Zamknij
REKLAMA

Mielczanie mogą zapoczątkować piękną akcję - pamięci o najwybitniejszych

21:28, 13.09.2021 | K.S
Skomentuj
REKLAMA

Mamy nadzieję, że powstanie coś, co będzie pomagać pamiętać o facecie z Mielca, genialnym artyście, fantastycznym człowieku i znakomitym kumplu - o Jacku Polaku - mówi Krzysztof Urbański, pomysłodawca inicjatywy budowy Ławeczki Jacka Polaka w parku za Domem Kultury w Mielcu.

Budowa ławeczki znalazła się na liście projektów ogólnomiejskich tegorocznego Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie ruszy w poniedziałek, 20 września i potrwa zaledwie 10 dni. Ławeczka Jacka Polaka to projekt nr 6. Głosować może każdy mieszkaniec Mielca.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców, by oddali głos na ten projekt. To mogłaby być pierwsza instalacja tego typu w mieście. W ślad za nią mogłyby się pojawić kolejne, upamiętniające tych wspaniałych mielczan, którzy związani są nie tylko ze światem sztuki, ale być może też z lotnictwem czy sportem - dodaje Urbański.

Jacek Polak - jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów, współtwórca zespołu Mr. Pollack. Współpracował m.in. z Grzegorzem Skawińskim. W latach 90. uznany za „nową nadzieję gitary”, a w Stanach Zjednoczonych uhonorowany nagrodą "Największy nieodkryty talent gitarowy".

Od zawsze podkreślał, że pochodzi z Mielca. Mimo wielu propozycji, nigdy nie zdecydował się na przeprowadzkę do Warszawy, Krakowa, czy właśnie Stanów Zjednoczonych. Zmarł 9 listopada ubiegłego roku pozostawiając w żałobie nie tylko najbliższych, ale cały muzyczny świat w żałobie.

- Dzisiaj chcemy, aby dzięki Mieleckiemu Budżetowi Obywatelskiemu stanęła tutaj ławeczka grającego Jacka, na której będzie można przysiąść i może kiedyś zorganizować mini koncercik. To będzie miejsce, które będzie przypominać o Jacku Polaku – powiedział na konferencji prasowej, właśnie w parku w centrum miasta Krzysztof Urbański, pomysłodawca Ławeczki Jacka Polaka.

- Grzegorz Polak – brat Jacka, bardzo często wspominał, że w latach młodości przesiadywali w tym parku. Schodzili się tutaj różnic ludzie, były rozmowy na tematy muzyki i nie tylko – przyznaje Marek Kozik, nowy członek zespołu Mr. Pollack, który przyjaźnił się z śp. Jackiem, uczył od niego gitarowych chwytów. - Dlatego myślimy, że to byłoby bardzo fajnie, żeby ten człowiek został tutaj, bo zawsze tutaj był, tworzył i podkreślał, że jest z Mielca. Chcielibyśmy, żeby został uhonorowany tą ławką właśnie w tym miejscu – dodał Marek Kozik.

- Myślę, że oprócz tej duchowej spuścizny po Jacku, w formie muzyki, która miejmy nadzieję, będzie dalej żyła, będzie też pamiątka wizualna – właśnie w formie tej ławeczki - dodał Piotr Sadłoń, wieloletni przyjaciel braci Polak, który również dołączył do grona zespołu.
Autorem projektu ławeczki jest Agnieszka Świerzowicz, krakowska rzeźbiarka, artystka, która ma na koncie wiele podobnych produkcji - jest m.in. współautorką pomnika Tadeusza Nalepy w Rzeszowie, czy współautorką mieleckiego Gryfa na Rynku i wielu innych podobnych instalacji.

- Zastanawiałem się, w jaki sposób zostawić w Mielcu taki trwały, namacalny ślad po Jacku. Pomnik to nie jest rzecz, z której sam Jacek byłby zadowolony. Sama ławeczka jest natomiast trochę muzyczna – ocenia Krzysztof Urbański. - To nie tylko fakt, że Jacek gra na gitarze, ale sama konstrukcja siedziska to jakby fala, płaszcz, muzyka frunąca za Jackiem. To daje lekki obraz tego, co się dzieje wokół Jacka, a z drugiej strony pokazuje go jako zwykłego faceta, muzyka rockowego. Żadnej wzniosłości, żadnego patosu, ale rock’and’roll. Ten projekt oddaje, jaki był Jacek, że to był przede wszystkim artysta - dodaje.

