Zamknij

Wiceministra edukacji w Mielcu. „Chcemy robić szkołę bez polityki” [FOTO]

19:20, 14.02.2024 PC Aktualizacja: 10:07, 15.02.2024
Na zdjęciu: wiceministra edukacji Izabela Ziętka. Mielec, 14 lutego 2024. Na zdjęciu: wiceministra edukacji Izabela Ziętka. Mielec, 14 lutego 2024.

- Chcemy robić szkołę bez polityki - deklarowała w Mielcu wiceministra edukacji Izabela Ziętka podczas spotkania z mieleckimi nauczycielami i dyrektorami placówek oświatowych. Najpierw odwiedziła Zespół Szkół im. prof. Groszkowskiego, a następnie Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem całej społeczności Mielca, tego, co tutaj robicie, jak współpracujecie. To klucz do sukcesu, jaki odnosicie w Mielcu - powiedziała w rozmowie z hej.mielec.pl Izabela Ziętka mówiąc głównie o współpracy przemysłu i edukacji. - Jestem też pozytywnie zbudowana, jak są tutaj traktowane dzieci, uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - dodawała.

- Były uwagi nauczycieli, dyrektorów szkół dotyczące finansowania, jak są obliczane subwencje oświatowe. Rozmawialiśmy też o podwyżkach dla nauczycieli - mówi z kolei posłanka Elżbieta Burkiewicz, która zaprosiła do Mielca wiceministrę edukacji. - Ten system, który obowiązuje, nie przystaje do tego, jak wygląda współczesne życie, jakie są obciążenia dla dzieci. To trzeba zmienić - dodaje Burkiewicz.

[FOTORELACJA]10849[/FOTORELACJA]

Nowa wiceministra edukacji Izabela Ziętka jest absolwentką pedagogiki, licencjatką polonistyki i pedagogiki specjalnej. Ukończyła również studia podyplomowe w zakresie: oligofrenopedagogiki, logopedii, neurologopedii klinicznej i wczesnej logopedii klinicznej, zarządzania oświatą, pracy z osobami z autyzmem i Zespołem Aspergera, neuropsychologii. Obecnie studentka 5 roku psychologii.

Nauczycielka, pedagożka, neurologopedka. Dyrektorka placówek oświatowych: specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego oraz Kita Musikspielhaus w Niemczech, a także pełniąca obowiązki dyrektora poradni psychologiczno-pedagogicznej. Związana jest z Polską 2050 Szymona Hołowni, pochodzi z Lubuskiego. 

Do Mielca przyjechała na zaproszenie posłanki Elżbiety Burkiewicz. W towarzystwie przedstawicieli Zespołu Szkół imienia Groszkowskiego, wicestarosty Andrzeja Bryły i samorządowców związanych ze Stowarzyszeniem Nasz Mielec odwiedziła dwie pracownie „Groszkowskiego”, gdzie prowadzone są dosyć innowacyjne kierunku kształcenia technicznego.

Mowa tu przede wszystkim o pracowni służącej uczniom profilu technik stylista z elementami komputerowego modelowania ubioru. Wiceministra poznała tu metody kształcenia i możliwości jakie daje taki zawód. Oglądała pierwsze prace uczniów i samą pracownię, która powstała przy wsparciu odzieżowej firmy Eldan działającej w mieleckiej strefie ekonomicznej. Jej współwłaścicielką jest posłanka Burkiewicz. 

Drugim etapem wizyty w „Groszkowskim” była nowoczesna szkolna wirtualna strzelnica, z której korzystają przede wszystkim uczniowie profili wojskowych. Wiceministra, podobnie jak i mielecka posłanka, sprawdziła swoje strzeleckie umiejętności.

Spotkanie w Zespole Szkół imienia Groszkowskiego było okazją do rozmowy o przyszłości, szansach oraz potrzebach kształcenia technicznego i zawodowego. Tu między innymi pojawiła się sugestia zapewnienia lepszego wynagrodzenia dla nauczycieli przedmiotów zawodowych, by uczniowie mogli czerpać wiedzę od najlepszych fachowców.

Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli było natomiast miejscem rozmowy Izabeli Ziętki z mieleckimi nauczycielami, dyrektorami szkół i samorządowcami. Pojawiły się pytania o zwiększenie subwencji oświatowej na zaplanowane podwyżki dla nauczycieli. Wstępne wyliczenia wskazują bowiem, że przyznane na ten cel środki dla samorządów mogą pozwolić jedynie na połowę kosztów tych podwyżek.

Sporo uwagi podczas dyskusji poświecono też edukacji włączającej i specjalnej - branż, z których wywodzi się podsekretarz stanu Izabela Ziętka. Nauczyciele tych specjalizacji zgadzali się co do potrzeby kompleksowej zmiany systemu edukacji. Podobne głosy padały zresztą w kontekście całego systemu edukacji w Polsce. 

- Polska edukacja cały czas bazuje na modelu bismarckowskim. Niestety ten system nie przystaje do tego, jak wygląda współczesne życie, jakie są obciążenia dla dzieci i młodzieży, która nie wytrzymuje tego obciążenia, nagromadzenia obowiązków. W efekcie nie mogą rozwijać swoich pasji, nie mają czasu na odpoczynek, normalne życie, także towarzyskie - komentowała w rozmowie z hej.mielec.pl posłanka Elżbieta Burkiewicz.

- Będę mówić o tym, co robicie w Mielcu w zakresie szkolnictwa zawodowego. To godne naśladowania. Głosy odnośnie kształcenia uczniów, ich sytuacji - wszystkie są ważne. Nad częścią z nich pracujemy, część z nich widzimy, a część wciąż wymaga dopracowania i weryfikacji, co można zrobić - komentowała finalnie Izabela Ziętka.

(PC)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%