Zamknij
REKLAMA

Po komisji do spraw Stali Mielec: miejska pomoc nadal nie ruszyła

21:39, 21.10.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Kolejny raz radni miejscy z doraźnej komisji do spraw wsparcia Stali Mielec spotkali się z przedstawicielami klubów i urzędnikami. Priorytetem tych spotkań jest ustalenie sposobu pomocy dla przeżywającego kłopoty finansowe klubu piłkarskiego. Takie pomysły się pojawiły, ale ich realizacja jest warunkowa. To może oznaczać bardzo dużą przeszkodę.

Przypomnijmy, że piłkarski klub FKS Stal Mielec ma finansowe problemy, budżetowa dziura sięga kilku milionów złotych i jest efektem głównie decyzji zarządzających klubem w roku 2020 i wcześniej. To zaburza płynność finansową klubu, którego zespół znajduje się obecnie na wysokiej ósmej pozycji w PKO BP Ekstraklasie.

Jeszcze w maju prezes Stali Jacek Klimek wystąpił do prezydenta Mielca Jacka Wiśniewskiego o rozszerzenie współpracy klubu z samorządem. Przez wakacje niewiele się działo w tej sprawie. Wydarzenia dostały przyspieszenia, gdy na koniec sierpnia prezes klubu opublikował list skierowany do radnych miejskich i prezydenta z prośbą o pożyczkę 5 milionów złotych. 

Na wniosek grupy radnych, głównie z PiS, została zwołana nadzwyczajna sesja rady miejskiej. Rajcy wyrazili opinię, że miasto musi pomóc Stali. Pod koniec września natomiast została powołana doraźna komisja radnych w tej sprawie, rajcy przede wszystkim chcieli wypracować rekomendacje dla prezydenta wskazujące ścieżki pomocy i koordynować kontakty klubu z prezydentem i urzędem. Działają równolegle do samych urzędników i prezydenta. 

hej.mielec.pl

Tylko u nas!

Komisja spotkała się po raz trzeci. W czwartkowe popołudnie radni zebrali się w Urzędzie Miejskim. Pojawił się także przewodniczący Rady Miejskiej Bogdan Bieniek i jego zastępca Marian Kokoszka. Obok grupy urzędników nie zabrakło prezydenta Jacka Wiśniewskiego i zastępcy Adriany Miłoś.

[FOTORELACJA]8919[/FOTORELACJA]

Nawet promocja musi być zabezpieczona?

Zaczęło się obiecująco. Prezydent Jacek Wiśniewski spokojnie przedstawił swoje propozycje dla klubu. To uruchomienie dodatkowej promocji miasta poprzez sport o wartości 900 tysięcy złotych brutto oraz pożyczka w wysokości 1 miliona 100 tysięcy złotych na dwa lata. Jest jednak poważny kłopot. 

Jeśli pieniądze z umowy na promocję miałyby szybko trafić do klubu, ten musi przedstawić zabezpieczenie bankowe dla realizacji umowy. Sytuacja finansowa FKS Stali zapewne wykluczy taką możliwość. Prezes Jacek Klimek wskazał, że jeden ze sponsorów Stali próbuje uzyskać takie poręczenie na rzecz klubu, ale oznacza to skomplikowaną procedurę. Zwyczajnie może się okazać, że takie zabezpieczenie nie będzie realne, a bez takiego dokumentu Stal może liczyć szybko najwyżej na 20 procent zaliczki. 

Pożyczka natomiast jest zależna od oceny wartości klubu, którą realizuje biegły rewident. Klub też musi przedstawić zabezpieczenia. Radni sugerują, by formą zabezpieczenia było klubowe logo, prezydent Jacek Wiśniewski wskazuje, że wolałby weksel lub weksle wystawione na przykład przez sponsorów. Na taki gest wobec Stali dzisiaj w Mielcu i regionie chętnych brak, co stawia pożyczkę pod dużym znakiem zapytania. 

