Rolnicze święto w radomyskiej gminie tradycyjnie rozpoczęło się Mszą Św., podczas której ks. Roman Wrona, proboszcz parafii pw. NMP Szkaplerznej w Rudzie przypominał o rolniczym trudzie i potrzebie modlitwy oraz dziękczynieniu Opatrzności za otrzymane dary.
- Bóg jest Panem plonów, rolnik Mu pomaga. Podczas tej mszy składamy Panu Bogu dziękczynienie za bogate plony, które zebraliśmy z pól, ogrodów i sadów. To dziękczynienie zawsze powinno być na pierwszym miejscu, ale jest go stanowczo za mało. Częściej prosimy niż dziękujemy, a powinniśmy dziękować za wiarę, za rodzinę, za zdrowe dzieci. Dziękujmy codziennie za każdy posiłek. Umiejmy się także dzielić chlebem z bliźnimi – mówił w homilii proboszcz z Rudy.
W dożynkowym korowodzie
Zwieńczenie ciężkiej pracy
Burmistrz Józef Rybiński przypomniał, że dożynki to wielowiekowy zwyczaj, jeden z najstarszych obrzędów polskiej wsi. - Wieńczy on okres trudnej pracy związanej ze żniwami. To czas kiedy rolnik może się cieszyć z uzyskanych plonów, a także z chleba, którym będzie żywił swoją rodzinę. Wszystkim rolnikom dziękuję za trud, jaki wkładają w pracę na roli i życzę wam, aby Opatrzność Boża czuwała zawsze nad wami i waszymi plonami. Podziękowania składam również wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tych dożynek. Jestem wielce rad, że odbywają się one w gospodarnej wsi Ruda. Tutejsi mieszkańcy to dobrzy gospodarze, to widać po zadbanych posesjach i pięknych domach. Do tego, że Ruda tak pięknie wygląda swoją cegiełkę dorzucił także samorząd gminy, który w ostatnich latach poczynił tu spore inwestycje – powiedział włodarz gminy.
A po żniwach zabawa
W obrzędzie dożynkowym zaprezentowali się gospodarze z Rudy. Nie obyło się także bez tradycyjnych przyśpiewek podczas prezentacji wieńców. Największymi brawami publiczność nagrodziła trud dziecięcych grup dożynkowych. Dodajmy również, że artystyczne rękodzieła wieńcowych wzięły udział w Gminnym Przeglądzie Wieńców Dożynkowych. Jak co roku było co podziwiać. Komisja konkursowa uznała, że wieńce są na tak zbliżonym i wysokim poziomie wykonania, że wszystkim postanowiła przyznać pierwszą nagrodę w wysokości 700 złotych. Po części obrzędowej i prezentacji wieńców przybyli na dożynki, które zorganizowali Burmistrz Radomyśla Wielkiego, SCKiB, Sołtys i Rada Sołecka Rudy, mogli potańczyć przy muzyce Kapeli Podwórkowej Beka i zespołu Horyzont.
hm
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz