[FOTORELACJANOWA]12365[/FOTORELACJANOWA]
Rondo na skrzyżowaniu ulic Powstańców Warszawy i Witosa będzie nosić imię Władysława Bieńka. Podczas piątkowej sesji radni jednogłośnie przyjęli stosowną uchwałę.
Władysław Bieniek był pierwszym prezydentem Mielca w odrodzonej Polsce - wybrany na tę funkcję przez Radę Miasta w 1990 roku. Z wykształcenia prawnik, przez wiele lat pracował w swojej kancelarii. Zaangażowany w powstanie w Mielcu Klubu Inteligencji Katolickiej, Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, czy Akcji Katolickie.
W pierwszych demokratycznych wyborach samorządowych w 1990 roku został wybrany do Rady Miejskiej w Mielcu pierwszej kadencji. W czerwcu 1990 roku wybrany przez Rade Miejską na prezydenta Mielca. W 1997 roku został natomiast wybrany do Rady Powiatu Mieleckiego. W latach 2002 i 2006 ponownie uzyskał w wyborach samorządowych mandat do rady miejskiej. Śp. Władysław Bieniek zmarł 6 marca 2023 roku po ciężkiej chorobie w wieku 79 lat.
Radni nie mieli wątpliwości co do zasadności uchwały. - Władysław Bieniek był przede wszystkim samorządowcem, żył sprawami Mielca - podkreślał Andrzej Skowron.
- Jako adwokat był to człowiek prawy, był wzorcem jak należy ten zawód sprawować - zaznaczał Robert Wójcik. - Uważam, że uhonorowanie go jest ze wszech miar pożądane. Zwłaszcza, że był pierwszym prezydentem Mielca w wolnej Polsce.
- Bylem radnym, pracowałem z prezydentem Bieńkiem i chcę poprosić o poparcie uchwały - mówił z kolei Bogdan Bieniek. - Prezydentowi przyszło kierować miastem w trudnej sytuacji ekonomicznej. Z jednej strony było to budowanie samorządności, z drugiej - konieczność myślenia o tym, jak zabezpieczyć miejsca pracy dla mieszkańców. Władysław Bieniek odegrał bardzo ważną rolę w tym procesie.
- Miałam zaszczyt i honor od 1972 roku pracować z Władysławem Bieńkiem. Reprezentuję środowisko społeczne, gdzie walczyliśmy o tą małą ojczyznę - powiedziała Urszula Malińska, była radna. - Prezydent Bieniek był też radnym powiatowym, jego wiedza prawna była przydatna do tworzenia nowych ram powiatu.