Lechia Gdańsk - PGE FKS Stal Mielec. Stal bliska remisu [FOTO]

22:52, 07.05.2022 dw Aktualizacja: 17:46, 10.05.2022

Bliska wywiezienia remisu z Gdańska była Stal Mielec. Po słabszej pierwszej połowie, biało-niebiescy walczyli w drugiej odsłonie meczu. Doprowadzili do remisu, ale Lechia zdołała zdobyć zwycięską bramkę w doliczonym czasie gry.

Piłka nożna, PKO BP Ekstraklasa
LECHIA GDAŃSK - PGE FKS STAL MIELEC 3:2 (2:0)

[FOTORELACJA]9270[/FOTORELACJA]

1:0 - 9. Łukasz Zwoliński (11 min.)
2:0 - 9. Łukasz Zwoliński (31 min.)
2:1 - 5. Mateusz Żyro (49 min.)
2:2 - 34. Oskar Zawada (80. min)
3:2 - 9. Łukasz Zwoliński (94 min.)

Lechia Gdańsk: 12. Dusan Kuciak, 23. Mario Maloca, 25. Michał Nalepa, 22. Joseph Ceesay, 2. Rafał Pietrzak (82 min., 20. Conrado), 7. Maciej Gajos, 88. Jakub Kałuziński (82 min. 79. Kacper Sezonienko), 99. Ilkay Durmus, 33. Marco Terrazzino (67 min. 6. Jarosław Kubicki), 9. Łukasz Zwoliński, 28. Flavio Pixao (67 min., 10. Bassekou Diabate)

Rezerwowi: 1.  Michał Buchalik, 4. Kristers Tobers, 8. Egzon Kryeziu, 69. Jan Biegański, 76. Christian Clemens

Trener: Tomasz Kaczmarek

PGE FKS Stal Mielec: 13. Rafal Strączek, 23. Krystian Getinger, 6. Marcin Flis, 21. Mateusz Matras, 4. Bozhidar Chorbadzhiysky, 5. Mateusz Żyro, 7. Maciej Domański, 26. Arkadiusz Kasperkiewicz, 20. Grzegorz Tomasiewicz (87 min., 8. Maciej Urbańczyk), 90. Dominik Steczyk (64 min., 34. Oskar Zawada), 11. Maksymilian Sitek (58. min. 17. Wiktor Kłos)

Rezerwowi: 88. Kais Al-Ani, 25. Przemysław Maj, 27. Marcin Budziński, 45. Konrad Wrzesiński, 46. Jakub Wawszczyk

Trener: Adam Majewski

Żółte kartki: Maloca, Zwoliński, Terrazzino, Kałuziński - Getinger, Kasperkiewicz, Tomasiewicz

Czerwona kartka: Kasperkiewicz (dwie żółte)

Kibice: 11 303

Sędzia: Paweł Malec z Łodzi (asystenci: Michał Sobczak, Bartosz Kaszyński; techniczny: Marcin Szrek; VAR: Łukasz Kuźma, Konrad Sapela)

PRZEBIEG MECZU

ATAK GOSPODARZY   ATAK GOŚCI

Stalowcy do tego spotkania przystąpili z 12. pozycji w tabeli. Mielczan wyprzedziły Legia Warszawa i Warta Poznań, które pokonały odpowiednio Górnika Zabrze i Wisłę Płock. Liczbą punktów ze Stalą zrównała się Jagiellonia Białystok po remisie 0:0 w Krakowie z Wisłą. Oczko mniej ma Śląsk Wrocław, który zremisował u siebie 1:1 z Pogonią Szczecin. W poniedziałek odbędzie się mecz Górnika Łęczna z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza, zespół z Lubelszczyzny musi wygrać, by jeszcze marzyć o utrzymaniu się w ekstraklasie.

Przed meczem w Gdańsku Stal wyprzedzała strefę spadkową o pięć punktów - tyle przewagi ma nad Wisłą Kraków, gdyby zremisowała to Biała Gwiazda w tym sezonie Stalowców już by nie wyprzedziła. Obecnie sześć punktów do Stalowców traci Nieciecza. Obie małopolskie ekipy mają gorszy bilans meczów bezpośrednich ze Stalą Mielec, a do końca sezonu pozostaną później tylko dwie kolejki. Wygrana mielczan w Gdańsku oznaczałaby utrzymanie się w ekstraklasie na 100%.

Groźną sytuację pod bramką Strączka gospodarze stworzyli w 5 minucie. Gajos przejął piłkę i podał w pole karne do wbiegającego Pixao. Ten nieczysto przyjął piłkę, co uniemożliwiło mu oddanie strzału na bramkę. Gdańsk cały czas prowadził grę, co zaowocowało golem Zwolińskiego w 11 minucie - dokładnym podaniem do napastnika gospodarzy popisał się Kałuziński.

Zwoliński kolejną szansę na gola miał w 16 minucie. Piłka minęła jednak minimalnie słupek bramki Stali Mielec. Groźnie zrobiło się też w 18 minucie. Po fatalnej interwencji Strączka gospodarze mieli szansę na podwyższenie prowadzenia, piłkę w polu karnym przejęli gospodarze, ale strzał Pixao w środek bramki trafił prosto w ręce bramkarza Stali.

Stal dobrą okazję na stworzenie zagrożenia pod bramką Lechii miała po stały fragmencie gry w 20 minucie. Jednak dośrodkowanie z rzutu wolnego trafiło wprost w ręce Kuciaka.

W 25. minucie dobre dośrodkowanie Stali w pole karne, tuż przed Chorbadzhiyskim, wybił Pietrzak. Stal miała rzut rożny, ale faulowany był bramkarz Lechii.

Piłka w bramce Stali w 29. minucie znalazła się po strzale Pixao, sędzia liniowy pokazał jednak spalonego. Ale to było ostrzeżenie dla obrony Stali, która wniosków z tej sytuacji nie wyciągnęła. Dwie minuty później prawidłowego już gola ponownie zdobył Łukasz Zwoliński.

Szansę na gola miał Tomasiewicz w 35 minucie. Znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem Lechii. Piłkę zmierzającą w bramkę w ostatniej chwili wybił Nalepa.

Sporo szczęścia Stal miała w 38 minucie. Kolejny, groźny strzał na bramkę Strączka oddał Zwoliński. Piłka odbiła się od słupka. Chwilę później strzał głową oddał Pixao. Piłka przeleciała nad poprzeczką.

Kolejny rzut rożny dla Stali przyniósł zagrożenie pod bramką Lechii. W 42. min piłka odbita głową przez Żyrę trafiła jednak w poprzeczkę.

W doliczonym czasie gry drogę do bramki Stali znalazł Pixao. Strzał na dalszy słupek dał gospodarzom prowadzenie 3:0. Tu jednak interweniował VAR. Sędziowie wskazali, że zawodnik Lechii był na pozycji spalonej.

Stal świetnie zaczęła drugą połowę. Strzał zza pola karnego, po podaniu Getingera, oddał Żyro. Po rykoszecie piłka wylądowała w siatce Lechii.

Groźnie pod bramką Strączka zrobiło się w 55 minucie. Ponownie do piłki doszedł Zwoliński, jego strzał obronił jednak bramkarz Stali. W 60 minucie niebezpiecznym strzałem zza pola karnego popisał się Marcin Flis, piłkę wybił Kuciak. Piłkę mogł przejąć Kłos, który na boisku zastąpił Sitka, przewrócił się jednak w polu karnym. Stal miała jeszcze rzut rożny, piłka po strzale Matrasa przeleciała obok słupka.

Dobrą okazję miał też Getinger. Po jego strzale piłką odbiła się od zawodnika Lechii, dając Stali rożny. Mielczanie nie stworzyli sobie jednak sytuacji bramkowej.

Doskonałą szansę na wyrównanie Stal miała w 69 minucie. Po dośrodkowaniu Getingera, piłkę głową w stronę bramki Lechii posłał Zawada. Wybił ją Kuciak. Lechia szybko wyprowadziła kontrę. Diabate oddał jednak strzał wzdłuż bramki Strączka.

Strata Stali w 73 minucie napędziła akcję gospodarzy. Okazji nie wykorzystał Diabate, który sam próbował pokonać Strączka. Szybką kontrę Stali, faulem na Tomasiewiczu zatrzymał Kałuziński.

Stal nieustannie dążyła do wyrównania, Lechia zdecydowanie osłabła po dobrej pierwszej połowie. Starania biało-niebieskich się opłaciły. W 80 minucie ze skrzydła w pole karne piłkę posłał Maciej Domański. Tę przejął Zawada i pewnie pokonał bramkarza Lechii. Chwilę później okazję miał Domański, jego strzał pod poprzeczkę wybronił Kuciak. Zaskoczył bramkarza gospodarzy ponownie próbował zaskoczyć też Zawada.

Niebezpiecznie pod bramką Stali zrobiło się w 86 minucie. Strzelał w końcu Diabate, ale pewnie obronił Strączek, który później długo opatrywany był w polu karnym.

W polu karnym Stali zakotłowało się w 91 minucie. Strączek w ostatniej chwili ratował się przed tym, by nie wpaść z piłką do bramki. Jego szybka reakcja uratowała mielczan przed stratą gola. Lechia jednak nie odpuszczała i cały czas atakowała jego bramkę. Okazję w 94 minucie wykorzystał Zwoliński i pokonał Strączka. Stykową sytuację bardzo długo analizował VAR, najpierw sędzia główny pokazał, że gola nie było, gry jednak nie wznowił dalej konsultując decyzję. Ostatecznie bramkę Zwolińskiego uznano, a Lechia miała prowadzenie, które dowiozła do końca spotkania. A ten gol i chaotyczna postawa sędziów VAR już wywołuje dyskusje w całej Polsce.