Zamknij
REKLAMA

W mieleckim pogotowiu testy urządzenia do badania parametrów krytycznych

11:19, 04.05.2021 | K.S
Skomentuj
REKLAMA

Do mieleckiego Pogotowia Ratunkowego trafiło na testy urządzenie, które, w założeniu, pozwala bardzo szybko zdiagnozować pacjentów m.in. w ciężkim stanie. Natychmiastowe określenie parametrów krytycznych pozwala ocenić stan pacjenta o wiele precyzyjnej i wdrożyć leczenie nie tylko objawowe, ale także przyczynowe.

- Medycyna ratunkowa cały czas się rozwija. Naszym zadaniem jest uratować pacjentowi życie i dowieźć go do szpitala, gdzie zostanie mu udzielona dalsza pomoc, w tym już np. na sali operacyjnej. Oczywiście chodzi o to, że w karetce nie jesteśmy w stanie wykonać wielu skomplikowanych czynności medycznych, które są możliwe w warunkach szpitalnych - wyjaśnia Grzegorz Gałuszka, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Mielcu, który pracuje także jako ratownik.

- Nie znaczy to jednak, że wachlarz naszych możliwości nie może się stale poszerzać. Wydaje się, że właśnie urządzenie do mierzenia parametrów krytycznych to szansa na dużo precyzyjniej celowane czynności medyczne wykonywane już przy łóżku chorego w domu i w karetce.

Sprzęt pozwala na podstawie próbki krwi szybko wykonać gazometrię, więc uzyskać zestaw ważnych dla medyków wyników i to w czasie krótszym niż minuta. Urządzenie jest przenośne, małe, lekkie,  łatwe w obsłudze, wymaga użycia jedynie zwykłej pipety lub strzykawki insulinowej.

- Ale, co najważniejsze, można je wykorzystać od razu, zaraz po dotarciu do chorego, co ułatwia podejmowanie szybkich decyzji ratowniczych. Potem wyniki można przesłać dalej, co pozwala poszerzyć wiedzę o stanie pacjenta np. pracownikom Szpitalnego Oddziału Ratunkowego - zauważa lek. Agnieszka Słocka, dyrektor ds. lecznictwa Pogotowia w Mielcu.

- Testy będą trwały kilka tygodni. Jeśli ratownicy wypowiedzą się pozytywnie, czyli urządzenia faktycznie okażą się praktyczne w obsłudze, niezawodne i miarodajne, zakupimy je do naszych karetek - mówi Grzegorz Gałuszka.

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

Marcinek Marcinek

9 3

Gratulacje dla dyrektora który myśli nie o stołku a o unowocześnieniu pogotowia na światowym poziomie Emergency Medicine 11:42, 04.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

HłhłeHłhłe

6 2

Co za naturalny komentarz 11:57, 04.05.2021


brawo chłopaki!brawo chłopaki!

10 2

to jest młody zawód ale widac że wymaga dużo nauki i poznawania nowych metod. to robi wrażenie, a mieleckie chłopaki od lat sie pokazują z dobrej strony. dużo szkolen i fajnych akcji. 11:55, 04.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ojciec Ojciec

8 2

Syn parę dni temu powiedzial nam, że chce być ratownikiem. Nie wiem czy się cieszyć czy płakać. Zajęcie takie z misją, bohaterskie ale wymagające. W Mielcu macie renomę lecz ogólnie służba zdrowia to niezbyt się spisuje. Ciężka i czasem niewdzięczna praca. I podziwiam i się obawiam. Ale tylko doceniać rozwój!!! 12:01, 04.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%