Zamknij
REKLAMA

Pisanki inne niż wszystkie. Zobaczcie wirtualną wystawę

12:22, 09.04.2020 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec zaprasza do oglądnięcia wirtualnej wystawy pisanek ażurowych wykonanych przez Andrzeja Kościelnego z Chorzelowa.

Tworzenie pisanek to jedna z piękniejszych tradycji związanych ze Świętami Wielkiej Nocy Święcenie jaj ma swój początek w średniowieczu, kiedy to w środowiskach klasztornych, postu przestrzegano tak surowo, że zabronione było również spożywanie jaj. W symbolice chrześcijańskiej jajko nawiązywało do faktu Zmartwychwstania Pańskiego i oznaczało Stary Testament (skorupka) i Nowy Testament (żółtko).

Technik ozdabiania jajek jest wiele. Kraszanki, malowanki, naklejanki, drapanki, rysowanki to te najpopularniejsze jednak my chcemy zaprezentować wyjątkową kolekcję jajek grawerowanych. Jak mówi ich twórca praca z tak delikatnym materiałem wymaga dużo cierpliwości i opanowania, ponieważ jeden zły ruch może zniweczyć całą wcześniejszą prace. - Do wykonywania tego rodzaju pisanek wykorzystuje się najczęściej jaja gęsie i strusie. Na początku w głowie powstaje pomysł, który ołówkiem przenosi się na wydmuszkę. Następnie przy wykorzystaniu różnego rodzaju narzędzi, głównie mini szlifierek oraz turbin stomatologicznych graweruje się naniesiony wzór. Ostatnim etapem jest wytrawienie pisanki w środku dezynfekującym w celu pozbycia się wewnętrznej błony - przekazuje Andrzej Kościelny z chorzelowskiego Ośrodka Kultury.

Artysta tego rodzaju rękodziełem zajmuję się od trzech lat. Swoją pierwsza pisankę ażurową stworzyły w celu sprawdzenia samego siebie. – Podobne pisanki pierwszy raz zobaczyłem w internecie. Zaciekawiła mnie ta technika, więc spróbowałem czy jestem w stanie wykonać coś podobnego. Początki nie były łatwe, ale z czasem szło mi coraz lepiej. Wyposażyłem się również w specjalistyczny sprzęt dzięki któremu mogę wykonywać bardzo dokładne wzory. – powiedział.

Do tej pory artysta stworzył ponad 100 pisanek, z których część trafiła do jego bliskich i znajomych.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

GośćGość

2 0

Piękne i oryginalne, naprawdę. To jest"koronkowa"praca i wymaga dużej zręczności, cierpliwości. Podziwiam. Ciekawe hobby. 14:34, 14.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jajojajo

0 0

zaiste zycze Faberge 18:41, 19.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA