezsensowna decyzja z potwornymi skutkami 18:37, 02.12.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

EMIGRUJ ?EMIGRUJ ?

1 1

EMIGRACJA NA STAŁE
= Szwecja, Norwegia potrzebuje setki tysięcy pracowników dla tego wprowadzili dodatki do budowanych domów dla osiedlających się u nich legalnych emigrantów.
np;

Kucharz Szwecja
Zarobek od 16,94 euro/godzinę = 169,4 dniówka x 21 = 3557,4 euro/mies x 5 = ok. 18 tys złotówek ???
Mieszkanie pracownicze
Zwrot kosztów dojazdu do 200 Euro
I dodatek na budowę ..... ???

ŹLE CI TO ZMIEŃ - JESZCZE GRANICE OTWARTE !!! ? 10:01, 03.12.2021


biedak z Mielcabiedak z Mielca

2 4

budowa hali prawie 150 mln i będziemy spłacać zadłużenie przez 25 lat i będzie bieda a jeszcze wykradanie kasy samorządom przez PISią władzę a nakładanie przez nią nowych ustawowych obowiązków prowadzi do ruiny 22:10, 02.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czytajcie proszę artczytajcie proszę art

1 1

1. Podwyżki pensji - ustawa PIS z sierpnia o min wynagrodzeniu. Venta z Kielc (głośna sprawa w tym tygodniu) i Żuk z Lublina zrzekli się ale nie mogą. Pracodawcą jest miasto i nie może schodzić poniżej min. ustawowego. Dotyczy to wszystkich samorządowców ale hejt w ich stronę powinien być skierowany na wiejską.
2. Podatki dla gmin - pl. ład zwolnił z podatków część mieszkańców (młodzi, kwota wolna) - chwała im za to ale to nie PIS nam to dał tylko nasze miasta, które teraz mają problemy finansowe z tego powodu. Subwencje nie wzrosły a teraz się jeszcze okazuje, że część trzeba będzie oddać.
3. Inwestycja - z halą to zaszaleliśmy ale już nie ma odwrotu, jednak czepianie się miasta za to nie jest do końca zasadne, już raczej radnych.
4. Koszty - rząd zwiększył min pensję no i ok. Tutaj niby wszystko super, tylko 1 z większych pracodawców jest samorząd i on musi podnieść pensje pracownikom. UM i pozostałe spółki to nie taki problem ale oświata to już kosmiczne kwoty. Do tego wzrosły pozostałe koszty utrzymania infrastruktury miejskiej. Niby powinny za tym iść subwencje w odpowiedniej wysokości ale okazuje się, że nie.
5. Koszty energii - dla energochłonnej infrastruktury miejskiej to kolejny skok kosztów.
A i tak ktoś tam mądry inaczej napisze, że poidełka i jakiś napis świecący itp. Osobiście współczuję samorządowcom i cieszę się, że pracuję w prywatnej firmie w miarę niezależnej od państwa. 08:37, 03.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ROZWIĄZANIEROZWIĄZANIE

3 2

1.
Zamknąć szkołę podstawową nr 2 i elektryk oraz WSGIZ a kadrę i uczniów przenieść do innych szkół
2.
Zlikwidować 50% stołków w MOPS i UP albo to całkiem zlikwidować, tworzą tylko patologie
3.
Zero złoty z budżetu miasta na STAL MIELEC

TYLKO TAK
09:59, 03.12.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

😂🤣😂🤣

0 0

Elektryk podpada pod powiat, WSGiZ to prywatna szkoła wyższa, UP zakładam ze chodzi o Powiatowy Urząd Pracy, właśnie sama nazwa informuje pod kogo podlega instytucja. Jak już tak rozdawać rady Prezydentowi to przynajmniej pasowałoby wiedzieć co pod niego podlega 😂 20:57, 04.12.2021


EMIGRACJA ? ???EMIGRACJA ? ???

2 2

EMIGRACJA NA STAŁE
= Szwecja, Norwegia potrzebuje setki tysięcy pracowników dla tego wprowadzili dodatki do budowanych domów dla osiedlających się u nich legalnych emigrantów.
np;

Kucharz Szwecja
Zarobek od 16,94 euro/godzinę = 169,4 dniówka x 21 = 3557,4 euro/mies x 5 = ok. 18 tys złotówek ???
Mieszkanie pracownicze
Zwrot kosztów dojazdu do 200 Euro
I dodatek na budowę ..... ???

ŹLE CI TO ZMIEŃ - JESZCZE GRANICE OTWARTE !!! ????? 10:02, 03.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kazimierz66Kazimierz66

1 0

towarzysze na mieszkańca pozostaje to spłacenia ponad 2000zł.
To skutek naszej megalomanii, należało ze starej zdemontowanej hali wybudować basen i /strefa mokra, wiec konieczne sprawdzenie metodami nieniszczącymi węzłów konstrukcji stalowej/ i w tym miejscu wybudować następne boisko z niezbędną infrastrukturą oraz wymianą pokrycia dachowego, termoizolacją hali. Powyższe to według Sekocenbudu kwota około 25mln.zł. A tak za głupotę trzeba będzie zapłacić, może w końcu pomyślimy kogo wybieramy do władz miasta 10:58, 03.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Marki Marki

1 0

Niefortunna źle zbilansowana inwestycja jaką jest hala sportowa wywróci budżet w najbliższych latach - to fakt. Wobec czego należy poszukiwać środków z zewnątrz - to zadanie magistratu po nadzorem prezydentów. Brak efektów powinien skutkować zmianami kadrowymi.
Środki finansowe są należy tylko efektywnie aplikować- przyklad Przemyśl 18 min z funduszy norweskich, da się a no da!
Mniej administrowania i a więcej zarządzania.
Promocja miasta, zasiadanie wróżonych ogólnokrajowych gremiach - to też ważne, ale z tego powinno wynikać działanie w podstacji pozyskiwania rożnego rodzaju środków finansowych.
Proszę się rozglądnąć jak funkcjonują inni samorządowcy i brać przyklad z tych skutecznych.

11:10, 03.12.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RoksiRoksi

0 0

Biuro pozyskiwania funduszy w Mielcu to klapa 09:19, 05.12.2021


REKLAMA
REKLAMABiżuteria i zegarki - porównaj na Ceneo.pl
0%