Wydarzenie organizowane jest m.in. przez warszawskie Stowarzyszenie Scena Kultury oraz mielczanina Romualda Rzeszutka ze Stowarzyszenia „Prawda i pamięć”, koordynatora Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci.
Tym razem gościnę zaoferował Mirosław Smykla, dyrektor MiGOK w Baranowie Sandomierskim oraz burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski Marek Mazur. Galę uświetnił piękny występ szkolnego zespołu „Neon”.
Podczas Uroczystej Gali Retrospektywy zostali uhonorowani pośmiertnie Sygnetami Niepodległości:
Ppor. Tadeusz Jaworski ps. „Zerwikaptur” - żołnierz Armii Krajowej. Stworzył liczący 25 osób oddział partyzancki, z którym przeprowadził wiele akcji przeciw komunistom. Współpracował ściśle z żołnierzami chor. Wojciecha Lisa „Mściciela”. Zginął 25 listopada 1946 r. w pułapce zorganizowanej przez grupę pościgową KBW i UB.
Ppłk. Kazimierz Tomasz Bogacz ps. „Bławat”, „Wiktor” – żołnierz Wojska Polskiego, działacz podziemia niepodległościowego w czasie II wojny w ramach Armii Krajowej oraz działacz powojennego podziemia antykomunistycznego w ramach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Samodzielnie rozbił areszt PUBP w Tarnobrzegu uwalniając kilkunastu partyzantów.
Karol Białek pseudonim „Wilk” -„Kruk” - żołnierz AK, WiN a po wojnie nadal w konspiracji, działał w oddziale Aleksandra Rusina ps. „Rusal” zostając jego zastępcą.
Symboliczne wyróżnienie Drzwi do Wolności otrzymali:
Edward Polek ps. „Edos” - żołnierz AK, działał w organizacji partyzanckiej zarówno w czasie II wojny światowej jak i w powstaniu antykomunistycznym. Żołnierz oddziału Tadeusza Jaworskiego ps. „Zerwikaptur”.
Statuetki wręczali: Krzysztof Ślęzak - reprezentujący burmistrza miasta, Mirosław Smykla - dyrektor MiGOK, Edward Rusin - syn płk Aleksandra Rusina ps. „Rusal”.
W trakcie Gali doszło do wzruszającego momentu: Henrykowi Białkowi synowi zastępcy Aleksandra Rusina statuetkę wręczał syn płk. „Rusina” – Edward Rusin. Jak sami przyznali, nie widzieli się ponad 40 lat!
Po Gali Retrospektywy rozpoczął się panel dyskusyjny prowadzony przez Romualda Rzeszutka. Dyskutowano o lokalnych bohaterach i zachowaniu historii o tych, o których pamięć jest dopiero od niedawna przywoływana. - Chciałem podziękować wszystkim, którzy przywołują ludzi zapomnianych i odtrąconych. Chociaż wielu ludzi już nie żyje, ale dla rodzin, dla ludności jest to bardzo ważne, że ci bohaterowie zostali przywołani - mówił Henryk Białek syn uhonorowanego Sygnetem Niepodległości Karola Białka ps. „Kruk” i „Wilk”.
Druga "Retrospektywa" odbyła się 14 grudnia 2021 r. w niedalekiej od Mielca Koprzywnicy, w MGOKiS dzięki współpracy dyrektora ośrodka kultury Krzysztofa Pitry.
Podczas tej gali Drzwi do Wolności wręczała Burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica Aleksandra Klubińska, a nagrody otrzymali:
Bogusław Kołacz - działacz oraz długoletni wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” w Szpitalu im. Biernackiego w Mielcu.
Józef Opala - artysta rzeźbiarz, medalier. Od kilku lat, w swoim atelier w Koprzywnicy, tworzy rzeźby i popiersia związane z postaciami polskich bohaterów podziemia niepodległościowego m.in. rzeźby do powstającego w Mielcu największego w Polsce pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych.
Pośmiertnie Sygnet Niepodległości został przyznany dla:
Ppor. Władysław Jasiński „Jędruś” „Kmitas” – nauczyciel, instruktor harcerski, człowiek czynu, urodzony społecznik. Stworzył młodzieżową Polską Organizację Powstańczą. Od grudnia 1939 roku wydawał konspiracyjne pismo „Odwet” i powołał organizację o tej samej nazwie. Po jej rozbiciu, w 1941 roku powołał do życia grupę bojowo-dywersyjną „Jędrusie”. Jasiński zginął w walce z Niemcami w styczniu 1943 roku. Został pośmiertnie awansowany do stopnia podporucznika i odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.
Wszystkim gościom i uczestnikom spotkania umilił występ Zespołu Śpiewaczego „Powiślanie” i młodzieży z SP im. Władysława Jasińskiego - twórcy "Jędrusiów".
Po części artystycznej odbyła się debata, prowadzona przez Romualda Rzeszutka, na temat „Jędrusiów” i ich założyciela oraz tym, jak atrakcyjnie przekazywać historię młodym ludziom. Warto dodać, że w regionie po obu stronach Wisły sześć szkół nosi imię „Jędrusia”.
Gośćmi debaty byli: Tadeusz Zych - dyrektor Muzeum Historycznego w Tarnobrzegu, Teresa Majczak - nauczycielka historii w ZPO w Koprzywnicy, Mirosław Kępa - wiceburmistrz miasta i gminy Koprzywnica oraz członek Grupy Eksploracyjno-historycznej „Wisła”.
[FOTORELACJA]9045[/FOTORELACJA]