Wiceprezydent Adriana Miłość stawiała znak zapytania co do zasadności uznania logo za przedmiot, który może być wartościowym zabezpieczeniem pożyczki. Prezydent Jacek Wiśniewski przyznał, że w jego ocenie logo to ostatnia forma zabezpieczenia, jakie mógłby brać pod uwagę.

Pozytywem środowego posiedzenia w części dotyczącej klubu piłkarskiego jest spokojna, merytoryczna atmosfera rozmów. „Na stole” pojawiły się wreszcie konkretne propozycje magistratu, ale ich obwarowania mogą okazać się zbyt trudne do realizacji, szczególnie wobec kurczącego się czasu, by pomóc klubowi. 

Komisja doraźna zamierza wkrótce zakończyć swoje prace i przyjąć stanowisko z rekomendacjami dla prezydenta w sprawie współpracy ze Stalą Mielec. Ze strony radnych popłynął też apel do prezydenta Jacka Wiśniewskiego, by ten włączył się w działania piłkarskiej Stali Mielec związane z poszukiwaniem sponsorów bądź firm, które mogą zabezpieczyć miejską pożyczkę.

Prezydent „kazał” kupić dziką kartę?

Gdy piłkarska Stal wystąpiła o pożyczkę, swoje pismo do miejskich samorządowców skierował Roman Kowalik, prezes klubu piłkarzy ręcznych Handball Stal. Wystąpił z wnioskiem o 2 i pół miliona złotych w sezonie 2021/2022. 

Komisja doraźna radnych, obok wsparcia dla piłkarzy, ma zajmować się także analizą sytuacji w klubie handballowym. Ta część obrad w środę była już mniej spokojna. Prezydent Jacek Wiśniewski wyszedł, by zająć się innymi obowiązkami, na sali pozostała Adriana Miłoś. 

Handball Stal reprezentował prezes Roman Kowalik. Wskazał, że zachowanie płynności finansowej w jego klubie możliwe będzie jeśli otrzyma z miejskiego budżetu prawie 300 tysięcy złotych. Sugerował, że najchętniej zrealizuje dodatkowe działania promocyjne na rzecz  miasta Mielca. Radni odpowiadali, że powinna być tutaj rozmowa o pożyczce.

Roman Kowalik nieco zaskoczył zebranych. Powiedział, że był gotowy na grę w pierwszej lidze, po sportowym spadku z PGNIG Superligi, ale dziką kartę na grę w elicie wykupił, bo taką otrzymał sugestię od prezydenta Jacka Wiśniewskiego. Argumentem dla utrzymania Superligi za wszelką cenę miała być koncepcja, by otwarcie nowej hali sportowej MOSiR odbyło się z udziałem zespołu z ekstraklasy. Tyle, że dzisiaj niewiele wskazuje, że nowa hala ruszy w sezonie rozgrywkowym 2021/2022. Prezes Roman Kowalik wskazał również, że prezydent Wiśniewski miał krytykować pracę poprzedniego trenera Stali Dawida Nilssona i sugerować zmianę szkoleniowca. 

Z informacjami Romana Kowalika nie zgadzała się wiceprezydent Adriana Miłoś, wręcz zaprzeczała, by prezydent miał lobbować za wykupieniem dzikiej karty w PGNiG Superlidze. 

Sprawa klubu piłkarzy ręcznych jest daleka od jakiegokolwiek finału. Pojawił się pomysł, by prezes Roman Kowalik - podobnie jak to uczynił wcześniej klub futbolowy - zaprezentował dokumenty mówiące o sytuacji finansowej klubu i plan na przyszłe lata. Zapewne tym tematem w przyszłości zajmowały będą się już stałe komisje Rady Miejskiej: sportu i finansów.

Sąd oceni sposób decydowania o stypendiach

Radni zasugerowali także zmianę zasad przyznawania miejskich stypendiów sportowych dla klubów grających w najwyższej klasie rozgrywkowej - by wartość tych stypendiów był wyższa. To działanie możliwe byłoby najwcześniej w nowym roku. Przedstawiciele magistratu zasugerowali, że może zabraknąć na ten cel pieniędzy w budżecie Mielca. 

