Zamknij

Ruszył konkurs na edukacyjne gry terenowe: Czy Mielec będzie unikalnym miejscem?

12:36, 18.06.2024 Aktualizacja: 11:14, 19.06.2024

Czy Mielec i powiat mielecki staną się unikalnym miejscem na mapie Polski? Ruszył konkurs na edukacyjne gry terenowe. Stowarzyszenie Teraz Mielec zachęca stowarzyszenia, fundacje, gminy i inne podmioty z sektora samorządowego z terenu powiatu mieleckiego do składania pomysłów na questy, czyli edukacyjne gry terenowe - piesze, rowerowe, samochodowe, wodne, nordic-walking.

W ogólnopolskim konkursie można wygrać opracowanie i realizację questu wraz z medialną inauguracją z nagrodami dla uczestników. Po inauguracji dany quest będzie dostępny do samodzielnego przejścia o dowolnej porze przy pomocy dedykowanej aplikacji na smartfona.

Co to są questy i czym właściwie jest questing?

Questing to edukacyjna gra terenowa, która pozwala na odkrywanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, historycznego czy przyrodniczego. Opiera się na tworzeniu nieoznakowanych w terenie tras edukacyjno-turystycznych, które pozwalają na popularyzację danego terenu, obiektu lub postaci historycznej. Gotowy quest zawiera się najczęściej w formie kilkustronnej ulotki z wierszowanym tekstem. Odnalezienie i pokonanie trasy umożliwiają ukryte w rymowanym tekście wskazówki i zagadki, które prowadzą nas do skarbu. Dzięki bezobsługowej formie gry szlaki dostępne są przez cały rok, niezależnie od pogody, pory dnia czy pory roku.

Ogromną zaletą tej formy turystyki jest możliwość samodzielnego zwiedzania danego obszaru przez dowolną liczbę osób jednocześnie. Ze szlaków questingowych korzystać mogą różne grupy turystów i zwiedzających - turyści indywidualni, rodziny z dziećmi, nauczyciele, dzieci i młodzież szkolna, uczestnicy turystyki pieszej i rowerowej, a nawet kajakowej.

Questing łączy w sobie elementy harcerskich podchodów, gier terenowych i nowych technologii, zapewnia emocjonującą zabawę dla wszystkich bez względu na wiek. Przy pomocy wskazówek zawartych w tekście questu turysta zmienia się w poszukiwacza skarbu, a jego celem jest odkrycie bogactwa kulturowego, zapomnianych tajemnic i historii. Każdy region czy miasto, może pochwalić się czymś co go wyróżnia. 

Questing pozwala na popularyzację miast (zwłaszcza tych mniejszych), obszarów wiejskich, Parków Narodowych, poprzez tworzenie turystycznego produktu opartego na urokach i dziedzictwie kulturowym miejsc. Questing sprawdza się również jako rozwiązanie dla muzeów, skansenów, galerii, gdyż umożliwia samodzielne ich zwiedzanie według założeń przyjętych podczas tworzenia szlaku.

Czy warto wystartować w takim konkursie, czy zgłoszenia z Mielca i okolic mają szansę się przebić? 

Warto wygrać realizację questu. Rynkowa wartość takiego questu to minimum 7 tys. PLN. To doskonała okazja, by skorzystać z darmowej realizacji takiego projektu. Wystarczy wypełnić formularz z pomysłem na quest.

Od 13 czerwca do 23 czerwca wszystkie podmioty z sektora samorządowego lub pozarządowego działające niekomercyjnie na rzecz popularyzacji i promocji turystyki dziedzictwa mogą zgłaszać swój udział w konkursie organizowanym przez Fundację Questingu dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Szczegóły konkursu TUTAJ.

- Co do szansy na przebicie się w konkursie, to myślimy, że jest bardzo duża, zwłaszcza wtedy, gdy podejmie się z nami współpracę w tym temacie. Oczywiście oferujemy współpracę na zasadzie naszego wolontariatu. A co konkretnie oferujemy? Pomoc w wypełnieniu formularza, doradztwo przy wyborze punktów na trasie questu i oczywiście pomoc przy promocji zgłoszenia w mediach społecznościowych, tradycyjnych i portalach. Do wygrania jest realizacja dwudziestu questów. Myślimy, że można zgłosić z powodzeniem przynajmniej 10 questów z terenu powiatu mieleckiego. Dlaczego wychodzimy z taką inicjatywą? Po prostu chcemy, żeby Mielec i powiat mielecki stały się unikalnymi miejscami na mapie Polski jeżeli chodzi o promocję przyrody, turystyki, kultury i historii w formie gier terenowych dostępnych przez cały rok, a taką możliwość daje udział w konkursie - przekazują organizatorzy.

Coś więcej o questach? W jaki sposób są dostępne?

Pierwszy quest o nazwie „Przygoda z przyrodą” to quest przyrodniczy po lasach Nadleśnictwa Mielec, a drugi o nazwie „Chcieli nas zakopać. Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem” jest historyczny - o żołnierzach podziemia niepodległościowego.

Obydwa questy są dostępne w darmowej aplikacji na smartfony (dostępnej w sklepie z aplikacjami): Questing - Gry terenowe. Informacja o  questach znajduje się również na stronie Fundacji Questingu.

Dzięki wsparciu Fundacji Prometeo dodatkowo dostępna jest wersja ulotkowa questu. Można więc ukończyć questy również z ulotką. Ulotkę można pobrać w holu Urzędu Miejskiego w Mielcu (w godzinach pracy urzędu) lub w księgarniach przy Rynku: Księgarnia Atena, Księgarnia Dębickich.

Za każdorazowe ukończenie któregokolwiek naszych questów można zdobyć 200 punktów, które potem można wymieniać na nagrody. Szczegóły TUTAJ.

W jaki sposób można się skontaktować w sprawie pomocy w zgłoszeniach do konkursu?

Łukasz Przybyło - [email protected] lub tel. 697697386.

(jk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%