Zamknij
REKLAMA

Ponad 360 wniosków o odroczenie płatności składek ZUS

11:29, 29.03.2020 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Dotychczas do podkarpackiego ZUS wpłynęło 361 wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek (w oddziale ZUS w Rzeszowie – 298, w Jaśle – 63.). Możliwość odroczenia oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych – to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku występowaniem w Polsce koronawirusa. W całym kraju to ponad 18 tys.

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie spłaty należności objętych zawartymi wcześniej umowami.

Wniosek to jednostronny dokument, w którym przedsiębiorca wskazuje swoje dane identyfikacyjne o raz to, w jaki sposób koronawirus wpłynął na trudności finansowe i brak możliwości opłacenia składek. Jest on dostępny na stronie internetowej ZUS: www.zus.pl

 - Każdy z przedsiębiorców powinien się zastanowić, z jakiej pomocy chce skorzystać. Możliwości jest wiele i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej. Mam tu na myśli tzw. tarczę antykryzysową. Da ona jeszcze większe możliwości, m.in. chodzi o zwolnienie mikrofirm ze składek na ubezpieczenia społeczne. Do tego przedsiębiorcy zwolnieni będą z opłaty prolongacyjnej. Poczekajmy jednak na ostateczny kształt ustawy – wskazuje prof. G.Uścińska – Prezes ZUS.

Na tzw. tarczę antykryzysową składają się projekty kilku ustaw. Głównym celem nowych rozwiązań prawnych jest ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach.

Uproszczony wniosek m.in. o odroczenie terminu płatności może być złożony poprzez PUE ZUS, wysłany pocztą lub wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach Zakładu.

Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego oraz stosowania sankcji.

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

KasiaKasia

5 1

Jeszcze ustawa nie uchwalona przez senat i nie podpisana przez długoPISa Andrzeja 12:20, 29.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AleksanderAleksander

1 0

Kasia, jesteś w błędzie. Ustawa o zawieszeniu płatności ZUS jest podpisana, i druki dostępne w ZUS. Natomiast na senat i podpis, czeka ustawa głosowana w nocy w piątek, a ta mówi o umorzeniu ZUS przez 3 miesiące. Państwo ma zapłacić składki przez płatnika. Różnica jest taka, że zawieszenie jest równoznaczne z oddaniem później tych 3 składek, natomiast druga opcja - wiadoma. 14:09, 29.03.2020


QwertyQwerty

2 1

Jak się nic nie zmieni będę musiał zamknąć firmę i zwolnić 4 osoby. 4 osoby to nie wiele ale w skali całego kraju trochę się uzbiera. 12:38, 29.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AleksanderAleksander

2 0

Do Kasi.
Kasia, jesteś w błędzie. Ustawa o zawieszeniu płatności ZUS jest podpisana, i druki dostępne w ZUS. Natomiast na senat i podpis, czeka ustawa głosowana w nocy w piątek, a ta mówi o umorzeniu ZUS przez 3 miesiące. Państwo ma zapłacić składki przez płatnika. Różnica jest taka, że zawieszenie jest równoznaczne z oddaniem później tych 3 składek, natomiast druga opcja - wiadoma. 14:11, 29.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA