Od września lekcje WF będą wyglądały inaczej niż dotychczas. Ministerstwo Edukacji wprowadza nowe zasady, które obejmą wszystkie szkoły – od podstawówek po licea.
Od nadchodzącego roku szkolnego uczniowie wszystkich typów szkół czekają istotne zmiany na lekcjach wychowania fizycznego. Minister edukacji Barbara Nowacka podpisała dokument, który aktualizuje wymagania stawiane nauczycielom i uczniom – to największa korekta podstawy programowej WF od lat.
Nowa podstawa programowa obejmie zarówno dzieci w klasach I–III i IV–VIII szkół podstawowych, jak i młodzież uczącą się w liceach, technikach oraz szkołach branżowych.
Po raz pierwszy ujednolicono podejście do wszystkich etapów nauki – od przedszkola po szkoły policealne – kładąc nacisk na rozwój umiejętności ruchowych i budowanie trwałych nawyków aktywności fizycznej.
Wprowadzono większe zróżnicowanie metod, by zachęcić uczniów do ruchu – od zajęć na świeżym powietrzu, przez elementy prozdrowotne i proekologiczne, aż po wykorzystywanie nowych technologii do monitorowania sprawności. Uczniowie mają nie tylko ćwiczyć, ale też rozumieć wpływ aktywności fizycznej na zdrowie i codzienne życie.
Zmiany obejmą także klasy I–III szkoły podstawowej. Dla tej grupy wiekowej po raz pierwszy wprowadzono obowiązek przeprowadzania testów sprawnościowych – dotychczas obowiązywały one jedynie starsze dzieci. Ma to pomóc nauczycielom lepiej oceniać rozwój uczniów i dostosować zajęcia do ich możliwości.
Dla uczniów najstarszych klas szkoły podstawowej przewidziano dodatkowy blok zajęć poświęcony ćwiczeniom wykorzystywanym m.in. w rekrutacji do służb mundurowych.
W szkołach ponadpodstawowych moduł ten stanie się obowiązkowy dla wszystkich uczniów – to odpowiedź na rosnące zainteresowanie zawodami wymagającymi wysokiej sprawności fizycznej.
Nowe wymagania będą obowiązywać od 1 września 2025 roku. Wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej zostaną udostępnione materiały dla nauczycieli wychowania fizycznego, które pomogą im wdrożyć zmienione wytyczne w praktyce.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz Alexander Fox | PlaNet Fox z Pixabay
1 1
Do czasu aż nauczyciele nie zaczną wystawiać w szkołach średnich ocen niedostatecznych i nie dojdzie do sytuacji w której przez WF będzie można nie zdać do kolejnej klasy, jedyna zmiana o której można dyskutować to kolor długopisu jakim posługuje się nauczyciel. Tak się *%#)!& utarło że z WF zawsze jest dobra ocena i się go ignoruje to tego stopnia że nauczyciele też ignorują przedmiot którego uczą. Ostre postawienie sprawy: uczestniczysz w lekcji WF albo powtarzasz klasę z oceną niedostateczną to jedyna droga do wpojenia dzieciom faktu że jedyną opcją aby w zdrowiu dożyć do emerytury i przeżyć własnych rodziców jest aktywność fizyczna i zdrowa dieta. Nasze czasy w których to się działo samo z siebie i nie trzeba było o to dbać już dawno minęły.
2 0
Większość zajęć WF'u w szkole wygląda tak, że wuefiści po rozgrzewkach oddają zajęcia w ręce uczniów i idą do kantorka. Wiem z doświadczenia niestety. Tacy nauczyciele biorą w zasadzie za nic kasę i jeszcze mają czelność strajkować. Hańba! Powinni jeszcze wprowadzić obowiązkową zasadniczą służbę wojskową aby to tiktokowe lenistwo w końcu obudzić i nauczyć dyscypliny!