Okazało się także, że zasady przyznawania miejskich stypendiów sportowych zostały zaskarżone do sądu administracyjnego. Kwestionowane są zapisy wskazujące, że warunkiem przyznania stypendiów jest przynależność zawodnika do klubu sportowego działającego na terenie miasta oraz ustalające, że decyzja prezydenta o przyznaniu stypendiów jest ostateczna.

Jeśli sąd podważy ostatecznie te regulacje to procedura przyznawania stypendiów wydłuży się, będzie się można od decyzji odwołać, ale też potencjalnie o takie stypendia mogą wnioskować lokalni sportowcy, którzy nie są reprezentantami klubu sportowego z siedzibą w Mielcu, bądź żadnego klubu sportowego.

Nie ma terminu posiedzenia sądu w tej sprawie. Zasady stypendialne zaskarżyła prokuratora. To efekt ogólnopolskiej akcji badania programów miejskich stypendiów sportowych. 

Doraźną Komisję Rady Miejskiej w Mielcu ds. wsparcia klubu FKS Stal Mielec oraz analizy sytuacji w klubie Handball Stal Mielec tworzą radni:
- Radosław Swół - Przewodniczący Komisji (PiS),
- Wiesław Truniarz (radny niezależny),
- Zdzisław Nowakowski (Nasz Mielec),
- Jarosław Szczerba (radny niezależny),
- Robert Wójcik (PiS).
W Komisji nie ma przedstawicieli prezydenckiego ugrupowania Razem Dla Ziemi Mieleckiej.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (21)

MaroMaro

21 3

Ręczna nie ma za grosz honoru. Trzeba odciąć ten klub od miejskiej kasy. Jaka promocja? Nieudacznicy w różowych strojach kompromitują Mielec, a nie go promują. 300 tys? Trzeba było więcej niepotrzebnych zawodników jak Adamczuk, czy Nowak zatrudniać, albo kolejnych emerytów jak Sobut, Chodara, czy Pribanić. Stan finansów zależy głównie od szefa klubu. Prezydent kazał kupić dziką kartę? Bądźmy poważni. Jakieś dowody na to, czy tylko pomówienia? Krytykowanie poprzedniego trenera? A zasłużył na pochwały? I tak miał lepsze wyniki niż obecny eksperyment, który po prostu nie wypalił. Wkładanie kasy w ręczną to reanimowanie trupa. Nie udało się to z nożną na końcu lat 90-tych, nie udało z siatkarkami, które po spadku nie dograly sezonu w I lidze i nie uda się z ręczną. Trzeba zacząć budować od nowa i za 6-7 powalczyć o Superligę. Wyczyścić całe środowisko i zacząć od II ligi. Innej drogi nie ma. 14:42, 22.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZkddkZkddk

8 7

Kiedy w końcu radniz przewodniczącym na czele zrozumieją ze prezydentem ma,całkowicie wyje...e na pilke nożną 14:45, 22.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

....

12 12

WIŚNIA OUT! 15:12, 22.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

....

1 1

Słuchaj parchu z UM. Możesz sobie nabijać minusy torem, a ludzi i tak nie przekonasz. WIŚNIA OUT! 21:42, 22.10.2021


zboczone stroje stalzboczone stroje stal

7 5

kto pozwolil zeby zawodnicy stali biegali w pedrylskich strojach i to rozowych czy juz wszyscy sa pedalami wlacznie z prezesem 15:15, 22.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KlamkaKlamka

13 1

Budżetowa dziura sięga kilku milionów złotych i jest efektem głównie decyzji zarządzających klubem w roku 2021 co pokaże raport biegłego rewidenta.
Pewne info . 15:18, 22.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HoldHold

11 5

0 pieniędzy dla piłki ręcznej,która ośmiesza Mielec od kilku ładnych lat. 15:18, 22.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Yo Prezes!!!Yo Prezes!!!

13 2

Panie Prezes, kibice się zrzucają na pańskią wypłatę i długi, a pan jeszcze nic nie dorzucił? Lekka siara… Daj coś pan od siebie bo wstyd! 15:37, 22.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KlubowiczKlubowicz

6 4

Moze warto założyć wlasny klub sportowy i starac sie o stypendia oraz kase na promowanie Miasta .
Modne jest teraz chodzenie ..


15:46, 22.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WstydWstyd

9 16

To jest jakaś kpina. Są wolne środki, proszę je przyznać na piłkę! 15:55, 22.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Econic 62Econic 62

7 7

Tylko siatka sie liczy komediodramat prezydent słabo ehhh 17:37, 22.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

MajkelMajkel

7 11

Piłka nożna była i będzie. A prezydent. Chce sobie strzelić w kolano i nie tylko on. Wszyscy radni . Ile ludzi chodzi. Na siatkę a ile na piłkę nożną. Radni obudzicie się. Radni 18:13, 22.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zerozero

14 4

pieniędzy na zabawę w sport w Mielcu . Chcą się bawić niech na nią zapracują . Dla czego całe społeczeństwo ma finansować grupkę zawodników :-( i grubkę z b o c z oncyc h kibiców , fanatyków za ludzkie pieniądze ! 20:09, 22.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

dddd

5 2

Dlaczego całe społeczeństwo ma finansować menelowe 500+ ? 22:10, 22.10.2021


Taki drobiazg.Taki drobiazg.

6 5

Uprzejmie Pani Miłoś wyjaśnię , że największą wartością Barcelony czy takiego jednego czy drugiego potentata produkcji napoju są znaki firmowe. Tyle w temacie pojmowania wartości . 21:29, 22.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wisniewski ma planWisniewski ma plan

9 1

Wiśniewski dobrze wie że nie będzie dluzej prezydentem niż 1 kadencja. Zabiezpieczy przed końcem kase dla siatkarek i potem tam sie zakreci jako działacz 21:31, 22.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kibic ręcznejkibic ręcznej

4 3

"prezydent Wiśniewski miał krytykować pracę poprzedniego trenera Stali Dawida Nilssona i sugerować zmianę szkoleniowca" , No a czego się pan prezes spodziewał, pochwał ?? Jakby poczytał komentarze po meczach na temat pracy trenera to może by się tak nie dziwił. Przecież Nilson zniszczył dorobek stali w kilka miesięcy, "spuścił" młodzież, na którą tak bardzo miał stawiać prezes, a zawodnicy się uwstecznili. Jak się patrzyło na grę stali to nawet laik widział że tam brak pomysłu i jakiejkolwiek taktyki.😠🙁 13:51, 23.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KazimierzKazimierz

4 1

Jacku, został już tylko jeden rok. Apeluję zrób coś naprawdę ważnego dla tego miasta i podziękuj za współpracę tej butnej nadętej i dyskusyjnie inteligentnej matronie. 10:34, 24.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

annaaannaa

1 0

'Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało,
moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie:
.
www.e-sponsorka.pl
__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __
Wyszukaj mnie po niku: Andzia-isex napisz do mnie lub
zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam. 20:04, 24.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

txtx

0 1

ale scam tu pozwalacie publikować 22:23, 24.10.2021


ReksioReksio

1 0

Dlaczego, moje pieniądze mają iść na coś,co jest i było fatalnie zarządzane? Miałem do czynienia kiedyś z jednym panem, który dość tam wysoko nie tak dawno był gdzieś w tej stali, dosyć znana osoba. Chyba go wywalili, kawał cwaniaka z przerośniętym ego. I za takich ludzi, za ich błędy ja mam płacić? Tu nie chodzi o klub, tu chodzi o tych mieleckich celebrytów sportowo- byznesowych. Jeśli chociaż złotówka z budżetu pójdzie teraz, żeby łatać błędy niekompetentnych ludzi, to przysięgam, rejestruję firmę w Krakowie, żeby tylko tutaj podatków nie płacić już więcej. 21:38, 24.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%