• Dyskusja o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata z Mielca i regionu była asumptem piątkowego spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
• O losach mieleckich Sprawiedliwych opowiadał dziennikarz, publicysta i pedagog, od lat pasjonujący się także historią regionu - Włodzimierz Gąsiewski, autor książki „Sprawiedliwi i nie tylko ziemi mieleckiej i okolic”.
• Publicysta zaapelował o przekazywanie wszelkich informacji na ten temat, „bo lista Sprawiedliwych zarówno uhonorowanych przez Yad Vashem: World Holocaust Center, Jerusalem, jak i bez tego tytułu, nie jest zamknięta”.
• Spotkanie zorganizowano w ramach projektu Shalom Mielec, którego koordynatorem jest Szymon Burek z mieleckiego Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE. Projekt ma na celu przywracanie świadomości o kulturze żydowskiej na terenach Mielca.
[FOTORELACJA]9621[/FOTORELACJA]
W ramach projektu Shalom Mielec w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie dyskusyjne z Włodzimierzem Gąsiewskiem, historykiem i dziennikarzem, m.in. autorem książki „Sprawiedliwi i nie tylko ziemi mieleckiej i okolic”, które z ramienia organizatora Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE prowadził Szymon Burek.
- Temat bardzo ważny, dlatego chcieliśmy go podjąć w ramach tegorocznej edycji Shalom Mielec - powiedział Szymon Burek, koordynator projektu Shalom Mielec ze Stowarzyszenia JARTE.
- Już prawie pięć lat za nami jeśli chodzi o projekt Shalom Mielec. Co roku jesienią staramy się organizować spotkania o różnej tematyce - były takie poświęcone kulturze, muzyce, a od dwóch lat podchodzimy do tego bardziej naukowo organizując tego typu spotkania - dodał.
O sprawiedliwych wśród narodów świata opowiedział z kolei mielecki historyk, dziennikarz i pedagog Włodzimierz Gąsiewski. - Takie osoby i rodziny były związane z Mielcem i regionem. Warto o nich mówić - podkreślił.
- To, co robię wynika z ponad 30 lat mojej pracy dziennikarskiej. Przez te lata zbierała się bardzo duża ilość informacji na różne tematy, a wśród nich był temat sprawiedliwych. Gromadziłem to wszystko i publikowałem także w swojej prasie i mediach - mówił.
Gąsiewski zwrócił uwagę na to, że „tematem sprawiedliwych pokazujemy zarówno sobie, ale i światu, że Polacy nie współpracowali z Niemcami”. - Wręcz odwrotnie, w bardzo wielu przypadkach ratowali czy próbowali uratować Żydów od zagłady, co oczywiście nie było takie łatwe - powiedział autor książki „Sprawiedliwi i nie tylko ziemi mieleckiej i okolic”.
W spotkaniu wzięli udział m.in. bliscy krewni sprawiedliwych - państwo Markowscy z Mielca, syn Sprawiedliwych z Podkarpacia mieszkający w Mielcu oraz inne zainteresowane tą tematyką osoby.
Autor książki przedstawił i omówił obszerną prezentację multimedialną oraz zaprezentował trzy unikalne nagrania wideo: wywiad z ocalonym Moshe Gur urodzonym w gminie Czermin, wypowiedź nieżyjącego już sprawiedliwego z Chorzelowa - Eugeniusza Szyfnera oraz wypowiedź potomka mieleckich Żydów mieszkającego w USA Scotta Genzera.
W trakcie spotkania i po nim był czas na wypowiedzi i dyskusję, także na tematy trudne w relacjach polsko-żydowskich. Włodzimierz Gąsiewski podkreślił, że jego ponad 30-letnia praca, ma ukazać ogromy wkład Polaków w ratowanie Żydów na ziemi mieleckiej i całej okupowanej przez Niemców Polsce, za co groziła bezwzględna kara śmierci. Zaapelował też o wszelkie informacje na ten temat, bo lista Sprawiedliwych, zarówno uhonorowanych przez Yad Vashem: World Holocaust Center, Jerusalem, jak i bez tego tytułu, nie jest zamknięta.
[ZT]72034[/ZT]
[ZT]71912[/ZT]