Zamknij
REKLAMA

Nowe decyzje rządu ws. walki z pandemią. Co ze sklepami, nauką i feriami?

11:12, 21.11.2020 | PAP
Skomentuj
REKLAMA

Szef rządu zwrócił uwagę, że chociaż od kilku dni obserwujemy względną stabilizację liczby zakażeń, to jednak wirus cały czas zbiera swoje śmiertelne żniwo. - Sytuacja nadal jest bardzo poważna - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w sobotę.

Morawiecki zaznaczył, że każdego dnia zwiększana jest liczba łóżek i dostępnych respiratorów. Jak wskazał, dziś mamy ponad 37 tys. łóżek, z czego ok 40 proc. jest wolnych i czeka na pacjentów. Mamy też - jak dodał - 3 tys. respiratorów i kilkaset z nich "jest bez pacjentów".

- Obecnie siedmiodniowa krocząca średnia to powyżej 20 tys. (zakażeń), ok. 22-22,5 tys. dziennie, a więc sytuacja nadal jest bardzo, bardzo poważna - stwierdził. Dodał przy tym, że z zatrwożeniem obserwuje codzienną liczbę zgonów, za które jest pośrednio i bezpośrednio odpowiedzialny koronawirus. - Musimy pamiętać, że wirus zbiera swoje śmiertelne żniwo, które zasiał 2-3, 4 tygodnie temu - zwrócił uwagę.

Jak dodał, jeśli stabilność zakażeń się utrzyma, to także poprawę będziemy mogli zobaczyć dopiero za jakiś czas.

- Byliśmy nakłaniani przez niektórych ludzi, ośrodki, do otwarcia szkół. Jednak zdecydowaliśmy, że będzie kontynuacja zamknięcia szkół do (...) 23-24 grudnia. Następnie podjęliśmy decyzję o tym, że ferie, czyli przerwa edukacyjna w szkołach, będą skumulowane w jednym okresie - między początkiem stycznia, 4 stycznia, to bodaj jest poniedziałek - a 17-18 stycznia - powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że ferie, zwykle rozłożone na różne województwa w różnym czasie po to, by ruch turystyczny w gospodarce był większy, w 2021 roku muszą być skumulowane w jednym czasie, aby ten ruch był jak najmniejszy. - (Po to), by nie zamawiać wyjazdów, nie wyjeżdżać, ani za granicę, bo może się okazać, że będzie potrzebna kwarantanna po powrocie, żeby siedzieć w domu, by przerwać łańcuch zakażeń, by ta mobilność była jak najmniejsza - powiedział. Wskazywał, że chodzi o to, by całe rodziny zostały wtedy w domach.

Premier dodał, że jest szansa, że około 18 stycznia będą pojawiały się już pierwsze dostawy szczepionek. - Ten horyzont właśnie jest potrzebny po to, by szybko przygotować dystrybucję i proces szczepień - dodał.

- Dokonujemy analizy, która ma objąć zarówno nasze zdrowie, uratowanie jak najwięcej istnień ludzkich, ale również uratowanie milionów miejsc pracy - zaznaczył premier podczas konferencji prasowej. Jak dodał, aby tak było, "zdecydowaliśmy, że od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym".

Jak zaznaczył Morawiecki, handlowcy z różnych branż podczas spotkań zapewniali, że "będą dbali o to, żeby była odpowiednio mała liczba ludzi, podobnie jak w sklepach spożywczych i drogeriach, żeby można było utrzymać też reżim sanitarny".

Jak dodał szef rządu, "przed nami okres świąt Bożego Narodzenia i to moment, w którym rodziny się spotykają i dlatego szczególnie chcę zaapelować już dzisiaj, aby to były spotkania w gronie małych rodzin, tych, z którymi mieszkamy; żeby nie przemieszczać się pomiędzy miastami, bo od naszej dyscypliny będzie zależało to, jak ostre będą musiały być restrykcje potem".

Premier mówił na konferencji prasowej, że rząd był nakłaniany przez przedstawicieli gastronomii, branży wydarzeń kulturalnych, kina, teatry, ale także siłownie i fitness, by otworzyć te placówki, które są dziś zamknięte.

- Jednak idziemy za radą naszych epidemiologów i zdecydowaliśmy się pozostawić je zamknięte również w okresie przedświątecznym, do 27 grudnia. Poinformujemy przed świętami, co dalej - powiedział szef rządu.

Podkreślił, że "to ważne, by uratować setki tysięcy, miliony miejsc pracy w przyszłości, ale także, by utrzymać w ryzach przyrost zakażeń".(PAP)

wni/ pad/

 

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (20)

YhmYhm

8 1

Dzieci siedzą same w domach już od można powiedzieć ponad pół roku ciekawe jak im to wejdzie na psychę. 11:36, 21.11.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

TwjNikTwjNik

4 1

W d się poprzewraca od nic nie robienia to najmniej szkodliwe w sumie,nie oszukujmy się edukacja zdalna to groteska.
Inni co brakuje im kontaktu ze znajomymi mogą dostać zaburzeń psychicznych typu fobia społeczna,jeszcze inni staną się agresywni wobec najbliższych kręgów, najgorzej depresja bo to się leczy latami i czasem się nie da bo to zmiany w funkcjonowaniu mózgu..
12:25, 21.11.2020


Aaaa doAaaa do

1 0

Roboty w domu gonić a nie przytulanie pilotami i klawiaturami. 14:16, 21.11.2020


TtTt

3 0

W szeregu I się szczepimy...ja chce odrazu 2 razy🤣🤣 11:51, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

no nameno name

3 0

zdjęcie TVPis 12:01, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZuzaZuza

8 0

Otwarcie dużych sklepów na czarny piątek, będzie wesoło!!!! 12:06, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zenon Zenon

