Zamknij
REKLAMA

W gminie Borowa sprawdzą deklaracje dot. śmieci

11:07, 05.08.2020 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Urząd Gminy Borowa będzie prowadził weryfikację deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, złożonych przez mieszkańców.

Celem działań jest sprawdzenie, czy ilość osób faktycznie zamieszkujących na danej nieruchomości odpowiada ilości osób zgłoszonych przez właścicieli w deklaracjach. Weryfikacja będzie prowadzona w oparciu o wszelkie dostępne rejestry i informacje, takie jak np. ewidencja ludności, meldunki, rządowe programy pomocy społecznej oraz wywiady środowiskowe.

Wstępna analiza wykazała przypadki zaniżania w deklaracjach ilości osób zamieszkujących. Taki stan rzeczy może mieć w przyszłości wpływ na kolejne podwyżki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi odczuwalne dla wszystkich mieszkańców gminy. - Apelujemy o uczciwe i rzetelne wywiązywanie się z obowiązku deklarowania do gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi wszystkich osób zamieszkałych na terenie nieruchomości - przekazują urzędnicy.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości, właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana.

Jak przekazuje urząd, opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana. Oznacza to że w przypadku tych nieruchomości, w których nastąpiło zwiększenie liczby osób zamieszkujących (np. urodzenia dzieci, wprowadzenie się nowych osób, powrót z zagranicy czy studiów wcześniej odpisanych osób itp.), istnieje obowiązek zgłoszenia tej zmiany w formie deklaracji. Obowiązek ponoszenia opłaty nie jest zależny od tego, ile dni w miesiącu dana osoba przebywa na terenie nieruchomości – opłata za gospodarowanie odpadami ma charakter miesięczny i jest niepodzielna.

W związku z powyższym np. fakt pracy poza miejscem zamieszkania przez większą część miesiąca nie stanowi podstawy do nieujmowania takiej osoby w deklaracji. Obowiązek złożenia deklaracji dotyczy w pierwszej kolejności właściciela nieruchomości, zatem w przypadku wynajmu lokalu przez osobę fizyczną lub zamieszkiwanie przez innych użytkowników, na właścicielu spoczywa obowiązek złożenia deklaracji obejmującej wszystkich lokatorów pod danym adresem.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

NOWO URODZONENOWO URODZONE

3 4

NOWO URODZONE dzieci nie zgłaszają
PROSTE ROZWIĄZANIE - doliczyć do wody opłacę za śmieci (do 3m3/mies nie doliczać na podlewanie a do reszty powyżej już doliczać opłatę do każdego metra i po temacie)
PROSTO I SPRAWIEDLIWIE 15:07, 05.08.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DoDo

2 0

K... meldunki.. ha ha .. życzliwych sąsiadów.. k... Ile jeszcze by chcieli podnieść te opłaty.. a k.. tego nie wezmą, tamtego nie wezmą, większych opon nie wezmę, płytek po remoncie nie wezmą, trafi się woreczek foliowy w koszu na zmieszane to afera, styropianu nie wezmą.. ja p... K... Co za swirowka totalna.. i ludzie od nowa zaczynają rozwozić śmieci po lasach.. 10:08, 06.08.2020


W PL to samo?????W PL to samo?????

3 0

https://www.rp.pl/Publicystyka/308289913-Orwell-w-Hiszpanii.html

Załóż rodzinę i zostań niewolnikiem? ? 09:06, 07.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA