Zamknij

Jacek Taran prezentuje nową powieść „Miastokoty” – Spotkanie autorskie w Mielcu

13:32, 16.01.2025 Aktualizacja: 13:55, 16.01.2025

Pochodzący z Mielca Jacek Taran, dziennikarz i fotoreporter, powraca z nową książką - „Miastokoty”. Premiera tej powieści, wydanej przez krakowskie wydawnictwo Wysoki Zamek, odbędzie się już 17 stycznia. W mieleckiej księgarni Dębickich odbędzie się spotkanie podczas którego autor podzieli się inspiracjami i procesem twórczym swojej książki.

„Miastokoty” to książka pełna emocji, refleksji i literackiej intensywności, która z pewnością poruszy każdego czytelnika. Akcja książki rozgrywa się w mieście, które jest podobne do Mielca - miasta, w którym autor się wychował i ma silne więzi emocjonalne, mimo że od lat mieszka w Krakowie.

Spotkanie autorskie z Jackiem Taranem odbędzie się 12 lutego o godz. 17:00 w mieleckiej księgarni Dębickich. To doskonała okazja, aby porozmawiać z autorem o książce, jej inspiracjach oraz procesie twórczym.

Jacek Taran jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i od lat pracuje jako dziennikarz i fotoreporter. Jego prace publikowane były m.in. w Gazecie Wyborczej, Reporter ohne Grenzen, Stuttgarter Zeitung. Był wykładowcą na Wydziale Polonistyki UJ.

Jego debiutancka powieść „Biała Jaskółka”, zdobyła wyróżnienie w kategorii „najbardziej wciągająca fabuła” na krakowskich Targach Książki w 2021 roku. Jacek Taran jest również autorem wystaw fotograficznych, które miały miejsce m.in. w Krakowie, Chorzowie, Wiedniu czy Norymberdze.

„Miastokoty” to historia o młodzieńczej odwadze, marzeniach o wyrwaniu się z prowincjonalnego miasta, a także o bolesnej rzeczywistości dorosłości. Główni bohaterowie to grupa przyjaciół, którzy wkraczają w dorosłość, próbując znaleźć swoje miejsce w świecie. Jednak to, co miało być ekscytującą przygodą, okazuje się bardziej skomplikowane i trudniejsze, niż się spodziewali. Samo miasto staje się czarnym charakterem powieści – miejscem pełnym niewypowiedzianych historii i tajemnic.

W powieści, oprócz wątków związanych z dorastaniem, autor wplata elementy historii Romów oraz żydowskiej społeczności, której ślad zniknął z pamięci zbiorowej. W tle pojawiają się również elementy mistycyzmu, w tym postać Papuszy, romskiej poetki, której duch ma swoją rolę w opowieści.

(jk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%