Zamknij
REKLAMA

Konferencja historyczna w Padwi Narodowej

11:25, 28.09.2018 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Z inicjatywy wójta Roberta Pluty w czwartek, 20 września, odbyło się spotkanie promujące projekt „Wolnym spacerkiem po Padwi”, realizowany w padewskiej bibliotece. 

Zaplanowano go w konwencji konferencji historycznej, nad przebiegiem której czuwały Edyta Pazdan-Skórska i Katarzyna Lompart, autorki i realizatorki projektu. 

Przemówienia prelegentów rozpoczęła Edyta Pazdan-Skórska, Kustosz GBP i koordynator projektu. Przybliżyła odbiorcom skąd wziął się pomysł na działania historyczne w projekcie i jak jest on realizowany. Wspomniała o dofinansowaniu projektu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”, o partnerach: Gminnym Ośrodku Kultury i Stowarzyszeniu Rozwój Gminy Padew Narodowa, a także o głównym celu działań: budowaniu pamięci regionalnej, dotyczącej wydarzeń historycznych w kontekście 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Służyć temu mają główne i najbardziej pracochłonne działania projektowe, związane z tworzeniem Archiwum Mikrohistorii, jedynego, ogólnodostępnego miejsca, w którym zgromadzony jest bogaty zbiór lokalnych materiałów historycznych, do tej pory mocno rozproszonych lub całkowicie nieznanych. 

W jego powstaniu uczestniczył nie tylko Zespół projektowy, ale także mieszkańcy gminy, którzy chętnie dzielili się posiadanymi zdjęciami, dokumentami, zapiskami, notatkami, kliszami fotograficznymi, artefaktami. Bardzo cennym zbiorem w Archiwum są nagrania wspomnień świadków historii, seniorów, którzy pamiętają czasy II wojny światowej, jej przebieg na padewskiej ziemi i zechcieli nam o tym opowiedzieć. Opracowane merytorycznie i technicznie zbiory prezentujemy z dumą na ogólnodostępnej stronie internetowej: niepodlegla.padew.eu. Cieszymy się, że strona jest często odwiedzana, rejestrujemy na niej ok. 120 wejść dziennie (od początku sierpnia zarejestrowaliśmy ok. 2000 unikalnych wejść). Kluczem do Archiwum jest specjalnie zaprojektowana mapa – spacerownik po Padwi i Gminie Padew Narodowa, rozdawana mieszkańcom, którą można także pobrać z zakładki w Archiwum. Jest to prosty w użyciu przewodnik, który przybliża wydarzenia historyczne, poprzez osadzenie ich w konkretnych miejscach topograficznych. 

Dzięki kodom QR bardziej mobilny użytkownik będzie mógł podczas spaceru wejść do Archiwum i uzyskać szersze informacje nt. odwiedzanego miejsca. Pani Edyta Pazdan-Skórska podkreśliła, że choć projekt kończy się w listopadzie, to działania nad Archiwum nie ustaną, a każdy znaleziony w domu stary przedmiot czy zdjęcie będzie cennym nabytkiem opowiadającym historię. Podziękowała także wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia.

Jako kolejny wystąpił Józef Stachula, który z ogromną pasją przedstawił prelekcję pt. „Drogę do Niepodległości w moich wspomnieniach”. Opowiedział zarówno do postaci Paderewskiego, jak i czasach powojennych, szczególnie w kontekście rozwijającego się w Padwi szkolnictwa. 

O tym, że młodzież może i powinna być świadomym odbiorcą historii, szczególnie tej lokalnej, przekonywała Julia Śnieżyńska, uczennica kl. III gimnazjum. Szczególnie mocno zabrzmiał u ustach młodej prelegentki apel: „My młode pokolenie musimy bronić przeszłości historycznej, prawdy historycznej. Musimy za wszelką cenę dbać o naszą piękną historię, aby pewnego dnia, gdy się obudzimy, z narodu ofiar nie zrobiono z nas narodu katów. Zwracam się do Was: miejcie szacunek do barw narodowych, kultywujcie pamięć o Niepodległej Polsce”.

Na zakończenie wystąpiły Seniorki z Domu Senior-Wigor: Honorata Krakowiak, Emilia Rogala i Władysława Hudela, które zaprezentowały zapamiętane z dzieciństwa wiersze, także patriotyczne. Wystąpieniu towarzyszyło ogromne wzruszenie, zarówno deklamujących, jak i widowni, która z podziwem słuchała recytacji z pamięci i gromkimi brawami nagrodziła wszystkie panie.

W dyskusji zaplanowanej na zakończenie konferencji udział wzięli: wiceprzewodniczący Jan Uzar, który przypomniał postać Ludwiki Uzar-Krysiakowej oraz Zofia Górska, wspominająca Franciszkę Krawczyk, mieszkankę Padwi zaangażowaną służbę wywiadowczą w czasie II wojny światowej.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA