[FOTORELACJA]10433[/FOTORELACJA]
Sobotni wieczór, 28 października na długo, a może i na zawsze, zapisze się w annałach kultury ziemi mieleckiej. W Domu Kultury w Przecławiu zrealizowane zostało emocjonujące muzyczne widowisko. Mielecka grupa Mr. Pollack zagrała w towarzystwie Orkiestry Kameralnej oraz Kameralnego Chóru Projektowego Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu.
Koncert w takim składzie, z udziałem orkiestry symfonicznej, to było marzenie Jacka Polaka, zmarłego w czasie pandemii COVID lidera grupy Mr. Pollack. To wydarzenie bez precedensu w regionie, bo nigdy tutaj zespół rockowy nie zagrał koncertu w wydaniu symfonicznym.
Aranżacjami utworów, już wiele miesięcy temu, zajął się dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej Ryszard Kusek, a gośćmi specjalnymi tego koncertu byli przyjaciele Jacka Polaka i zespołu Mr. Pollack.
Wystąpił wokalista jazzowy i multiinstrumentalista Marek Bałata. Przyjechał także Grzegorz Kupczyk - założyciel, lider i wokalista zespołu Turbo, który znamy między innymi z przeboju „Dorosłe dzieci”. Fantastyczny popis gry na trąbce dał Erwin Żebro, znany z zespołu Piersi.
Dom Kultury w Przecławiu przygotował także specjalną oprawę tego niezwykłego widowiska. Estradę wypełniały iluminacja świetlna i emitowane na dużym ekranie animacje.
Potężną niespodzianką był wstęp do koncertu. Młodzi symfonicy z mieleckiej Szkoły Muzycznej zagrali do wyprodukowanego przed laty teledysku „Black Hawk” grupy Mr. Pollack, w którym prym wiódł Jacek Polak. W ten sposób udało się symbolicznie spełnić marzenie Jacka, by mógł zagrać z symfonikami.
W holu Domu Kultury dostępna była również wystawa pokazująca historię zespołu Mr. Pollack, pierwsze występy, ale także te egzotyczne jak wyprawy do Chin i Afryki.
Organizacja koncertu była możliwa dzięki dofinansowaniu z Programu Kultura - Interwencje 2023 Narodowego Centrum Kultury.
Portal hej.mielec.pl był wyłącznym partnerem medialnym tego wydarzenia.
Zespół Mr. Pollack powstał w 1989 roku w Mielcu. Założycielami byli dwaj bracia Jacek i Grzegorz Polakowie. Swą muzyczną edukację rozpoczęli w siódmym roku życia od śpiewania w chórze Stanisława Steczkowskiego. Po udanych występach na Festiwalu w Jarocinie 1990 podpisali kontrakt z firmą Loud Out Records, dla której nagrali płytę QŃ. W 1993 roku zespół był finalistą Marlboro Rock-in '93, występując z Jackiem Królikiem i Piotrem Żaczkiem. W 1995 firma GK podpisała z zespołem kontrakt wydawniczy i w 1996 roku pojawiła się na rynku kolejna płyta Manhattan-One w nagraniu, której wziął udział Grzegorz Skawiński.
Następnie bracia współpracowali z angielskim zespołem Real Deal podróżując po świecie. Owocem tej współpracy był album z roku 2000 Air On 6 Strings zawierający przeróbki utworów wielkich kompozytorów muzyki poważnej takich jak: Beethoven, Mozart, Bach, Rimski-Korsakow.
Zespół koncertował w USA m.in. w słynnym CBGB's Club na Manhattanie, w Niemczech, Belgii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Bracia Polak byli gośćmi programu TVP Familiada wyemitowanego 8 listopada 2008 roku i Pegaz z dnia 28 marca 2009 roku, z okazji Festiwalu Beethovenowskiego, jako zespół, który wykonuje utwory Beethovena w rockowych wersjach.
W grudniu 2009 zespół wziął udział w trójmiejskiej corocznej charytatywnej akcji „Mikołaje na motocyklach". 25 marca 2010 zespół był gościem TVP 1 w programie „Kawa czy herbata”.
W 2011 roku Grzegorz Polak znalazł się w pierwszej trójce najlepszych perkusistów w Dubaju w konkursie „Drum Off 2011” organizowanym przez Melody House Musical Instruments LLC.
12 marca 2012 miała miejsce premiera płyty Me & My Guitar Grzegorza Skawińskiego, na której zagrał gościnnie w tytułowym utworze Jacek Polak. W roku 2013 zespół wydał płytę Black Hawk, którą promował m.in. w Chinach trasą zatytułowaną 2014 Mr. Pollack China Tour. w 2015 album Black Hawk otrzymał bardzo dobre recenzje w USA i Wielkiej Brytanii.
Jacek Polak zmarł 9 listopada 2020 roku w mieleckim szpitalu.
W czerwcu 2021 roku zespół wznowił działalność. Obecnie grupę tworzą: Grzegorz Polak, Marek Kozik i Bartłomiej „Gibson” Filip.