Zamknij
REKLAMA

Jak obliczyć składkę ubezpieczenia samochodowego online?

22:05, 11.10.2021 | Materiał partnera

Najpóźniej w dniu pierwszej rejestracji samochodu lub na dzień przed zakończeniem okresu ochrony wynikającej z wcześniej zawartego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) musimy zawrzeć nową umowę. W Polsce istnieje bowiem obowiązek posiadania komunikacyjnego ubezpieczenia OC, które chroni przed ponoszeniem kosztów szkód osobowych i majątkowych wyrządzonych w ruchu drogowym. Ile kosztuje OC? Możemy się tego dowiedzieć przed zawarciem umowy.

Średnia cena za OC

Zgodnie z informacjami zgromadzonymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który kontroluje zachowanie ciągłości ubezpieczenia OC przez kierowców w Polsce, w pierwszym półroczu 2020 roku średnia wysokość składki OC wynosiła około 550 zł[1]. Kierowca często mógł ją dodatkowo rozłożyć na raty, płacąc sumarycznie nieco więcej, ale za to jednorazowe obciążenie, np. półroczną ratą, było łatwiejsze do udźwignięcia przez budżet domowy.

Od czego zależy wysokość składki na OC?

O ile zakres ochrony ubezpieczeniowej zapewnianej przez ubezpieczenie OC komunikacyjne jest zawsze taki sam dla każdego właściciela samochodu i ma te same ustawowe sumy gwarancyjne, o tyle wysokość składki na ubezpieczenie może być różna. Zależy ona od:

  • marki i modelu pojazdu,
  • roku produkcji samochodu,
  • trybu wykorzystywania pojazdu,
  • pojemności i mocy silnika auta,
  • liczby przejeżdżanych rocznie kilometrów,
  • wieku posiadacza,
  • stanu cywilnego właściciela,
  • czasu posiadania prawa jazdy,
  • liczby spowodowanych w ostatnich latach szkód.

Bardzo istotny jest także przebieg historii ubezpieczenia posiadacza samochodu. Jeśli jeździliśmy autem bezszkodowo, czyli nie spowodowaliśmy wypadku lub kolizji, to możemy liczyć na duże zniżki od podstawowej ceny ubezpieczenia samochodu.

Kalkulator OC – jak wyliczyć składkę ubezpieczeniową?

Na stronie internetowej naszego towarzystwa ubezpieczeniowego udostępniamy wszystkim klientom zainteresowanym wykupieniem OC kalkulator służący do prostego i szybkiego wyliczenia składki na ubezpieczenie samochodowe online w UNIQA. To narzędzie, które na podstawie parametrów ubezpieczanego pojazdu i informacji o właścicielu czy przebiegu historii ubezpieczeniowej ustali, jaka będzie cena za ochronę.

Obliczenie składki ubezpieczenia OC dla pojazdu wymaga udzielenia odpowiedzi na kilka ważnych pytań dotyczących pojazdu oraz jego posiadacza. Podać musimy, czy inni kierowcy, w tym osoby młode, będą nim jeździć. System analizuje też, jak przebiegała w ostatnich latach historia ochrony ubezpieczeniowej.

Kalkulator ubezpieczenia samochodu w UNIQA to najszybszy sposób na obliczenie, ile dokładnie zapłacimy za obowiązkowe OC. Po takiej kalkulacji możemy bezpośrednio przez internet zawrzeć umowę, a następnie opłacić składkę. Dodatkowym atutem wykupienia ubezpieczenia przez internet jest możliwość skorzystania ze zniżki na OC w wysokości 15 procent, a także otrzymanie dodatkowego 5-procentowego rabatu na zakup ochrony ubezpieczeniowej dla kolejnego pojazdu.

Dodatkowo w tym samym trybie, czyli przez internet, możemy wykupić i inne ubezpieczenia, jak nieobowiązkowe autocasco, assistance, ubezpieczenie NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków, bagaż, ubezpieczenie opon czy ubezpieczenie szyb w samochodzie. Szkoda polegająca na wybiciu szyby jest jedną z najczęściej występujących szkód w ubezpieczeniu pojazdu.

Warto pamiętać, że w Polsce jeden dzień przerwy w ochronie ubezpieczeniowej wiąże się z ryzykiem nałożenia przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny kary za przerwę w OC. Jej wysokość jest uzależniona od rodzaju pojazdu, liczby dni bez ubezpieczenia i wysokości minimalnego wynagrodzenia w danym roku. W 2021 roku ponad 14 dni bez OC może się wiązać dla posiadacza samochodu osobowego z karą w wysokości 5600 zł.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%