Pompa ciepła jest urządzeniem, które pozwala uzyskać ciepłą wodę użytkową najbardziej ekologiczny sposób. Jej rosnąca popularność nie jest niczym dziwnym. W tym artykule przedstawimy Ci zasadę działania pompy ciepła oraz jej największe zalety.
Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym wykorzystującym energię cieplną. Składa się z dwóch zasadniczych części nazywanych źródłem dolnym oraz źródłem górnym. Źródło dolne to kolektor gruntowy poziomu lub pionowy, z kolei źródło górne – jest odbiornikiem tego ciepła, np. podłogówką bądź klimakonwektorem.
Co ważne, pompy ciepła możemy podzielić ze względu na rodzaj źródła, z którego pozyskują ciepło. Wyróżnia się pompę gruntową, wodną oraz powietrzną. Największą popularnością cieszy się zdecydowanie pompa. Charakteryzuje się wysoką efektywnością. Źródłem ciepła jest w tym przypadku grunt.
Pompy wodne również są wydajne, często mogą stanowić jedyne źródło ogrzewania domu. W tym wypadku źródłem ciepła jest woda. Powietrzne pompy charakteryzują się najniższą ceną, a jak sama nazwa wskazuje – źródłem ciepła w ich wypadku jest powietrze pobierane z zewnątrz.
Jak działa pompa ciepła? Działanie opiera się na wymuszeniu zmiany kierunku przepływu ciała. Proces ten zostaje odwrócony za pomocą energii mechanicznej lub cieplnej. Napędzana energią pompa pobiera ciepło i przekazuje je do instalacji. Cały proces odbywa się w zamkniętym obiegu.
Pompa ciepła niesie za sobą szereg korzyści i nie dotyczą one wyłącznie kwestii finansowych, choć warto również o nich wspomnieć. Urządzenie to zapewnia niższe koszty eksploatacji niż kocioł gazowy. W zależności od rodzaju pompy, koszty mogą zostać obniżone o 35-50%.
Urządzenia te wymagają zasilania energią elektryczną. Korzystne będzie więc połączenie pompy z fotowoltaiką – umożliwi znaczne zredukowanie kosztów. Co ważne, pompa ciepła jest bezproblemowa w użytkowaniu i niewymagająca. Jej praca jest cicha, zatem w żaden sposób nie przeszkadza.
Wymieniając atuty tego urządzenia, nie można pominąć również kwestii związanej z ekologią. Pompy ciepła pracują w sposób w pełni bezpieczny dla natury. Nie produkują dymu, popiołu, ani żadnych innych substancji, które mogłyby być szkodliwe dla środowiska. Obniżają również emisję CO2 średnio o 20% w stosunku do kotłów gazowych. Charakteryzują się również najwyższą klasą energetyczną. Pompa ciepła zapewnia ogromny komfort domownikom i znacznie podnosi wartość finansową budynku. Jest to więc opłacalna inwestycja, która może się zwrócić już po 5-7 latach.
Wybór odpowiedniej pompy ciepła nie należy do najprostszych zadań. Warto je powierzyć specjalistom, aby mieć pewność, że urządzenie zostanie w pełni dostosowane do potrzeb oraz możliwości domu i domowników. Należy również zadbać o prawidłowy montaż – tylko dzięki niemu pompa będzie spełniać swoje zadanie. Nieprawidłowa instalacja może powodować szereg usterek, a także zbyt głośną pracę.