– Praca rehabilitantów polega na usprawnianiu pacjentów pod względem oddechowym i motorycznym. Warto mówić o tym, jak wiele dają te działania, zwrócić na to uwagę samych pacjentów – podkreśla lek. Magdalena Krępa, dyrektor medyczny Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.
Temat nauki oddychania wielu osobom wydaje się abstrakcyjny, bo teoretycznie każdy kto powrócił po chorobie do formy z czasem nie powinien już mieć z tym problemów.
– Tymczasem poważne powikłania COVID-19 dotyczą właśnie układu oddechowego i odbijają się na sprawności całego organizmu. Pacjent, który zostaje przyjęty na oddział bardzo często jest skrajnie wyczerpany, zmęczony. Zaostrzają się objawy powysiłkowe oraz problemy z pamięcią i koncentracją. Od samego początku rekonwalescencji stosujemy technikę oklepywania, dobieramy ćwiczenia indywidualne oraz mobilizujemy trzy tory oddechowe: górny - piersiowy, dolny - brzuszny i boczno-żebrowy - mówi Izabela Milik-Jabłońska rehabilitantka.
Pacjent od początku rekonwalescencji jest pionizowany. - Chory bywa załamany swoim stanem, trudnościami z oddychaniem, ale często nie wie, jak wiele zmienia np. zaangażowanie mięśni międzyżebrowych i przepony w odpowiednich fazach oddychania. Gdy już to opanuje, poprawia się dotlenienie całego organizmu. Pacjent czuje się lepiej i może zacząć wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe. To jest właśnie wielka szansa na powrót do zwykłej aktywności – podkreśla Radosław Ziomek, rehabilitant.
Przed wypisaniem do domu pacjent jest edukowany, jak powinien ćwiczyć dalej samodzielnie.
- To jest wielka wartość, którą wynosi ze szpitalnego oddziału, bo nie każdy jest w stanie szybko wyjechać do sanatorium czy uzyskać w domu profesjonalna pomoc. Pacjenci uczą się ćwiczeń celowanych, czyli takich, które wspomagają prawidłową i efektywną wentylację oraz poprawiają wydolność fizyczną - mówi Renata Mazur, rehabilitantka w mieleckim szpitalu. I nie trzeba tu specjalistycznego sprzętu. Czasem wystarczy np. butelka wody i zwykła słomka, które już pozwalają wykonać proste, ale skuteczne ćwiczenia oddechowe.
Rehabilitacja po COVID-19, jak pokazuje doświadczenie specjalistów, trwa od miesiąca do pół roku. Szybszy powrót do formy nie dotyczy, wbrew pozorom, tylko 20, 30,40 -latków, jak często błędnie sądzą np. osoby 70-letnie.
– Jest to uzależnione od wielu czynników, nie tylko od wieku. Czasem, choć ogólnie przebieg choroby u osoby starszej był ciężki, to jednak płuca nie zostały zaatakowane w znacznym stopniu i ćwiczenia szybko robią ogromną różnicę. Ale bez względu na wiek i historię choroby, zawsze warto się rehabilitować, tak w szpitalu, jak i potem w placówkach ambulatoryjnych i samodzielnie w domu. Poprawa samopoczucia i sprawności przychodzi o wiele szybciej – zaznacza Radosław Ziomek.
- Niestety bardzo często zauważamy u pacjentów obniżony nastrój, który spowodowany jest izolacją oraz samą chorobą, co z kolei spowalnia proces rehabilitacji, więc warto zastanowić się też nad pomocą ze strony psychologa - podkreślają zgodnie Izabela Milik-Jabłońska i Renata Mazur.
michał10:59, 04.10.2021
Szkoda, że takiej troski nie ma o pacjentów onkologicznych. Teraz w Polsce leczy się tylko covid bo kasa większa.
Autor tekstu myli po11:24, 04.10.2021
Autor tekstu powinien był wcześniej sprawdzić czy w służbie zdrowia występuje taka osoba jak rehabilitant. Jeśli juz mówimy o osobie która prowadzi rehabilitację ruchowa, ogolnousprawniajaca, oddechową to nazywamy ją fizjoterapeuta.
Dla przykładu nie ma na studiach kierunku rehabilitacja tylko fizjoterapia.
Autorowi tekstu radzę sprawdzić takie informacje wcześniej zamiast pisać bzdury.
ulka - rehabilitant12:02, 04.10.2021
doucz się! Fizjoterapia jest bardzo popularną formą rehabilitacji medycznej. Tu masz nawet wyższą szkołę rehabilitacji, nieuku https://www.wsr.edu.pl/ żeby się odzywać trzeba wiedzieć o czym się mówi!
Fizj.Reh.12:07, 04.10.2021
Rehabilitacja jest to o wiele szersze pojęcie od fizjoterapii. Występują obydwa, ale fizjoterapia to dziedzina rehabilitacji, jak najbardziej jest w hej poprawnie. Są rehabilitanci, którzy mogą się specjalizować w fizjoterapii.
dobre12:14, 04.10.2021
I taki na przykład tirowiec to już nie kierowca tylko tirowiec 🤣
Wsr12:21, 04.10.2021
A masz tam kierunek rehabilitacja? Bo widzę dietetykę, psychologię medyczna, ratownictwo i fizjoterapię.
Odwrotnie12:24, 04.10.2021
Fizj.Reh. Jak już to fizjoterapeuta moze zrobić specjalizacjie w rehabilitacji. Nie na odwrót.
do "wsr"12:27, 04.10.2021
🤣 już to tłumaczono jasno. czego nie rozumiesz? fizjoterapia to jedna z dziedzin rehabilitacji, słownik sobie poczytaj albo wygooglaj. Uważaj, bo teraz będzie dobre. A wiesz, że kwadrat to też prostokąt? Na tej samej zasadzie. Mówię ci...
wiara12:04, 04.10.2021
gdyby nie rehabilitacja to mój ojciec nawet by z łozka nie wstał. wierzył bardzo, ze to już koniec, ze nie umie oddychac, ruszac się, myslec logicznie. Pokazali mu najpierw, ze potrafi podniesc rece, wziąc gleboki wdech, By ł zdziwiony ale poczuł się inczej i ruszyło!
Anka12:09, 04.10.2021
To bardzo dobrze bo po takiej chorobie człowiek czuje się jak odpad, który już tylko czeka na koniec. Gdyby nie Taka pomoc to on by pewnie koniec szybko nadszedł
Chlopek roztropek12:21, 04.10.2021
Najpierw to się wydaje, że nic się nie da. Ale nie trzeba się wtedy poddawać tylko sluchac pań i panów rehabilitantów. Jak mówią że wstać to wstać. Potem znów uwierzyć i w następne co każą. I miesiąc nie minie jak jest inny człowiek.
Oni 14:23, 04.10.2021
A ja pytam dlacxego ta pani jest jeszcze dyrektorem medycznym ? I dalej jest jak bylo !
ilo14:31, 04.10.2021
gdyby nie ona to moze nic by juz teraz nie bylo, nawet szpitala
Grudka14:37, 04.10.2021
A co Cię boli dyrektor medyczny!?? Masz do niej coś osobistego?? Babka jest od orania w ekstremalnych warunkach no i ten artykuł potwierdza, że m.in. ona robi swoją robotę... Jak chcesz ulac żółci to albo konkretnie co do niej masz, albo... sam wiesz co.
sadafo20:05, 04.10.2021
Proponuje przyglądnąć się dokładnie służ ie zdrowia . A cały mielecki szpital zamknąć bo szkoda poeniędzy na koniec nowałów uśmiercających ludzi !!!
zasudafi20:07, 04.10.2021
Proponuje przyglądnąć się dokładnie służbie zdrowia . A cały mielecki szpital zamknąć bo szkoda pieniędzy na konowałów uśmiercających ludzi !!! 20:05, 04.10.2021
ważne10:18, 05.10.2021
Takie rzeczy trzeba mówić, pisac, bo ludzie szczegolnie starszej daty nie są swiadomi, ze rehabilitacja czyni cuda. Myslą że jak juz raz zalegli to koniec. Kiedys tak bylo, jak sie ktoś polozył i nie mial sily to i juz nie wstał. Teraz każą wstawac i ani sie nie obejrzysz jak siły wracają, ale to trzeba wiedziec, ze tak jest, bo się inaczej samemu tak wcale nie czuje.
mielecki 08:38, 06.10.2021
szpital tylko do wyeliminowania . banda konowałów łapówkarzy zero fachowości !
Rehabilitacja tak ale żeby szybciej do piachu ?
Tylko likwidacja tej placówki i przejęcie przez prywatny podmiot który przestanie zatrudniać konowałów i pożal się Boże pielęgniarki !
Tam jeżeli ktoś coś robi to salowy za...ą za pielęgniarki bo te są zajęte strajkowaniem i pracą na innych pięciu etatach a do szpitala przychodzą odpoczywać !
K/....a nawet nie ma gdzie kupić wody bo j....y kiosk jeden i nic w nim nie ma ?1 Oczywiście o ile uda się gdzieś wejść bo tego pilnują żeby nikt nic nie widział jak wygląda opieka nad pacjentami ! covid zaraz mają i koniec !! Roz...ac nie ma innego wyjścia ! A jeżeli jest więcej takich placówek to pozamykać ! Bo po co komu służba zdrowia która zamyka się przed chorymi ????1
Aśkkka08:54, 06.10.2021
Nie było rozliczenia ? A zamiast liści mieli na drzewach wisieć komuniści ? A teraz proszę najpierw sprzedali Nas ruskom a teraz niemcom ?! Czy ktoś ma wątpliwości ? Same sklepy jakie ? niemieckie ?! Nawet polskie świnie są chore a niemieckie nie ?? Mamy pracować jak niewolnicy dla czwartej rzeszy !!!!
lekarz15:53, 06.10.2021
mielecki szpital to lepiej omijać szerokim łukiem
2 9
Takich wpisowców leczą w Morawicy.