Mięsień czworogłowy usytuowany jest w ludzkim organizmie w przedniej części nogi. Składa się z mięśnia prostego oraz mięśni obszernych- mięśnia bocznego, pośredniego oraz przyśrodkowego. Do zadań tego mięśnia należy utrzymanie prawidłowej sylwetki, dźwiganie ciężaru ciała, udział w szeregu codziennych czynności: chodzenia, kucania czy biegania. Elastyczne, wypracowane mięśnie uda nie tylko wpływają na kondycję całego organizmu, ale też pięknie się prezentują.
Mięsień czworogłowy nie tylko odpowiada za chodzenie, kucanie czy bieganie, ale jest najsilniejszym z prostowników stawu kolanowego i tym samym:
W ten sposób dobra kondycja mięśnia czworogłowego uda stanowi najlepszą ochronę stawu kolanowego przed naturalną degradacją, pomaga też w szybkim dochodzeniu organizmu do formy po kontuzjach kończyn dolnych.
Podstawowym zaleceniem wszystkich fizjoterapeutów pytanych o ćwiczenia na wzmocnienie mięśni, w tym mięśnia czworogłowego jest zadbanie o urozmaicony, ogólnorozwojowy trening wpływający na elastyczność, budowę i kondycję mięśni. W tym celu sprawdzają się wszelkie zajęcia cardio: rower, pływanie, bieganie, aerobik. Urozmaicone i zróżnicowane bodźce kształtują szkielet mięśniowy i chronią najdelikatniejsze obszary ciała.
W treningu ogólnorozwojowym sprawdzają się również wszelkiego rodzaju przyrządy sportowe, które można użytkować w klubach fitness lub we własnej, domowej siłowni. Wielozadaniowe urządzenia pomagają w systematycznym i bezpiecznym wzmacnianiu poszczególnych obszarów ciała przy jednoczesnym pozytywnym wpływie na cały organizm i sylwetkę, jak np. atlas do ćwiczeń do kupienia na: https://www.mediaexpert.pl/lp,atlas-cwiczen-czworoglowe_uda.
Najprostszym z możliwych doświadczeniem jest wchodzenie na podwyższenie. Mogą to być schody, murek w parku, skrzynia na siłowni lub klasyczny step. Ten naturalny ruch ciała połączony z powtarzalnością ćwiczenia kształtuje, modeluje i wzmacnia mięśnie czworogłowe. Im wyższy stopień, tym mięśnie te mocniej pracują.
Wykroki oraz zakroki to kolejny sposób na wzmocnienie mięśnia czworogłowego uda, przy czym te drugie są bezpieczniejsze dla stawu kolanowego, szczególnie gdy ćwiczenia uzupełnia się obciążeniem sztangi. Wykonując zakroki staw kolanowy pozostaje cały czas spięty nie podlegając gwałtownemu naciskowi.
Przysiady, te klasyczne i znane z zajęć w-f w szkole, działają rewelacyjnie na mięśnie nóg. Podczas wykonywania tego ćwiczenia pracują uda, łydki oraz pośladki. W trakcie ćwiczenia wystarczy stopy ustawić na szerokość bioder i zejść tak nisko jak jest to możliwe. Przysiad należy wykonywać tak, by linia kolan nie przekroczyła linii stóp w momencie zejścia kolanami w dół. Należy zadbać również o to, by stopy nie odrywały się od ziemi. Ćwiczenie to można urozmaicić poprzez dodanie unoszenia pięt w pozycji przysiadu. W tej części zadania należy pamiętać, by ręce pozostawały splecione przed sobą a plecy były wyprostowane. Dla ułatwienia palce stóp można skierować lekko na bok.
Bez względu na to jak łatwe wydają się te ćwiczenia nigdy nie wolno pominąć rozgrzewki przed pierwszą serią zadań, a na koniec nie można zapomnieć o spokojnym rozciągnięciu wszystkich mięśni.