10 5

Bachory w domach i szlajają sie po ulicach ,chodzące ameby rosną, cygar w zęby i winko w ręce
Może wogole niech sie nie uczą, rodzice mają sie zwolnic z pracy?
A może te baby co strajkuja będą sie opiekować gowniarzami?moze ten lampart stsnie do walki z niesprawiedliwością w szkole 12:06, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

apaczapacz

6 3

a moze tak wyp........ć ten pis za burte 12:25, 21.11.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

dddddd

3 0

popieram! 12:37, 21.11.2020


Do czerwonoskóregoDo czerwonoskórego

2 0

Odżywki maciory ,kodziary- Lempart, następny matołek naśladowca 15:22, 21.11.2020


ZawiszaZawisza

3 0

Jak będziecie niegrzeczni to przyjedzie do mielca ten pan z pałka teleskopowa i kot tak że maseczki dystans i myjta łapy naprawdę ten wirus zabija 12:35, 21.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

No nieNo nie

1 0

Przyjdzie ten Pan Polny kot z wibratorem i zrobi porządek.
14:19, 21.11.2020


lolrrlolrr

3 0

Piszecie że dzieci biedne, może i faktycznie..
Ale co mam powiedzieć ja siedzący od marca na HomeOffice? Przez tego wirusa byłem zmuszony siedzieć z laską 24/7 i w połowie sierpnia po 5 latach związku powiedzieliśmy sobie baj baj,ten wirus niszczy rodziny, związki, relację.. Zacząłem potem co weekend walić wódę i czuję że ja inteligent powoli zmieniam się w pijaka który sam siebie nie może kontrolować.
Depresję to już pewnie mam od dawna... I związku już sobie nie naprawię, psyche mam nadzieję że tak i znajdę nową kobietę ale nie sądzę że w 2021 będzie lepiej..MASAKRA 12:36, 21.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JanuszInternetu JanuszInternetu

2 0

Spokojnie, głowa do góry - jakoś to będzie byle jak ale będzie ...
Niestety życie piękne bywa tylko w bajkach, tak naprawdę to bagno ....
Pamiętaj, że zawsze może być gorzej, jakby CI nogi *%#)!& to też by kobieta poszła a Ty byłbyś w jeszcze większym G...
Także głowa do góry (bo najgorsze to dopiero przed nami)
12:59, 21.11.2020


penispenis

5 3

Mam pretensje do Skowrońskiej obrończyni macic i dziewczynek razem z prostytutkami za nie uwzględnienie w pochodach pronci. Ja i mój penis ma dużo w tym temacie do powiedzenia i obaj jesteśmy oburzeni na olewanie "męskich argumentów" w tym peowsko-gejowsko -tęczowym nielegalnym wiecowaniu. Nie życzę sobie jakiś oskrobanych czy używanych przez SS -mańskie oznakowane mordy rodem z Totalnej i Lewackiej gnojowicy na decydowanie bez mężczyz ktorzy są inteligentniejsi o naszym losie po zawarciu związku małżeńskiego .Domagam się aby wszystkie tęczowe wyskrobane macice byly "zacipowane" by zawierając taki zwięzek penisy miały świadomość z jaką macicą mają do czynienia.Jestem za obroną i ochroną czystych zdrowych macic a esesmańskie i tęczowe świetnie się sprawdzą w okienkach holandii i kraju z dziadami rodem z wermahtu. 13:58, 21.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AdriannaAdrianna

0 0

Dobre:) Moją mąż będzie miał jak perełkę. 16:17, 21.11.2020


KomunikatKomunikat

3 0

Podbieajcie zabawki z przyciskami ,bo u mojej znajomej synek już bez smartfona nie załatwi się w ubikacji i tu jest problem😂 14:22, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Lockdown trwa!Lockdown trwa!

0 0

W felietonie pt. „Lockdown zabija”, opublikowanym 4 listopada, napisałam, żeby nie liczyć na to, iż lockdown zakończy się pod koniec listopada. Napisałam, że będziemy trzymani w domach do końca sezonu grypowego, czyli do kwietnia. Napisałam też, żeby nie liczyć na „zbawczą” szczepionkę, ponieważ minimalny okres badań to pięć lat. Dopiero wtedy można ocenić, na ile szczepionka jest skuteczna i – przede wszystkim – czy jest bezpieczna.

Dziś premier zapowiedział przedłużenie lockdownu, zagroził dokręceniem śruby w postaci narodowej kwarantanny, a na osłodę zapowiedział warunkowe otwarcie galerii. Czyli bez zmian. Należy zatem szykować się na falę bankructw oraz zgonów będących rezultatem odcięcia Polaków od służby zdrowia.

Polityka rządu jest jednoznaczna: lockdown, szmaty na twarzy i gotowość do przeprowadzenia eksperymentu na całym społeczeństwie poprzez podanie szczepionki, której efekt poznamy dopiero za kilka lat. Oczywiście przy założeniu, że szczepionka będzie, a Polska ją dostanie. A jeśli nie poddamy się temu eksperymentowi, będziemy żyli od lockdownu do lockdownu. Jak długo? Przez lata. Nie liczcie na skrócenie wyroku.

https://wprawo.pl/lockdown-trwa-premier-oglosil-100-dni-solidarnosci-i-czekanie-na-szczepionke-wideo/ 01:24, 22.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kapral LWPKapral LWP

0 0

W lecie na wakacjach dawali bony turystyczne ana ferie zakaz wyjazdu nic z tego nie rozumie o co tu chodzi robia z ludzi idiotow 13:33, 22.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

POwinniPOwinni

0 0

Dawać bilet do Białorusi w jedną stronę. 20:52, 23.11.2020


REKLAMA
REKLAMA