[FOTORELACJANOWA]12556[/FOTORELACJANOWA]
Parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów lokalnych, instytucji i organizacji pozarządowych, w asyście Wojska Polskiego, wzięli udział w mieleckich uroczystościach upamiętniających katastrofę smoleńską - w 15. rocznicę tych tragicznych wydarzeń.
Uroczystości rozpoczęły się o mszy świętej w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Poległych w Katastrofie Smoleńskiej w Bazylice Mniejszej pw. Św. Mateusza w Mielcu, po której nastąpiło oddanie czci osobom pomordowanym na Wschodzie poprzez złożenie kwiatów przed tablicami katyńskimi.
Druga część obchodów odbyła się przed grobem śp. Leszka Deptuły, mieleckiego posła na Sejm, a wcześniej także marszałka województwa podkarpackiego, który zginął w katastrofie samolotu 10 kwietnia 2010 roku.
- 15 lat minęło od tych tragicznych wydarzeń dla mojej rodziny, ale nie tylko, bo dla całego naszego państwa, narodu - powiedział Michał Deptuła, wójt gminy Wadowice Górne, syn śp. Leszka Deptuły.
- Chciałbym wyrazić wielką wdzięczność dla wszystkich mieszkańców naszego powiatu, dla was wszystkich, którzy przez lata najpierw modląc się na mszy świętej w naszej pięknej bazylice, gromadzicie się przy grobie mojego taty, a od jakiegoś czasu moich rodziców, bo spoczęła tutaj też moja mama. Jesteście, nie zapominacie o nich, o dokonaniach mojego taty, jego wielkim przywiązaniu do ziemi mieleckiej. Za to wszystko chciałbym serdecznie wam podziękować - podkreślił Deptuła.
- Chcę podziękować, że w Mielcu od lat pokazujemy, że ta tragiczna katastrofa może nas łączyć, nie dzielić. Zawsze gromadziliśmy się wspólnie, niezależnie od naszych przekonań, poglądów. Płynie od nas z Mielca piękny sygnał, że nawet te tragiczne wydarzenia mogą łączyć. Co niestety, z bólem serca stwierdzam, że nie zawsze łączą w skali całego naszego kraju. Niech ten symbol solidarności i wzajemnego szacunku wypływa właśnie stąd na cały kraj - dodał.
Podziękowania za społeczna organizację uroczystości przekazał też starosta powiatu mieleckiego Kazimierz Gacek. - Cały czas czcimy i pamiętamy. Chcę podkreślić, że cała ta uroczystość była przygotowała społecznie. Dlatego dziękuję uczniom I Liceum wraz z panią opiekunką, chórowi, organiście, księżom, pocztom sztandarowym - wszystkim, którzy zaangażowali się w te uroczystości - podkreślił.
Na koniec mieleckich uroczystości zgromadzone delegacje oddały hołd poległym Sybirakom.