Zamknij

Switch PoE - do czego służy i dlaczego go potrzebujemy?

artykuł sponsorowany + 10:07, 25.08.2021 Aktualizacja: 10:11, 25.08.2021

Switch PoE to jeden z najważniejszych, podstawowych elementów systemu monitoringu. Bez niego połączenie poszczególnych urządzeń i przesyłanie danych byłoby bardzo nieefektywne. Czym jest technologia PoE, do czego służą switche PoE i co trzeba o nich wiedzieć? Sprawdźmy.

Technologia PoE – co to takiego?

Aby zrozumieć, czym jest switch PoE w pierwszej kolejności należy rozwinąć tajemniczy skrót PoE. Odnosi się on do technologii Power over Ethernet. Ethernet to rodzaj przewodowej sieci lokalnej bazującej na tradycyjnych kablach lub światłowodach. PoE z kolei zapewnia zasilanie i łączność pomiędzy urządzeniami – np. systemu monitoringu – za pomocą jednego kabla.

Czym jest switch PoE?

Switch PoE to jeden z kluczowych elementów systemu monitoringu. Łączy ze sobą poszczególne urządzenia w instalacji: kamery, rejestratory oraz pozostałe sprzęty służące rejestrowaniu i odtwarzaniu nagrań. Switch PoE odpowiada za doprowadzenie energii do urządzeń peryferyjnych, czyli m.in. kamer i rejestratorów. W przypadku monitoringu odpowiada on m.in. za stabilną pracę układu. Poza tym switche zapewniają dużą przepustowość bez strat. Dzięki temu możliwe jest przesyłanie nawet dużych plików pomiędzy urządzeniami, np. multimedialnych.

Switche PoE – rodzaje

Switche PoE klasyfikujemy na:

  • niezarządzalne – służące do budowania sieci,
  • inteligentne – pozwalające na konfigurację sieci według przeznaczenia oraz potrzeb,
  • zarządzalne – dzięki nim można w pełni dostosować sieć do wymagań sprzętów oraz do użytkowników systemu.

Jaki switch wybrać? Decyzja zależy m.in. od specyfiki systemu, w którym ma pracować, od liczby obsługiwanych urządzeń, jak również od prędkości transmitowania danych. Znaczenie mają również dodatkowe funkcje tego elementu – dopasowujemy je do potrzeb układu, który projektujemy.

Switche PoE: zalety i wady

To najlepsze rozwiązanie do współpracy z kamerami monitoringu. Dlaczego warto zainwestować w dobrej jakości switch PoE?

  • łączy elementy sieci ethernetowej, zapewniając stabilność działania układu;
  • ma szerokie zastosowanie – oprócz systemów monitoringu wykorzystuje się go zarówno w domowych, jak i dużych sieciach komputerowych, a także w systemach inteligentnych budynków;
  • zwiększa wydajność sieci;
  • zapobiega obciążeniu systemu np. wskutek przesyłania jednorazowo wielu ciężkich plików;
  • w związku z tym, że technologia PoE do zasilania energią elektryczną wykorzystuje kabel sieciowy, koszty wykonania sieci, jak również realizacji systemu monitoringu znacznie spadają.

Czy switche PoE mają jakiekolwiek ograniczenia? Jednym z nich na pewno może być dość wysoka cena urządzeń zarządzalnych. Kolejnym – poziom zaawansowania. Switche zarządzalne są dość skomplikowane w obsłudze, jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w tym temacie.

Technologia PoE – dlaczego warto?

Tego rodzaju sieć jest znacznie tańsza od standardowej. Możliwość podłączenia skomplikowanego układu jednym kablem ogranicza koszty wykonania instalacji. To dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku budynków, w których doprowadzenie dodatkowych kabli ponosiłoby ze sobą wysokie koszty lub byłoby wręcz niemożliwe.

Warto wspomnieć też o energooszczędności samego systemu. Wiele dostępnych na rynku switchy PoE to urządzenia energooszczędne, dzięki czemu zredukowane są także koszty zarządzania siecią.

Sieć PoE ułatwia instalację danych urządzeń w takich miejscach budynku, w których wyprowadzenie kabli jest wyjątkowo trudne. Ponadto dzięki całkiem prostej architekturze układu nie ma problemu z jego ewentualną rozbudową. To jednocześnie duże ułatwienie podczas montażu, a także prac serwisowych.

To niepozorne urządzenia, od których jednak sporo zależy. Jeżeli zależy nam na optymalnym działaniu systemu, powinniśmy poświęcić trochę czasu na wybór idealnego switcha PoE. 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%