Zamknij

Ścieżka Cyraneczka jeszcze w budowie, a już przyciąga spacerowiczów [FOTO]

Przemysław CynkierPrzemysław Cynkier 13:20, 12.01.2025 Aktualizacja: 13:30, 13.01.2025

Mieleccy leśnicy kończą budowę nowej ścieżki dydaktyczno-promocyjnej o nazwie Cyraneczka. To licząca sobie 5 i pół kilometra trasa, która łączy okolice Nadleśnictwa Mielec ze Stawami Cyranowskimi. 

[FOTORELACJANOWA]12228[/FOTORELACJANOWA]

Ścieżka nie została jeszcze ukończona, trwa montaż ostatnich urządzeń edukacyjnych i ruchowych, ale trasa jest już oznaczona i przyciąga spacerujących. Łatwo do niej dotrzeć, łatwo też z niej zejść niemal w dowolnym miejscu. W przyszłości będzie z pewnością celem wielu wycieczek przedszkolnych i szkolnych z udziałem edukatorów Nadleśnictwa Mielec.

Tak mieleccy leśnicy zachęcają do spacerów po Cyraneczce:

Zapraszamy do odkrywania na nowo najczęściej odwiedzanego lasu w Nadleśnictwie Mielec. Spacerując nawet każdego dnia po wydeptanych ścieżkach, mijamy wiele ciekawych miejsc, nie zwracając na nie uwagi. Na ścieżce Cyraneczka przedstawiamy Wam to, co istotne, ciekawe a czasami nawet zaskakujące. Niech każde wyjście do lasu przyniesie Wam nowe obserwacje, motywacje i pomysły oraz nowe pokłady energii i zdrowia.



ZOBACZ ROLKĘ:

Trasa oznakowana jest znakiem zielonej kaczki na białym tle. Ma kilka punktów edukacyjnych wskazujących na historię i współczesność mieleckich lasów, są też tablice przyrodnicze – chociażby wskazujące jakie ptaki można spotkać w rejonie Stawów Cyranowskich. Jest też pomost ułatwiający podglądanie efektów pracy bobrów na leśnym potoku, a nawet dendrofon.

Nazwa Cyraneczka została wybrana w internetowym plebiscycie zorganizowanym przez Nadleśnictwo Mielec. Cyraneczka zwyczajna to najmniejsza kaczka pływająca Europy. 

Samiec w szacie godowej ma kasztanowatą głowę i górną część szyi. Bok głowy z zielono-czarnym pasem z połyskiem, od koloru kasztanowego oddziela tę plamę żółto-biała otoczka, które następnie łączy się u nasady dzioba. Pierś kremowa z ciemnymi cętkami. Grzbiet i boki sinoszare z drobnym poprzecznym prążkowaniem. Tył grzbietu szarobrązowy. Na skrzydle lusterko w kolorze zielonkawej plamy na głowie, u obu płci. 

Samica z wierzchu brązowa z ciemnym cętkowanym deseniem. Spód biały. Podobnie wyglądają młodociane i samiec w szacie spoczynkowej.

Spotkać ją można w stadach mieszanych z innymi kaczkami, ale trzyma się wtedy w osobnych grupkach. Wyróżnia się tym, że rzadko wyciąga szyję i jest mniejsza od reszty. Kaczor odzywa się wysokim „krek”, a kaczka szybko powtarzającym się „ke ke ke”.


Samiec w szacie godowej - fot. Andreas Trepte, www.avi-fauna.info.

Nowa ścieżka mieleckiego Nadleśnictwa nie wymaga specjalnej kondycji czy orientacji w terenie. Jest płaska, niezbyt skomplikowana i dostępna o każdej porze roku.

Jej początek i koniec zlokalizowane są w rejonie Nadleśnictwa Mielec, przy ulicy Partyzantów, na tak zwanej drodze generalskiej prowadzącej do polany Marakana. 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%