Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zleciło przygotowanie przepisów regulujących pracę w wysokich temperaturach. Celem jest ochrona pracowników przed upałami.
Obecnie w przepisach BHP nie ma określonej maksymalnej temperatury pracy. Określona jest tylko minimalna temperatura, która zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zwróciła uwagę na konieczność uregulowania kwestii pracy w wysokich temperaturach i zleciła pracę nad nowelizacjami.
- Z powodu zmian klimatycznych letnie miesiące są coraz cieplejsze, a dni z temperaturą powyżej 30 czy 35 stopni są coraz częstsze. Pracownicy oraz związki zawodowe zwracają uwagę na ten problem, jednak poprzedni rząd nie podjął adekwatnych działań - podaje resort pracy.
Wielu pracodawców nie wie, kiedy mogą zwolnić pracowników z pracy lub skrócić jej godziny z powodu upałów. Przejrzyste przepisy mają rozwiązać te wątpliwości, co będzie korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.
Centralny Instytut Ochrony Pracy bada temat obciążenia cieplnego pracowników w ramach Rządowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa i Warunków Pracy na lata 2023-2025.
Rada Ochrony Pracy rekomenduje upowszechnianie wiedzy o wpływie zmian klimatycznych na warunki pracy i opracowanie odpowiednich przepisów prawnych.
Eksperci analizują przepisy dotyczące pracy w wysokich temperaturach w innych krajach. Mimo że Unia Europejska nie ma wspólnych regulacji w tym zakresie, Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC) nawołuje do wprowadzenia przepisów określających maksymalną dopuszczalną temperaturę w miejscu pracy na terenie całej UE.
Kodeks pracy wymaga od pracodawców zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
Obejmuje to reagowanie na bieżące potrzeby, takie jak skrócenie czasu pracy lub wprowadzenie dodatkowych przerw w przypadku ekstremalnych temperatur.
7 0
Nie przejdzie to w firmie Kr....an gdzie na niektórych wydziałach temperatura przy 30st na zewnatrz w środku jest o 15 st wiecej. I nic z tym nie robia. A Pan dyrektor kazał pozabierać dystrybutory z wodą bo taki miał kaprys.
3 0
*%#)!& tych wyzyskiwaczy mówcie im niech sami pracują ale to już końcówka mieszkam 20 lat za granica to zobaczycie AK lekarze i inżyniery będą im parafować wytrzymacie jeszcze troszkę.
0 0
u nas w robocie jest luks, jest klima, butelek z cisowianką do oporu. Jak ktoś chce to i witrak jest. A tym co np. na halach pracują to bardzo wspólczuję, może się coś zmieni w tej kwestii dla nich
0 0
U mnie w pracy wczoraj o godz 17 było 35st, a u was?
2 0
Myślę,że nie należy wprowadzać przepisów pkreślającą górną temperaturę w której można pracować.Jak zwykle potrzebny jest zdrowr rozsądek,bo inaczej pracuje się w słońcu a inaczej w cienu lub gdy wije lekki wiatr.Niemniej zdrowie ma się tylko jedno i o nie trzeba dbać.
0 0
Ja pracuję w biedrze i mi chłodno no chyba że widzę jakiegoś wysportowanego gościa na zakupach to mi się robi goooooroncooo...zagaducjcie kasjerki ja męża szukam.
0 0
Ehe to w której biedrze pracujesz ?? Podjade
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz