[FOTORELACJA]10634[/FOTORELACJA]
Organizatorem regionalnego konkursu była Fundacja „Popieram Życie Miodem Słodzone” oraz Pasieka Maciejka.
Celem było promowanie regionu i produktów lokalnych, kultywowanie tradycji wykonywania szopek na Boże Narodzenie z zastosowaniem elementów regionalnych, dostrzeganie i rozwijanie estetycznej wrażliwości i talentu plastycznego, ożywienie zainteresowania rodzimą obrzędowością Świąt Bożego Narodzenia oraz edukacja i integracja społeczności lokalnej.
Jak przekazywali organizatorzy, „zwyczaj budowania i wystawiania szopek jest niezwykle mocno zakorzeniony w tradycji obchodu Świąt Bożego Narodzenia, które sięga IV wieku”. Powszechnie uważa się, że jako pierwszy w historii, żywą szopkę bożonarodzeniową wystawił w Wigilię 1223 roku Św. Franciszek z Asyżu. Święty Franciszek chciał przybliżyć prostemu ludowi tajemnicę narodzin Chrystusa. Zaangażował do budowy szopki okolicznych mieszkańców, którzy wcielili się w postaci świętej rodziny, pasterzy oraz Trzech Króli. Po śmierci Franciszka w 1225 roku, tradycja budowania szopek była kontynuowana i rozpowszechniła się po całej Europie, a potem na resztę świata.
- Jestem dumna z prac, które zawitały do galerii. Widać duże zaangażowanie i serce włożone w te prace. Jest mi bardzo miło i wszystkim serdecznie dziękuję za swój wkład - powiedziała Elżbieta Warcholak, prezes Fundacja „Popieram Życie Miodem Słodzone”.
Konkurs był rozstrzygany w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Prace mogły być przygotowywane indywidualnie lub w grupie i wykonane z dowolnych materiałów, najchętniej z zastosowaniem surowców naturalnych.
- Ten konkurs przerósł nasze oczekiwania. W niedzielę spędziliśmy tutaj kilka godzin i mieliśmy poważny kłopot wybrać zwycięzców. Nie braliśmy pod uwagę rozmiaru wykonywanych prac, tylko poziom artystyczny, zgodność z symboliką i charakterem Świąt Bożego Narodzenia oraz spożytkowane materiał, głównie naturalne - podsumował przewodniczący jury, Jacek Tejchma.
Podczas finału można było usłyszeć kolędy i pastorałki wykonane przez grupę działającą w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu - Summer Voice oraz przez solistów działających w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie.
Kategoria Dzieci i młodzież:
Kategoria Dorośli:
Jury wybrało także cztery dodatkowe wyróżnione prace. To szopki wykonane przez: Lidię Płotnikiewicz, Lidię i Lucjana Marucha, Annę Wąchadło oraz Iwonę Murdzę.