Zamknij
REKLAMA

Wyspy Alandzkie - urlop na łonie natury

11:57, 15.01.2022 | Materiał partnera

Skandynawia przyciąga turystów niepowtarzalnymi cudami natury. Jednymi z najbardziej popularnych skandynawskich kierunków są Szwecja i Finlandia. A co jeśli chce się pojechać w oryginalne, ustronne miejsce, bez tłoczenia się wycieczkowiczów. Można wybrać coś dosłownie pomiędzy, gdyż Wyspy Alandzkie są położone między Szwecją a Finlandią. Jakie atrakcje oferuje ten archipelag i jak najkorzystniej się tam dostać?

Wyspy Alandzkie – teren nieodkryty przez turystów

Archipelag Wysp Alandzkich mieści się w Zatoce Botnickiej na Morzu Bałtyckim i administracyjnie podlega Finlandii. Jest jednak indywidualną jednostką, posiada swój własny parlament. Co ciekawe, językiem, którym głównie posługują się mieszkańcy jest szwedzki. Wynika to z historycznych perypetii tego regionu.

Jednak to co najbardziej przyciąga odwiedzających na Wyspy Alandzkie jest zniewalające naturalne piękno. Archipelag wywiera ogromne wrażenie połączeniem typowego wyspiarskiego charakteru z rozciągającymi się zielonymi połaciami i krystalicznie czystymi jeziorami.

Jest idealną destynacją dla wszystkich tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Posiada bardzo dobrą infrastrukturę do wypraw rowerowych, pieszych wycieczek czy biwakowania.  Będąc na Wyspach Alandzkich nie można również zapomnieć o żeglowaniu, gdyż jest to tradycyjne zajęcie mieszkańców.

Jak dostać się i zwiedzać  Wyspy Alandzkie?

Wyspiarski charakter destynacji determinuje skorzystanie z konkretnych środków transportu. Oczywiście można dostać się tam samolotem, ale o ile ciekawej będzie podróżować tam drogą morską! Jacht żaglowy to najlepszy wybór i gwarancja wolności. Płynąc na własną rękę można podpłynąć do mniejszych, często niezamieszkałych wysepek archipelagu Alandów i samodzielnie je eksplorować. Nie trzeba się też martwić o wynajem noclegu na lądzie, gdyż po całodziennym zwiedzaniu atrakcji Wysp Alandzkich można ponownie wejść na pokład komfortowego jachtu i oddać się błogiemu odpoczynkowi w kajucie.

Jakie atrakcje oferują Alandy?

Jedyne miasto na Wyspach – Maarianhamina

Chociaż archipelag Alandów liczy niemal 7 tysięcy wysp, tylko 60 z nich jest zamieszkałych, a jedynie na jednej - Fasta Åland znajduje się miasto, stolica, czyli Maarianhamina.  Nie jest to duża metropolia, a raczej niewielkie, urokliwe miasteczko z charakterystyczną, skandynawską zabudową.

Podczas spaceru po mieście warto udać się do portu. Można tam podziwiać okazałe statki, a nawet wejść na pokład któregoś z nich. Co więcej, stolica Wysp Alandzkich ma do zaoferowania ciekawe miejsca kultury, np. Muzeum Morskie. Należy ono do grono najważniejszych muzeów morskich świata, gdyż w swoich zbiorach posiada m.in. największą na świecie flotę drewnianych żaglowców.

Średniowieczny akcent - Zamek Kastelholm

Jedyna twierdza pochodząca z okresu średniowiecza na Wyspach to Zamek Kastelholm. Warto wybrać się tam i poznać część historii szwedzkiej monarchii. Zwiedzając twierdzę dobrze jest zwrócić uwagę na polskie akcenty, np. na herb orła białego, który upamiętnia Katarzynę Jagiellonkę, jedną z historycznych właścicielek Zamku.

Ruiny twierdzy Bomarsund

Mniej okazałym zabytkiem, aczkolwiek nadal wartym zobaczenia, są ruiny twierdzy Bomarsund. Jej budowę rozpoczęto na początku XIX wieku, jednak nigdy jej nie ukończono. Budowla została wysadzona podczas wojny krymskiej przez francuskie i angielskie oddziały.

Dlaczego warto żeglować na Wyspy Alandzkie?

Czy można wyobrazić sobie coś bardziej relaksującego niż zwiedzanie zapierających dech w piersi skandynawskich wysp z pokładu luksusowego jachtu? To niesamowite doświadczenie, które jest dostępne nie tylko dla posiadaczy własnych pływających pojazdów. Każdy może pozwolić sobie na takie wakacje, dzięki ofercie czarter jachtów w Kołobrzegu. We flocie firmy nordwinds.pl można znaleźć komfortowe jachty żaglowe z najbardziej renomowanych stoczni na świecie między innymi Bavaria 50 czy też Sun Odyssey 379.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMABiżuteria i zegarki - porównaj na Ceneo.pl
0%