Zamknij

125 młodych osób ze stypendium marszałka. Także mielczanie [FOTO]

14:30, 21.11.2022 mb Aktualizacja: 12:32, 22.11.2022
Skomentuj

W Mielcu odbyła się uroczysta gala wręczenia stypendiów w ramach programu „Nie zagubić talentu” prowadzonego przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Wyróżniono 125 młodych osób z całego regionu.

Już po raz piętnasty samorząd Województwa Podkarpackiego przyznał stypendia w ramach programu „Nie zagubić talentu”. Trafiły one do 125 osób - to młodzież uzdolniona naukowo oraz artystycznie. Przyznane środki mają pomóc w rozwoju i zdobywaniu kolejnych nagród czy wyróżnień.

[FOTORELACJA]9704[/FOTORELACJA]

- Tegoroczna edycja to już piętnasta. Ta gala wędruje po całym Podkarpaciu, by promować tę idę i projekt, ale i osoby, które uzyskują laur bycia tymi najzdolniejszymi. Przyjechało do nas 125 uczniów, laureatów stypendiów „Nie zagubić talentu” - mówił Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. - „Nie zagubić talentu” to jest ważne, ale najpierw trzeba ten swoisty diament znaleźć, szlifować, wspierać go. Mamy cel, by te osoby wyławiać, wspierać, by się nimi szczycić i inwestować, aby ta zdolna młodzież była kiedyś tym ważnym zaczynem do rozwoju Podkarpacia, naszej małej ojczyzny. Niektóre talenty mają jednak tak duże skrzydła i wyfruwają poza województwo, trochę nam smutno, ale wiemy, że rozwiją tym samym kraj.

- Z roku na rok ilość tych stypendiów rośnie. Poziom edukacji i organizacji rośnie. Chcemy, by co roku coraz więcej młodzieży otrzymywało stypendium, bo to inwestycja w przyszłość - podkreślał marszałek Ortyl.

Gratulacje laureatom stypendiów składała wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka. - To dla mnie zawsze wzruszająca uroczystość, bo mogę patrzeć na naszą podkarpacką młodzież, która jest nagradzana za osiągnięcia naukowe i artystyczne, za swoją wielką pracę i trud - dodawała. - Projekt cieszy się coraz większym zainteresowaniem i to buduje. Cieszy nas dorosłych, że możemy wspierać młodzież, jej ambicje, marzenia i pasje.

Przez piętnaście lat Samorząd Województwa Podkarpackiego przyznał ponad 1000 stypendiów naukowych i artystycznych oraz ponad 1500 nagród dla uzdolnionej młodzieży. W tym roku wpłynęło 839 wniosków stypendialnych, w tym 409 na stypendia naukowe i 227 za osiągnięcia artystyczne oraz 186 wniosków o nagrody pieniężne i 17 na nagrody dla zespołów.

Decyzją komisji stypendialnej wyróżniono 125 młodych talentów z całego województwa podkarpackiego. Stypendia otrzymali także uczniowie z Mielca:

- Martyna Ptak (absolwentka Szkoły Podstawowej nr 13 im. Jana Bytnara „Rudego”)

- Wiktor Majka (II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika)

- Konrad Ćwieka (II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika)

- Jan Wanatowicz (II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika)

- Paweł Żuczek (II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika)

W imieniu stypendystów głos zabrał Mateusz Kornaga z Jarosławia. - Pierwsza myśl z jaką przychodzę to „we are the champions”. Żeby wypowiedzieć te słowa musieliśmy przebyć wielką drogę. Sam fakt, że możemy być tutaj wszyscy razem, jest dla nas wielkim zaszczytem. W imieniu wszystkich stypendystów chce podziękować marszałkowi, zarządowi województwa oraz całemu Urzędowi Marszałkowskiemu za to, że wspierają nas - młodych ludzi, w rozwijaniu naszej wiedzy, pasji i zainteresowań. Inwestycja w młodzież to inwestycja w przyszłość - mówił.

- Jesteście mistrzami, jesteście najlepsi, a ja jestem dumny, że jestem Polakiem, że jestem z Podkarpacia, bo mamy taką wspaniałą młodzież - powiedział Fryderyk Kapinos, poseł na sejm RP. - Od was dużo zależy. Dziękuję, że nie zakopaliście swoich talentów, tylko je rozwijacie.

Na gali obecna była także podkarpacka kurator oświaty Małgorzata Rauch. - Widziałam tu wielu młodych, wspaniałych, utalentowanych ludzi, zdeterminowanych do osiągania sukcesów, pełnych pasji, ale także trochę czasami może onieśmielonych, zagubionych, skromnych. Tacy pozostańcie osiągając laury nie tylko wojewódzkie. Dziękuję, że podjęliście ideę tego programu, że podjęliście wyzwanie: nie zagubiliście talentu. To długa droga, to wiele zaangażowania, czasami zmęczenie, aby rzeczywiście nie ulec zniechęceniu i rozwijać własne zainteresowania - mówiła, dziękując też nauczycielom, wychowawcom, rodzicom, instruktorom za pomoc uzdolnionej młodzieży.

Galę uświetniły występy artystyczne młodych ludzi z województwa podkarpackiego.

(mb)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

FrytkowyFrytkowy

3 17

W szkole kujony. Umieją puste regułki. Życiowo niezdolni. Wylądują po studiach w maku. Będą umieć zachwalać frytki z cola. Świat należy do średniaków. Kujony życia nie znają. Duże frytki raz poproszę. Tak. Place karta. Nie nie nie potrzebuje potwierdzenia. 19:03, 21.11.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

J.K.J.K.

1 0

Może masz troszeczkę racji ale musisz wiedzieć, że są ludzie bardzo zdolni, którzy przeważnie nie dbają jakie oceny będą mieli na świadectwach. Takie osoby można spotkać na każdym poziomie nauczania. Jeden z moich kolegów z szkoły średniej jedyną trójczynę (najniższą ocenę) miał z zachowania, chociaż nigdy nie był rozrabiaką, raczej był potwornie uparty i lubił robić to co mu aktualnie pasuje a nie to co sobie życzyli uczący. 20:12, 22.11.2022


CóżCóż

5 0

patrząc na Twoją polszczyznę wnioskuję, że do "kujonów" Ci daleko - oni, za swoją ciężką pracę dostali stypendium - a Ty zamiast wziąć się do roboty z zawiści napisałeś podły komentarz. Żenada. 10:56, 23.11.2022


reo
0%