Zamknij

Biopreparaty do oczyszczalni przydomowych

16:01, 13.02.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:01, 13.02.2020

Sprawdź, co warto wiedzieć o biopreparatach do oczyszczalni przydomowych!

Stosowanie specjalnych preparatów do oczyszczalni przydomowej redukuje ilość zanieczyszczeń, minimalizuje ryzyko zapchania wewnętrznego systemu kanalizy oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Bakterie zawarte w biopreparatach rozkładają zanieczyszczenia i nie szkodzą środowisku. Jaki koncentrat wybrać, żeby skutecznie poradzić sobie z obróbką ścieków?

Proces biodegradacji 

Stosowanie biopreparatów ułatwia poradzenie sobie z nieprzyjemnymi następstwami związanymi z posiadaniem oczyszczalni przydomowych. 

Proszki do szamba rozwiążą problem:

  • przykrego zapachu z oczyszczalni,
  • kożuchów powierzchniowych,
  • osadów dennych,
  • częstego opróżniania zbiornika na nieczystości,
  • zalegających złogów.

Regularne korzystanie z odpowiedniego biopreparatu pozwoli rzadziej czyścić szambo oraz usprawni biodegradację zawartości oczyszczalni. 

Jaki biopreparat do przydomowej oczyszczalni? 

Szukając odpowiedniego preparatu, należy przede wszystkim kierować się zaleceniami producenta. Biopreparat usuwający kożuchy tłuszczowe w lokalach gastronomicznych nie sprawdzi się w przydomowej oczyszczalni ścieków. Tak samo, preparat do kompostowania przemysłowego będzie bardziej efektywny w biodegradacji miejskich odpadów organicznych.

Preparaty dedykowane przydomowej oczyszczalni to np. Neozyme w saszetkach, Biomax lub Enzybac. Warto dopasować dany preparat do typu problemu, ponieważ różnią się one między sobą składami, a przez to mają różne działanie. Niektóre bakterie do szamba lepiej radzą sobie ze zmniejszaniem objętości ścieków, a inne z udrażnianiem rur. Najlepiej zdecydować się na zakup tzw. aktywatora (np. BioSTART), który usprawni pracę przydomowej oczyszczalni ścieków po opróżnianiu zbiornika lub przestoju. Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając najlepszy biopreparat? 

  1. Pojemność i dawkowanie - biopreparaty są dostępne w różnych pojemnościach - od 0,2 kg do 5kg - oraz mają podane zróżnicowane dawkowanie, w zależności od typu produktu. Przed kupnem należy określić wielkość oczyszczalni oraz oszacować ilość potrzebnego proszku. Wsypanie za małej ilości biopreparatu może nie dać pożądanego efektu. 
  2. Instrukcja stosowania - chociaż działanie biopreparatów może wydawać się podobne, to wcale nie muszą mieć takich samych zasad stosowania. Zawsze trzeba zapoznać się z instrukcją podaną przez producenta na opakowaniu. Inaczej istnieje ryzyko, że zmarnujemy produkt lub zadziała on w niepożądany sposób. 
  3. Regularność stosowania - preparaty powinny być używane tak często, jak jest to konieczne z uwzględnieniem rekomendacji producenta. 

Stosowanie biopreparatów nie zlikwiduje całkowicie potrzeby opróżniania przydomowej oczyszczalni, ale może znacznie wydłużyć czas, kiedy nie będzie to potrzebne.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%