Zamknij

Święty Michał Archanioł stanie w centrum wsi pod Mielcem

12:03, 21.06.2024 hm, zdjęcia: Andrzej Głaz - Wójt Gminy Tuszów Narodowy Aktualizacja: 15:09, 21.06.2024
Fot. Andrzej Głaz - Wójt Gminy Tuszów Narodowy Fot. Andrzej Głaz - Wójt Gminy Tuszów Narodowy

Pomnik Świętego Michała Archanioła szykowany jest w gminie powiatu mieleckiego. Inicjatywa ta zyskała poparcie niemal wszystkich radnych gminnych.

Aniołowie są istotami ze swej natury różnymi od ludźmi. W tradycji chrześcijańskiej Michał to pierwszy i najważniejszy spośród aniołów, obdarzony przez Boga szczególnym zaufaniem. Hebrajskie imię Mika'el znaczy „Któż jak Bóg”. Według tradycji, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i do buntu namówił część aniołów, Archanioł Michał miał wystąpić i z okrzykiem „Któż jak Bóg” wypowiedzieć wojnę szatanom. 

W Piśmie świętym pięć razy jest mowa o Michale. W księdze Daniela jest nazwany „jednym z przedniejszych książąt nieba” oraz „obrońcą ludu izraelskiego”. Św. Jan Apostoł określa go w Apokalipsie jako stojącego na czele duchów niebieskich, walczącego z szatanem. Św. Juda Apostoł podaje, że jemu właśnie zostało zlecone, by strzegł ciała Mojżesza po jego śmierci. Św. Paweł Apostoł również o nim wspomina. Jest uważany za anioła sprawiedliwości i sądu, łaski i zmiłowania. Jeszcze bardziej znaczenie św. Michała akcentują księgi apokryficzne, w których Michał występuje jako najważniejsza osoba po Bogu, jako wykonawca planów Bożych odnośnie ziemi, rodzaju ludzkiego i Izraela. 

Michał jest księciem aniołów, jest aniołem sądu i Bożych kar, ale też aniołem Bożego miłosierdzia. Pisarze wczesnochrześcijańscy przypisują mu wiele ze wspomnianych atrybutów: uważają go za anioła od szczególnie ważnych zleceń Bożych. Jest czczony jako obrońca Ludu Bożego i dlatego Kościół czci go jako swego opiekuna. Papież Leon XIII ustanowił osobną modlitwę, którą kapłani odmawiali po Mszy świętej z ludem do św. Michała o opiekę nad Kościołem. 

W ikonografii św. Michał Archanioł przedstawiany jest w tunice i paliuszu, w szacie władcy, jako wojownik w zbroi. Skrzydła św. Michała są najczęściej białe, niekiedy pawie. Włosy upięte opaską lub diademem. Jego atrybutami są: globus, krzyż, laska, lanca, miecz, oszczep, puklerz, szatan w postaci smoka u nóg lub skrępowany, tarcza z napisem: Quis ut Deus – „Któż jak Bóg”.

Z inicjatywy Andrzeja Głaza – wójta gminy Tuszów Narodowy – przed budynkiem tamtejszego Urzędu Gminy powstanie niewielki pomnik Świętego Michała Archanioła.

- By strzegł nasze dzieci, młodzież, nas wszystkich, całą gminę przed wszelkim złem, które próbuje wdzierać się drzwiami i oknami – mówił podczas czerwcowej sesji Rady Gminy Tuszów Narodowy wójt Głaz.

W krótkiej dyskusji o tym pomyśle pojawiały się głosy sprzeciwu lub propozycje urządzenia konsultacji społecznych. Wójt Głaz jednak proponował, by budowę pomnika uruchamiać już teraz. Przypominał, że to plan jeszcze z poprzedniej kadencji samorządowej. - Nie zgodzę się, że nadmiar religii szkodzi – komentował.

Na czternastu radnych uczestniczących w dyskusji o pomniku aż jedenastu poparło jego budowę, jedna osoba była przeciwna, dwie się wstrzymały.

Pomnik szykowany jest przed siedzibą Urzędu Gminy, w centrum wsi Tuszów Narodowy. Jego budowa pochłonie zapewne kilkadziesiąt tysięcy, które mają pochodzić z budżetu gminy.

Św. Michał Archanioł ogłaszany był już patronem Cesarstwa Rzymskiego, Papui Nowei Gwinei, Anglii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Węgier i Małopolski oraz Amsterdamu, Diecezji Łomżyńskiej, Łańcuta, Sanoka i Mszany Dolnej - ponadto także mierniczych, radiologów, rytowników, szermierzy, szlifierzy, złotników, żołnierzy. Przyzywany jest także jako opiekun dobrej śmierci. 

Figura Michała Archanioła, która stanie na pomniku, dotarła już do Tuszowa Narodowego.


 

(hm, zdjęcia: Andrzej Głaz - Wójt Gminy Tuszów Narodowy )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%