Zamknij
REKLAMA

Ważna zmiany w stawianiu elektrowni wiatrowych. Rząd podjął decyzję

14:39, 05.07.2022 | PAP / M.O.
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP
REKLAMA

Rząd przyjął ustawę liberalizującą zasady budowania nowych farm wiatrowych. Przepisy, które obowiązywały dotychczas niemal całkowicie blokowały rozwój tej działalności.

Rząd przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej. 

Jest to jednym z kamieni milowych wpisanych do Krajowego Planu Odbudowy. 

W założeniach projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw opublikowanych wcześniej w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów wskazano, że nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być lokowana wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP).

Utrzymana ma być podstawowa minimalna odległość elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego – nie mniejsza niż wyznaczona zgodnie z "zasadą 10H+".  

MPZP będzie mógł określać inną odległość, "mając na uwadze zasięg oddziaływań elektrowni wiatrowej z uwzględnieniem określonej w projekcie nowelizacji bezwzględnej minimalnej odległości bezpieczeństwa".

Wprowadzona ustawą o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych z 2016 r. tzw. zasada 10H przewiduje obecnie zakaz wznoszenia turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 10H od zabudowań i pewnych form ochrony przyrody - parków narodowych, rezerwatów, parków krajobrazowych, obszarów Natura 2000 oraz leśnych kompleksów promocyjnych.

Zakaz działa w dwie strony. 

Zakazane jest również wznoszenie budynków mieszkalnych w odległości mniejszej niż 10H od istniejących turbin wiatrowych. 10H jest zdefiniowane jako 10-krotność całkowitej wysokości wiatraka do najwyższego punktu osiąganego przez obracające się łopaty.

Ustawa wejdzie w życie najpewniej za kilka miesięcy.

(PAP / M.O.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

UtuUtu

5 3

Jak Radomyśl Wielki chciał kiedyś stawiać wiatraki w polu bodajże na Pniu, to jedna pi pa z PiSu to blokowała - a teraz ta sama pi pa będzie za ... ? 17:18, 05.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PrezesPrezes

2 0

No i wychodzi czego się PiS nie chwyci to *%#)!& za ten ich polski ład to już winni powinni siedzieć a szczytem hipokryzji jest morawiecki gdzie te mil elektryków ,gdzie te mieszkania plus ,gdzie sto obwodnic po tak spektakularnych porażkach do dymisji cały rzad i teraz też na pewno coś *%#)!& ide o zaklad 08:02, 06.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaaJaa

0 0

Co na to brozka która wprowadzała tą ustawę...i było to główne hasło sztandarowe pisuaru...tak dotrzymuje się obietnice wyborcze...hipokryci i tyle.. 11:40, 06.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%