Głosowanie w tegorocznym Mieleckim Budżecie Obywatelskim ruszy już za tydzień – w poniedziałek, 20 września i potrwa przez dziesięć dni – do 30 września. Ławeczka Jacka Polaka to projekt numer 6 na liście do głosowania w projektach ogólnomiejskich. – Zachęcamy wszystkich mieszkańców, by oddali głos na ten projekt. To mogłaby być pierwsza instalacja tego typu w mieście. W ślad za nią mogłyby się pojawić kolejne, upamiętniające tych wspaniałych mielczan, którzy związani są nie tylko ze światem sztuki, ale być może też z lotnictwem czy sportem. To jest dobre miejsce na tego typu upamiętnianie – przyznaje pomysłodawca Ławeczki Jacka Polaka.

[ZT]65092[/ZT]

 

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (18)

SodaSoda

34 10

Świetny pomysł, jestem ZA całym serduchem ! 👍 21:43, 13.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KtośKtoś

31 9

Tego typu" ławeczki pamięci"są w wielu miastach.Jestem za. 21:49, 13.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HugoHugo

1 3

Marku czy to ty? 22:14, 13.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GagaGaga

12 10

A ja jestem na nie !nie w tym miejscu czy wy wogole macie pojęcie co piszecie? większej speluny niż tego parku w całym Mielcu nie ma omijam to miejsce jak tylko mogę.kasda ławka olana opluta i nie powiem co jeszcze 22:54, 13.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

genialny pomyslgenialny pomysl

20 6

Laweczka musi powstac nie ma innej opcji nalezy sie mu bo muzykiem byl doskonalym miejsce tez w punkt bo przeciez po imprezach w DK szlo sie do parku na cos mocniejszego by przedyskutowac wydarzenie dawniej w parku to bylo gwarno jak w ulu masa mlodziezy oraz doroslych zalegala na lawkach bo bardzo silnie dzialaly knajpy mieleckie to byly nierzadko dzikie tabuny ludzkie 05:06, 14.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

szczochyszczochy

13 2

już widzę te ławczke w najbardziej obsranym i obszczanym parku w Mielcu. tam nie da się przejść, ani w dzień ani wieczorem. menele *%#)!& i szczają no i cygany śmierdzące lażą i chcą ciągle sprzedać jakąś kradzioną piłe spalinową lub szlifierke. 06:24, 14.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zawisza1Zawisza1

15 1

Najpierw zlikwidować szubienice w tym Mielcu ,jak na nie patrzę to mi się obóz przypomina,plac AK ,rynek sam beton patelnia jak było ładnie to były prezydent że swita musieli to *%#)!& jak w Skierniewicach czy starym Sącza a fontanny to porażka naprawdę projektant był na chaju razem z tymi co to podpisali do wykonania 07:30, 14.09.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jacek jacek

0 3

teraz cię rozumiem jak byłeś w obozie 10:56, 14.09.2021


Zawisza1Zawisza1

0 1

Jacek ty w nim żyjesz sikasz ,srasz i jesz ha ha a i nie masz żadnych szans to zmienić 13:53, 14.09.2021


GagaGaga

2 2

Tak niestety jest szanowny panie prezydencie proszę zapoznać się z komentarzami 11:57, 14.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Może za kilka latMoże za kilka lat

3 1

teraz są przynajmniej 3 projekty, które są pilniejsze. 13:42, 14.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nie znam gościa nie znam gościa

2 5

A ile złotych płyt miał ten osobnik ? 15:14, 14.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

987987

0 6

Wstyd w Mielcu będziemy budować ławeczki a chętnych do budowy pomnika dla Matki Bożej już nie ma a taka piękna inicjatywa byla Pamiętajcie Bóg na pierwszym miejscu nie człowiek 17:19, 14.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

eeeeee

3 3

Kim jest ten kosmita ze zdjęcia? 18:14, 14.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

komentator komentator

1 1

A może postawić taką ławeczkę na dziedzińcu zamku w Przecławiu? 2w1 19:41, 14.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


PO co?PO co?

1 0

Kraj wymiera ponieważ PRAWO ALIMENTACYJNE jest totalną PATOLOGIĄ i przez to DEMOGRAFIA upadnie
a 67 do pracy tyra na 20 A CI po piwo do biedry za HARACZ udając chorobę czy symulując naukę od ojca i matki. SĄDY ZA TAKIE WYROKI NIE BIORĄ ODPOWIEDZIALNOŚCI a powinny budować dobre postawy a nie patologie społeczne ................. to po co to? 01:11, 19.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EMIGRACJA 2.0EMIGRACJA 2.0

1 0

A kto w MIELCU sądzie takie wysokie alimenty i daje wszystkim jak leci - może by się jakiś szef sądu temu przypatrzył? Albo zmienić prawo tylko pilnie zanim zacznie się emigracja 2.0 01:16, 19.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%